14. června 2010 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbsko je blíž členství v EU. Unie odblokovala klíčovou dohodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vlajky Evropské unie před sídlem Evropské komise | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Evropské unie před sídlem Evropské komise | foto: Shutterstock

LUCEMBURK Srbsko se přiblížilo k členství v Evropské unii. Ministři zahraničí EU dnes v Lucemburku odblokovali takzvanou stabilizační a asociační dohodu s Bělehradem. Informoval o tom český ministr zahraničí Jan Kohout.

Bělehrad sice dohodu s unií podepsal již před časem, ale jejímu naplňování bránila údajně váznoucí spolupráce Srbů s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

ICTY stíhá osoby obviněné z válečných zločinů spáchaných za občanské války v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Po Srbsku v minulosti požadoval kromě jiného dopadení bývalého velitele bosenskosrbské armády generála Ratka Mladiče a někdejšího bosenskosrbského prezidenta Radovana Karadžiče.

Zatímco v prvním případě se to Bělehradu zatím nepodařilo, ve druhém ano a proces s Karadžičem už v Haagu začal.

Hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz dnes šéfy diplomacií EU přesvědčil, že spolupráce Srbska s tribunálem se zlepšuje. Zlomil tak odpor Nizozemska, které dosud naplňování stabilizační a asociační dohody blokovalo. Postoj nizozemské vlády do jisté míry souvisel i s tím, že právě její vojáci tvořili mírové jednotky, jež nebyly v roce 1995 s to zabránit masakru v bosenské enklávě Srebrenici.

Stabilizační a asociační dohoda, pod níž dosud chyběl právě podpis Nizozemska, Srbsko zavazuje k přizpůsobení vlastní legislativy zákonodárství EU. Výměnou za to Bělehrad získá nejen lepší přístup na evropské trhy, ale i přístup k některým unijním fondům.

ČTK




Najdete na Lidovky.cz