Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stále více Pražanů padá do dluhové pasti

Česko

PRAHA Žena ve věkovém průměru 40-55 let, která patří ke střední či nižší sociální vrstvě. Tak podle posledních údajů vypadá typický člověk, který se obrací na pracovníky občanských poraden s problémem svého předlužení. Co to znamená? Že člověk neodhadne své možnosti splácení, bere si víc půjček, než „utáhne“, a přestane na to stačit. Experti takovému stavu říkají „dluhová past“.

V Praze je přitom takových lidí stále více, podle odborníků vlastně nejvíce, co kdy bylo. „Minulý rok se se svou zoufalou situací bylo poradit 800 lidí. Letos to jen za první pololetí roku bylo už asi 450 klientů, ten největší nápor přitom očekáváme před Vánoci,“ vysvětlil ředitel Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda. „Vánoce jsou nejproblematičtější. Většina lidí chce udělat radost svým blízkým, a přitom často opomenou své finanční možnosti a místo toho pak řeší své dluhy,“ řekl Kalvoda.

Skutečné počty lidí, kteří nyní řeší, jak se z „dluhové pasti“ dostat, jsou ale podle něj mnohem vyšší. „Nevíme to samozřejmě přesně, ale v Praze to skutečně odhadujeme na několik tisíc lidí,“ řekl Kalvoda.

Problémem takto zadlužených lidí, kterým splátky „padají na hlavu“, už se začal zabývat i magistrát. „I když jsme se na tento problém zaměřili, ukazuje se, že je velmi rozsáhlý a jeho řešení je dlouhodobější,“ popsal situaci radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Podle něj je řešením poskytovat lidem dluhové poradenství a osvětou zvyšovat jejich tzv. finanční gramotnost. A jak lidé nejčastěji do pasti z dluhů spadnou? „Většina lidí, kteří přijdou, má dluhy tak do výše sta tisíc korun. Úplně neobvyklé není ale ani to, že si někdo půjčuje jak v bankovních, tak nebankovních sektorech, zachraňuje úvěr tak, že si vezme další, a pak přijde a řekne, že má dluh třeba jeden a půl milionu korun. I tady se ale snažíme poradit, co dělat,“ řekl Kalvoda. Podle něj ale pracovníci poraden musí občas zastat i náročnou práci psychologa. „Stane se, že někdo přijde a řekne - nemám už nic. Zbyl mi jen batoh a provaz. Jednat s takovým člověkem bývá skutečně nelehké.“ Podle radního Janečka by se město mělo na problém předlužování Pražanů více zaměřit, protože to může pomoci předcházet například i projevům bezdomovectví. „Je to začarovaný kruh. Jakmile někdo sociálně slabší sáhne navíc po úvěru -bývá to problém,“ řekl Janeček.

Kdo do dluhů padá nejčastěji: * sociálně slabší - často se uchylují k tomu, že si půjčují, aby vůbec mohli splácet předchozí úvěr *ženy - jdou se poradit, až když jim problém přerůstá přes hlavu * typ „mrtvý brouk“ - lidé, kteří na některé dluhy zapomenou, nebo mají pocit, že když nebudou nic dělat, problém se nějak sám vyřeší. Pak bývají nemile překvapeni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!