6. prosince 2008 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sportovní hvězdě hrozí 33 let vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
O.J. Simpson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O.J. Simpson | foto: ČTK

NEW YORK/LAS VEGAS Slavný hráč amerického fotbalu, jednašedesátiletý O.J. Simpson, který byl před 13 lety osvobozen v případu dvojnásobné vraždy, stráví zřejmě nejméně devět let ve vězení. Za loupežné přepadení a únos z loňského září ho dnes odsoudila soudkyně v nevadském Las Vegas, kde se ozbrojený incident odehrál.

S vraždou v roce 1994 tento případ neměl žádnou spojitost, i když se objevují hlasy, že jde o dodatečné vypořádání za tehdejší proces. Takovou možnost ale soudkyně Jackie Glassová několikrát důrazně odmítla.

Celková výše dnes vyhlášeného trestu nebyla bezprostředně po vynesení rozsudku jasná. Původní závěry, že součet trestů za 12 žalovaných skutků dosahuje patnácti let, Simpsonův obhájce před novináři upřesnil na rozmezí s horní hranicí až 33 let. Přesný počet let prý bude známý, až soudkyně vypracuje písemný rozsudek.

Podle advokáta Yalea Galantera bude moci být Simpson podmíněně propuštěn při dobrém chování po odpykání devíti let. Obhajoba předpokládá, že se proti rozsudku odvolá.

Sportovní hvězda 70. let a pozdější televizní komentátor a příležitostný filmový herec Simpson připoutal obrovskou pozornost už soudním procesem před 13 lety, v němž byl obžalován z vraždy bývalé manželky a jejího přítele. Nakonec ho ale porota v roce 1995 shledala nevinným. Jeho tehdejším obhájcům se podařilo přesvědčit porotce, že Simpson se jako černoch stal obětí rasistické manipulace ze strany policie. Nicméně v odděleném občanskoprávním sporu byl za smrt obou lidí prohlášen odpovědným a byla mu uložena povinnost vyplatit pozůstalým odškodné 33,5 milionu dolarů.

Dnes byl Simpson odsouzen za ozbrojené vniknutí do hotelového pokoje v Las Vegas a za únos dvou osob, které držely předměty spojené s jeho rodinou a sportovní kariérou. Vinným ve všech 12 bodech obžaloby ho porota uznala letos 3. října. Od té doby byl ve vazbě.

Simpson se dnes před soudem se slzami v očích za svůj čin omluvil a v emotivním proslovu uvedl, že nechtěl nikoho zranit ani nic ukrást. Zopakoval svá dřívější prohlášení, že chtěl jen získat zpět ukradené rodinné a osobní věci, které sběratelé podle něho neoprávněně prodávali na internetu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse
Najdete na Lidovky.cz