Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Srebrenici povede poprvé od války Srb, který odmítá tamní genocidu

Svět

  6:00
SARAJEVO/PRAHA - Jen málokde provází místní volby takové drama jako v Bosně, balkánské zemi, která se na sklonku uplynulého milénia stala dějištěm nejkrvavějšího konfliktu na půdě Evropy od druhé světové války. Zůstalo po něm přes 100 tisíc mrtvých a ­více než dva miliony lidí bez domova – polovina obyvatelstva.

Srbský kandidát na starostu Srebrenice Mladen Grujičič. foto: Reprofoto

Země je dodnes rozdělená podél etnicko-politických linií mezi Bosňáky, Srby a Chorvaty. Poslední volby, které se v Bosně konaly o víkendu, tak znovu otevřely staré rány. Zvlášť ve Srebrenici. Poprvé za 21 let od konce války se tam totiž starostou zřejmě stane Srb. Ukazují to dosavadní výsledky sčítání.

Srbský kandidát získal přes 70 procent hlasů

Nynějšího bosňáckého starostu Čamila Durakoviče tak zřejmě vystřídá úplný politický nováček – 34letý místní učitel chemie Mladen Grujičič. Poprvé po 16 letech se deset místních srbských stran dohodlo, že proti tradičně sjednoceným Bosňákům postaví ve Srebrenici jediného kandidáta. Po sečtení hlasů z 90 procent volebních místností získal srbský kandidát přes 70 procent hlasů, zatímco současný starosta jen necelých 30 procent. Grujičič se už prohlásil za vítěze, jeho rival ovšem stále odmítá uznat porážku s tím, že ještě nejsou započítány hlasy těch, kteří volili v jiných částech Bosny anebo v cizině.

Na seznamu voličů ve Srebrenici aktuálně figuruje něco přes 13,5 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich tam ale trvale žije mnohem méně, podle odhadů zhruba kolem sedmi tisíc lidí – zlomek toho, co před válkou. Mnozí se po ní už do krveprolitím poznamenaného města vrátit nechtěli, mladí ho zase opouštějí kvůli mizivé perspektivě. Větší část obyvatel dnes podle odhadů tvoří Srbové.

Kandidát zpochybňuje genocidu muslimů

Průběžné výsledky a velký náskok srbského kandidáta zatím nasvědčují tomu, že se ve vedení Srebrenice patrně chystá velké střídání. Stávající bosňácký starosta se nechal slyšet, že pokud ho nahradí Srb, začnou se z­něj Bosňáci raději vystěhovávat.

Grujičič dosud působil jako předseda místní organizace sdružující rodiny zabitých nebo pohřešovaných a dušuje se, že bude starostou všech nehledě na etnicitu. Srebrenický masakr více než osmi tisíc muslimů v červenci 1995 ovšem odmítá označovat jako genocidu, jak rozhodl soud v­Haagu. Zpochybňuje také tradičně uváděný počet obětí s tím, že jsou mezi nimi započítaní i mrtví z jiných částí země nebo to nejsou civilisté.

Dosavadní starosta Srebrenice už také naznačil, že se možná pokusí vítězství srbského kandidáta zpochybnit kvůli údajným machinacím. Místní média informovala o tom, že někteří obyvatelé nabízeli na internetu k prodeji své hlasy.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...