Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stále 'Zakázaná země'

Názory

  9:15
Zhruba před měsícem oslavovali Číňané příchod nového lunárního roku. Ve městech a vesnicích celé země už tradičně vybuchovaly milióny petard a ohňostrojů. Natáčení nejdůležitějšího svátku roku není v zemi problém. Minulou středu pak začal Losar, čtrnáctidenní festival, kterým svůj lunární nový rok vítají Tibeťané. Na filmování však zapomeňte.

Tibetská vlajka foto: AFP

Týdny šla Pekingem fáma, že se bude cizincům (už zase) zavírat Tibet. Nakonec k tomu došlo. Cizinci potřebují pro vstup do Tibetu zvláštní povolení, které cestovky a úřady přestaly minimálně do 1. dubna vydávat. Blíží se 50. výročí protičínského povstání a rok od uplynutí tibetských nepokojů. A úřady jsou nervózní. Čínská vláda se ale k uzavření Tibetu nevyjádřila a ani nevyjádří.  Mají to geniálně vymyšlené; takto vše zůstává „neoficiální“. Oficiálně se nic neděje, takže o jaké uzávěrce to vlastně mluvíme?

Tento model se v Číně používá často. K čemu se nevyjádří vláda a její agentura Sin-chua, to se v podstatě nestalo. „Masakr na Náměstí nebeského klidu? Jaký masakr? O čem to mluvíte?“ občas na mé dotazy odpovídají čínští činovníci.
Čína vítá Nový rok ve znamení prasete.
Kromě Tibetu nesmím teď (stejně jako na jaře vloni) ani do dalších tibetských oblastí v provinciích S'-čchuan, Kan-su a Čching-chaj. Když jsem volal na mezinárodní tiskové oddělení čínského ministerstva zahraničí, abych zjistil podrobnosti, milá úřednice mi sdělila: “My k tomu nemáme žádné informace, ale jestli to tak je, je to pro vaše dobro a bezpečnost.”

Pro novináře je pochopitelně nesmírně obtížné získávat informace z míst, kam nesmí. Po dvou letech v Číně mám i přímo ve Lhase své zdroje. Ani tak to není jednoduché. Čínské úřady sledují e-maily, Skype, chatroomy, odposlouchávají telefony, monitorují SMSky. Tibeťanům, kteří spolupracují se zahraničními novináři hrozí čínské vězení a všechno, co s tím souvisí.

Přesto nějaké zprávy z Lhasy přišly: Losar začal ve středu oficiálním čínským ohňostrojem pro z velké části vylidněné ulice. Slavnostní atmosféru festivalu v centru města doplňují početné jednotky policistů v helmách, s plastickými štíty, samopaly a puškami na slzný plyn. Na střechách kolem kláštera Jokhang pak stojí odstřelovači s dalekonosnými puškami a dalekohledy. Každý roh města zdobí tajní policisté.

Nechápu, proč tam nesmíme, byly by to pro televizi určitě zajímavé záběry.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...