Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Srdečný pozdrav ze Švýcarska

Česko

KOMENTÁŘ

V kauze Janouškova konta jsou možnosti švýcarské policie ve srovnání s českou nesrovnatelné

Roman Janoušek má ve Švýcarsku uloženo v přepočtu přes dvě stě milionů korun. Nedokázal vysvětlit jejich původ a tamní prokuratura jej loni na podzim obvinila z praní špinavých peněz. Ke kontu mají podpisové právo dva vysocí úředníci z pražského magistrátu. Do těchto tří vět se vejdou téměř všechny důležité informace, které máme o příteli pražského primátora Béma. Česká média i veřejnost se snaží rozlousknout, jak s těmi informacemi naložit.

Když policii úkoluje zákon Fakt, že má Janoušek uloženy v zahraničí peníze a neumí vysvětlit, jak k nim přišel, nikoho zasvěceného nepřekvapí. Podezřením, že právě on stojí za řadou podivných obchodů spjatých s magistrátem, se dlouho věnují média. Navíc informace zveřejněná minulý týden v MF Dnes nebyla pro řadu novinářů, politiků, policistů a státních zástupců žádným tajemstvím.

Už loni v říjnu unikla z pražské policie a ti, kteří měli výsadu ji obdržet (včetně autora tohoto článku), stáli před stejným problémem, jako teď stojí celá veřejnost. Vypadá to výbušně. Blízký přítel pražského primátora si ulil do Švýcarska slušnou sumu. Ale co s tím? Odkud ty peníze přišly? Je do toho zapletený primátor? Za jakými obchody stojí pan Janoušek? Co s tím mají společného blízcí spolupracovníci Pavla Béma na magistrátu? Tehdy se novinářům nepodařilo zjistit žádnou novou informaci a nedaří se to ani dnes, když je informace veřejná.

Jednu inspirativní informaci jsme ale ze Švýcarska dostali -a sice, že Roman Janoušek je ve Švýcarsku obviněný z praní špinavých peněz.

O tom se nám v Česku může jenom snít.

Ne snad, že bychom ve spravedlivém rozhořčení přáli Janouškovi za černé konto deset let kriminálu.

Podstatné je, že obvinění pana Janouška by mělo být pro tuzemské politiky, justici i policisty návodem, jak řešit zásadní korupční případy.

Romanu Janouškovi se stalo něco, co je v Česku bohužel nepředstavitelné.

Pokud tuzemská policie pátrá po okolnostech nějakého korupčního skandálu, může se spoléhat jen na svědectví přímého aktéra. Někdy ani na to ne, jedno svědectví je málo. Tvrzení proti tvrzení. Za to nelze nikoho odsoudit. Aza posledních deset let jsme nezažili žádný proces, který by potrestal nějakého významného úplatkáře nebo uplaceného.

Švýcaři na to jdou jinak. I tam působí Finančně analytický útvar při ministerstvu financí, kam banky musí hlásit podezřelé převody peněz. Experti z útvaru pak zjišťují, zda si majitel konta mohl neobvykle uložené peníze vydělat. Když ale zjistí, že ne, nahlásí podezřelé transakce policii a ta po původu peněz pátrá. Skoro v celé západní Evropě to tak funguje. U nás ne. Případ Janoušek by se měl stát pro tuzemské politiky, justici i policii návodem, jak se s tím vypořádat.

Švýcarská policie dostala informaci, že nějaký Janoušek (Toman, Ďurica) uložil na účet 12,2 milionu dolarů. Jelikož šlo o neznámé lidi, kteří ve Švýcarsku nepodnikali, zákon policii přikazoval zjistit, jak ty peníze získali. Tak se Janouška zeptala. Neřekl to, tudíž byl obviněn z praní špinavých peněz. To dalo švýcarské policii právo prověřit všechny účty Janouška (Tomana, Ďurici) a všechny převody peněz. Zřejmě se poměrně brzy díky švýcarské policii dozvíme, jaké kšefty to Janoušek s magistrátem měl. Tohle by česká policie nikdy nedokázala. I když zná podivná konta, nic s nimi nenadělá. I když z daňového úřadu ví, že si dotyčný tolik peněz nevydělal, nemůže jednat. Nemůže prověřovat transakce, o nichž s jistotou neví, že jsou součástí „trestné činnosti“. Mít Janoušek konto v Česku, neměl by problémy.

Trhni si Nevíme, jak případ Janoušek, Toman, Ďurica dopadne. Víme ale, že tuzemští zákonodárci i vlády, počínaje Zemanovou, už jedenáct let nedokážou vyslyšet přání „normálních“ zemí - USA počínaje a třeba Lichtenštejnskem konče - a neprosadili zákony, jež by dokázaly odhalit špinavé peníze. Už to dávno nejsou výnosy z prodeje drog či prostituce. Většinu špinavých peněz mají na svědomí lidé typu Janouška. Nezákonné provize, úplatky, předražené poradenské a právní služby.

Janoušek byl v Česku dlouho prověřován policií. Roky před tím, než jej zaregistrovala policie švýcarská. Tuzemští detektivové informace o jeho kšeftech měli. Ale nemohli s tím nic dělat. Na rozdíl od Švýcarů mohl Janoušek tuzemským detektivům odpovědět na otázku, kde přišel k penězům, za něž nezaplatil daně, slovy „trhni si“. Detektivové to věděli, tak se ho raději ani nezeptali.

***

Tohle by česká policie nikdy nedokázala. I když zná podivná konta, nic s nimi nenadělá. I když ví, že si dotyčný tolik peněz nevydělal, nemůže jednat.

O autorovi| Jaroslav Spurný redaktor Respektu, e-mail: spurny@respekt.cz

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...