Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Srba u soudu neuspěl, odsedí si 12 let

Česko

  14:52
PRAHA - Karel Srba, který byl odsouzený v kauze nájemné vraždy novinářky Slonkové, s odvoláním neuspěl. Nejvyšší soud zamítl jeho žádost o znovuprojednání rozsudku a potvrdil dřívější trest. Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Srba a jeho spolupracovníci si ve vězení odpykají 12 let.
"Dovolání všech tří obviněných bylo v neveřejném zasedání odmítnuto, protože bylo podáno z jiného důvodu, než stanoví trestní řád," řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Případem chystané vraždy novinářky Sabiny Slonkové se bude zabývat ještě Ústavní soud. "Ústavní stížnost byla podána už před třemi roky, nyní ji musím doplnit o rozhodnutí Nejvyššího soudu," řekl Srbův advokát Vít Široký. Ústavní soud se totiž může kauzou zabývat až po konečném verdiktu Nejvyššího soudu, který nyní po mnoha peripetiích padl.

Původně dostal Srba osm a jeho spolupracovnice Eva Tomšovicová s podnikatelem Michalem Novotným po šesti letech. Novotný byl dokonce po odpykání dvou třetin trestu podmínečně propuštěn. Nejvyšší státní zástupkyně ale považovala tresty za příliš mírné a třikrát úspěšně podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Vrchní soud ale až napočtvrté - po výměně odvolacího senátu - obžalovaným tresty zpřísnil na 12 let.

Podle rozsudku si Srba u své přítelkyně Tomšovicové objednal vraždu Slonkové proto, aby novinářce zabránil v odhalování toho, jak získával majetek. Údajně totiž pochází z úplatků. Tomšovicová si najala na vraždu Slonkové Novotného a Petra Volfa, který si vysloužil čtyřletý trest vězení. Jiřímu Slavíkovi, který sehnal semtex určený k vraždě, soudy uložily podmíněný trest. Srba od počátku tvrdí, že je nevinný. Tomšovicová, Volf a Novotný se v podstatě doznali, ale tvrdili, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu najala tato trojice vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale vše oznámil policii.

Srba si dosud odpykal polovinu z dvanáctiletého trestu a před časem požádal o jeho přerušení na jeden týden. Za dobré chování mu bylo vyhověno. Na svobodu byl dočasně propuštěn 3. října, zpět do vězení se vrátil 9. října. Vzápětí byl ale potrestán osmadvacetidenním pobytem na uzavřeném oddělení. Ukázalo se totiž, že se pohyboval v Praze, ač měl pobývat v místě trvalého bydliště.
Autoři: ,