26. dubna 2010 20:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spory Vlámů a Valonů rozložily belgickou vládu. Král přijal její demisi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Belgický král Albert II. s královnou Paolou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický král Albert II. s královnou Paolou. | foto: Reuters

BRUSEL Belgický král Albert II. přijal demisi vlády v čele s premiérem Yvesem Letermem. Oznámil to královský palác. Pád vlády způsobily nové problémy mezi Vlámy a frankofonními Valony, kteří tvoří dvě hlavní jazyková společenství země.

Král demisi přijal po neúspěchu pokusu obnovit jednání mezi dlouhodobě znesvářenými komunitami. Leterme zůstává v čele vlády až do vytvoření nového kabinetu. Předpokládá se, že na začátek června budou vypsány nové volby, napsala agentura AP.

Problémy mezi Vlámy a Valony se vyhrotily minulý týden. Šlo o práva frankofonní populace vlámských předměstí Bruselu. Jedna ze dvou hlavních vlámských stran kvůli tomu odešla z vládní koalice a Leterme ve čtvrtek oznámil, že odstupuje.

Král, který musí demisi potvrdit, pak strany vyzval k poslednímu pokusu o obnovení dialogu. Ministr financí Didier Reynders, který byl smírčí misí pověřen, podle agentury AFP ještě dnes ráno ujišťoval, že jsou vytvořeny všechny předpoklady, aby se tak stalo. Vlámská televize VRT ale oznámila, že proti se postavili vlámští liberálové a křesťanští demokraté.

Krize znovu vyvolala dohady o udržitelnosti Belgie jako jednotného státu.

Belgii tvoří na jihu francouzsky mluvící Valonsko, na severu vlámsky hovořící Vlámsko a uprostřed dvojjazyčný Brusel. Ten by zůstal předmětem sporů mezi oběma hlavními společenstvími, i kdyby se země rozpadla.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz