12. října 2007 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spyra byl propuštěn z vazby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PRAHA Z pražské věznice na Pankráci dnes po poledni odešel polský lobbista Jacek Spyra. Ve vazbě byl od konce května za obvinění z pokusu o podvod. Spyra prý opakovaně požadoval po majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi úplatek deset milionů korun. Za to mu slíbil, že ho zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku.

Agrofert na Spyru proto podal trestní oznámení. Babiš vše nahlásil na policii, která polského lobbistu zadržela přímo na schůzce, na které mu měl zástupce Agrofertu peníze předat. Policie Spyru podezřívá z podvodu, protože prý sliboval za peníze něco, co nemohl splnit. Hrozí mu až 12 let vězení.

O Spyrově propuštění na dvoumiliónovou kauci rozhodl v září Obvodní soud pro Prahu 4. Jeho verdikt však následně zrušil Městský soud v Praze v neveřejném jednání. Soud tak učinil kvůli formálním důvodům, kterými údajně byly nesrovnalosti při platbě kauce. Podle deníku Právo byla Spyrova kauce zaplacena ze dvou různých účtů a soud chtěl vysvětlit, proč se tak stalo, aby měl jasno, komu by měl případně
kauci vrátit.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz