Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zeman nepřijal demisi Staňka. Hamáček chce do čela ministerstva kultury starostu Šmardu

Česko

  16:37aktualizováno  29. května 0:22
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zdůvodnil to tím, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury "závažná ekonomická pochybení" a neměl by být za tato odhalení trestán. Šéf ČSSD Jan Hamáček reagoval oznámením, že požádá premiéra Andreje Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání a místo něj jmenoval místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Na rozdíl od demise ministra totiž podle ústavních právníků návrhu na odvolání od premiéra musí prezident vyhovět.

Ministr kultury Antonín Staněk. foto: ČTK

Podle vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka odhalil Antonín Staněk na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení. „Neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel,“ uvedl Zemanův mluvčí na tiskové konferenci.

Babiš navrhne Staňkovo odvolání, když Zeman nepřijme jeho demisi

Babiš už dříve řekl, že odvolání navrhne a potvrdil to i nyní. Ovčáček nechtěl komentovat, jak Zeman v takovém případě zareaguje. „Až nastanou další kroky, budeme reagovat. Pan prezident v každém případě ve věci odmítnutí demise napsal dopis panu premiérovi,“ poznamenal mluvčí. Dodal, že podrobnosti z dopisu nyní sdělovat nemůže. „Omezím se na konstatování, že list obsahuje návrh postupu,“ řekl.

„Já požádám premiéra, aby ústavním postupem navrhl odvolání ministra kultury,“ prohlásil Hamáček hned poté, co Zeman oznámil, že nepřijme Staňkovu rezignaci. Šéf ČSSD je přesvědčen o tom, že ústava v takovém případě hovoří jasně. „Říká, že prezident republiky na návrh předsedy vlády odvolá ministra. Premiér již řekl, že je připraven takto postupovat, jsem přesvědčen, že prezident bude také postupovat podle ústavy,“ dodal.

Zvláštní nominace

Že prezident odmítl přijmout Staňkovu demisi, nepovažuje Babiš za nic neobvyklého. „Stalo se to i za jiných prezidentů,“ uvedl. Hamáčkově žádosti, aby navrhl odvolání Staňka, ale vyhoví. „Budu samozřejmě postupovat podle koaliční smlouvy. Požádám o odvolání pana ministra kultury,“ oznámil.

Premiér chce však s předsedou koaliční ČSSD ještě mluvit o nominaci Šmardy jako Staňkova nástupce. „Dozvěděl jsem se o té nominaci, kterou tedy považuji za zvláštní. Musím si přečíst koaliční smlouvu, co tam máme k nominaci ministrů z hlediska jejich odbornosti,“ řekl Babiš. „V této chvíli ani neznám životopis (Šmardy), jaké má předpoklady, aby vykonával tuto funkci. Ministerstvo kultury je specifický resort. Jde o to, aby ten kandidát funkci zvládl,“ doplnil. Kdy bude s Hamáčkem jednat, Babiš zatím neuvedl. Nominaci Šmardy dnes kritizovali i někteří zástupci opozičních stran.

Za vším si stojím, napsal Staněk premiérovi. Odvolává se na masivní kampaň

Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD žádné podmínky pro odbornost ministrů nestanovuje. Podle smlouvy další postup po návrhu kandidáta na ministra podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany. Premiér by měl návrh předsedy dané koaliční strany respektovat, píše se ve smlouvě.

Staněk v krátkém prohlášení uvedl, že ho prezident podpořil v odhodlání bojovat za spravedlnost a vládu práva. „Nechci a nebudu nikterak předjímat další vývoj událostí, mohu pouze zopakovat, že se budu řídit ústavním pořádkem naší země a svým svědomím. Zákony naší země platí pro všechny bez výjimky,“ uvedl ministr kultury.

Staněk oznámil v polovině měsíce, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Hamáček: Šmarda je zkušený komunální politik

Michal Šmarda

Šmardu předseda ČSSD vybral kvůli tomu, že je zkušený komunální politik s důvěrou svých voličů. „Je to člen vedení strany a jsem přesvědčen, že je schopen naplnit očekávání, která od resortu kultury mám,“ vysvětlil Hamáček. 

Volba Šmardy by podle něj mohla mít na ČSSD podobný efekt, jako když se ministryní práce stala Jana Maláčová. „Jde o to, aby za sociální demokracii mluvily nové a důvěryhodné tváře,“ konstatoval. 

Fajt a Soukup mohou na výběrové řízení

Možný ministr Šmarda chce v kultuře uklidnit emoce, dohodnout se s významnými hráči. Je dlouhodobě neudržitelné, aby se kulturní obec stavěla proti ministerstvu, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Šmarda připustil návrat odvolaných ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa do funkcí, museli by ale projít přes výběrová řízení. 

Šmarda v ČT řekl, že se rozhodl funkci přijmout, protože mu Hamáček slíbil podporu. Věří, že Hamáček, Babiš a Zeman najdou společnou řeč. Pokud by ale ústavní činitelé dali najevo, že jsou proti tomu, aby funkci přijal, bude to respektovat, řekl. Měli by ale podle Šmardy jednat rychle, aby se současný stav nezhoršoval. Se Zemanem by se rád setkal, v minulosti byla podle něj jejich setkání příjemná.

Další chaos by byl pro resort kultury smrtící, uvedl Šmarda. „V první fázi je potřeba stabilizovat situaci v tomto resortu, je potřeba uklidnit emoce, je potřeba dohodnout se s významnými hráči v resortu,“ řekl.

Starostou by Šmarda nezůstal

Podle Šmardy je nutné dát záruky, že ministerstvo bude spravováno profesionálně, že nenastane nějaké vyřizování účtů a že mezi ministerstvem a jím zřizovanými institucemi bude vše postupovat podle pravidel. Je třeba znovu navázat důvěru, dodal.

Za oponou Staňkova pádu. Po kulturní obci zavelel k útoku kolega z ČSSD Onderka

Zkušenosti s kulturou má hlavně z komunální politiky, řekl Šmarda, který je starostou Nového Města na Moravě na Žďársku. Pokud bude ministrem, neplánuje vykonávat obě funkce zároveň. Uvedl, že na rozhodování, zda funkci přijme, měl jen pár dní, a že má v úmyslu zůstat radním.

Národní galerie Praha a Muzeum umění Olomouc by měly mít co nejdřív stabilní ředitele, řekl Šmarda. „Pokud zvítězí ve standardním transparentním výběrovém řízení, tak ano,“ řekl na otázku, zda by se Fajt a Soukup mohli vrátit do funkcí, z nichž je Staněk odvolal. Výběrová řízení musejí být podle Šmardy věrohodná, garantovaná osobnostmi s respektem. Ministr by se od výběru měl jako politik držet dál, podotkl.

Fajt: Kolečko politických eskapád se uzavřelo

Fajt v reakci na úterní Zemanovo rozhodnutí sdělil, že takový krok čekal. „Kolečko politických eskapád se tímto uzavřelo. Každému tak musí být jasné, proč jsem byl na základě vykonstruovaných obvinění odstraněn,“ uvedl. V médiích se jako o možném důvodu Staňkova rozhodnutí odvolat Fajta spekulovalo o tom, že chtěl vyhovět Zemanovi v jeho dlouhodobém sporu s Fajtem. 

Předtím, než Staněk svou rezignaci oznámil, jeho konec požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice. Staněk v rezignačním dopise uvedl, že svou rezignací vyhověl Hamáčkově výzvě. Ze jeho setrvání ve funkci se v úterý na setkání se Zemanem vyslovil i předseda komunistů Vojtěch Filip.

28.května 2019 v 18:24, příspěvek archivován: 28.května 2019 v 19:31

Neodvoláním ministra Staňka prezident Zeman opět porušuje ústavní zvyklosti a očividně se revanšuje za odvolání ředitele Národní galerie

„Prezident Zeman nepřekvapil. S definitivní platností potvrdil to, o čem se dosud spekulovalo: že ministr Staněk plnil po celou dobu politické zadání Hradu,“ tlumočila vyjádření iniciátorů petice za odstoupení Staňka Michaela Šilpochová z centra DOX. „Splnil roli loutky, která posloužila, roli muže na špinavou práci, který už spáchal politické harakiri, v tuto chvíli nemá co ztratit a ve svém ‚boji proti elitám‘ bude se souhlasem prezidenta ještě nějaký čas vědomě škodit české kultuře,“ uvedli ředitel centra Leoš Válka či architekt Josef Pleskot, kteří s peticí přišli.

Absurdně podle nich působí i úterní audience předsedy KSČM Filipa u prezidenta Zemana. „Třikrát kladivo na českou kulturu: ministr Staněk, komunisté a prezident. Jméno pana Michala Šmardy je zcela neznámé. Širší znalost české kulturní scény nemá, není zatím jasné, jaké jsou jeho názory na zásadní problémy a témata v oblasti kultury, jejichž pochopení je naprosto zásadní pro kompetentní vedení resortu,“ dodali.

28.května 2019 v 18:14, příspěvek archivován: 28.května 2019 v 19:32

Přeji české kultuře, aby nový ministr zvládl svůj úřad lépe než jeho předchůdce a lépe, než ústavní činitelé zvládají jeho odchod.

Nepřijetím Staňkovy demise prezident podle sněmovní opozice porušuje ústavní zvyklosti. Nikdo nemůže být ministrem proti své vůli, řekl v úterý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Zeman se Staňkovi odmítnutím demise odvděčil za odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru naznačil, že Staněk nezvládal svůj úřad a ústavní činitelé zase nezvládají Staňkův odchod.

Michal Šmarda

  • Šmarda, který byl letos v březnu zvolen řadovým místopředsedou sociální demokracie s největší podporou delegátů sjezdu, je dlouholetým starostou Nového Města na Moravě. V zastupitelstvu zasedá od roku 2006, v čele radnice pak působí od roku 2010; v roce 2016 byl krátce krajským zastupitelem. Jeho éra je spjata například s organizací MS v biatlonu nebo horských kol. Za ČSSD několikrát kandidoval v krajských a parlamentních volbách. Loni byl například na druhém místě kandidátky ČSSD na Vysočině, do Parlamentu se z ní ale dostala jen jednička, hejtman a nestraník Jiří Běhounek.
  • Členem ČSSD je od roku 1993, v 90. letech patřil k vlivným členům Mladých sociálních demokratů, mimo jiné vedl jihomoravské sdružení této organizace. Po volbách v roce 1998 jej sociální demokraté nominovali do vedení Fondu dětí a mládeže, který měl na starosti správu majetku po někdejším Socialistickém svazu mládeže. Šmardovo jméno se později v médiích objevilo v souvislosti s některými údajně nevýhodnými transakcemi fondu, on sám ale odmítal, že se dopustil něčeho nekalého.
  • V roce 1993 maturoval na gymnáziu v rodném Novém Městě na Moravě, později se věnoval mediálnímu, politickému a organizačnímu poradenství. V letech 1998 až 2014 působil Šmarda jako asistent a poradce poslanců nebo Dagmar Zvěřinové, senátorky za ČSSD v obvodě Žďár nad Sázavou. Byl také členem ústředních orgánů sociální demokracie a pro stranu vedl několik volebních kampaní.
  • Nejvýraznější bylo dosud Šmardovo působení v komunální politice, do novoměstského zastupitelstva se poprvé dostal na podzim 2006, o čtyři roky později usedl do křesla starosty. Loni kolem voleb vzbudil pozornost tím, že sociální demokraté v Novém Městě na Moravě nekandidovali pod hlavičkou ČSSD. Kandidátka nesla jméno za Lepší Nové Město a z 23 na ní zapsaných lidí bylo 13 nestraníků.
  • "Je docela dost lidí, kteří nám ve městě fandí a podporují nás, zároveň ale mají výhrady k centrální politice sociální demokracie. A když bychom je přizvali na kandidátku ČSSD, tak by s námi nekandidovali. Než abychom za každou cenu drželi značku, je pro nás důležitější být otevřenější a přijímat nové myšlenky," vysvětlil v tisku tento krok Šmarda, který ale odmítl, že by šlo o taktiku jak skrýt značku ČSSD.
  • Šmarda je ženatý, má tři děti.
Autor: