Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Srovnání světelných hladin

Česko

  12:01
Největším začátečnickým omylem je domněnka, že pro večerní či noční focení je nejnutnější co nejsilnější blesk. Ve většině případů – a v amatérském fotografování dokonce vždycky – je to přesně naopak.

Pokud bychom užili silný blesk, museli bychom hodně clonit a pozadí (večerní ulice města) bychom tak logicky utopili do tmy. Musíme tedy naopak blýskat co nejmenší intenzitou, abychom vyrovnali světelné hladiny blesku a pozadí, které chceme mít prokreslené (tam blesk nedosáhne).

Přední a zadní lamela
Závěrka (lamela, lamely) fotoaparátu pracuje jako dveře, které se otevřou a zavřou – pouze místo člověka vejde světlo. V našem případě je tím světlem nejen např. iluminace večerní ulice, ale i záblesk. Zatímco iluminace ulice působí na snímač po celou dobu otevření závěrky (dveří), blesk svítí jen cca tisícinu vteřiny. Můžeme zvolit, jestli se záblesk spustí těsně po otevření závěrky, nebo těsně před zavřením. U pohybujících se objektů se v prvním případě dělá "šmouha" od pohybové neostrosti proti směru, ve druhém případě po směru (to je správně).

Témata: fotoaparát, Fotokurz

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...