21. června 2010 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starostka Havlíčkova Brodu odstoupila, jde do sněmovny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

HAVLÍČKŮV BROD Havlíčkobrodská starostka Jana Fischerová (ODS) dnes odstoupila z funkce. Bude se věnovat práci ve sněmovně. Místo poslankyně získala díky vysokému počtu preferenčních hlasů, které ji na krajské kandidátce občanských demokratů v květnových volbách posunuly z 12. místa na druhé.

Novým starostou byl na dnešním zasedání zastupitelstva zvolen dosavadní radní Jan Tecl (ODS), který byl jediným kandidátem.

"Pro mě to nebylo lehké rozhodnutí," řekla Fischerová. Své odstoupení zdůvodnila tím, že by častou neúčastí komplikovala chod radnice. Jako poslankyně se chystá pracovat ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V Havlíčkově Brodě zůstane jako radní. Odchodem z křesla starostky sice ztratila i tuto pozici, ale zastupitelé ji dnes do městské rady zvolili znovu.

Vedení města do podzimních komunálních voleb převzal šestačtyřicetiletý ekonom Tecl. Dostal 16 hlasů z 25 možných. Za prioritu pro zbývající měsíce tohoto volebního období označil přípravu rozpočtu města pro příští rok. ODS je v Havlíčkově Brodě nejsilnější stranou, v pětadvacetičlenném zastupitelstvu má sedm míst. Druhá je KSČM s pěti křesly, shodně po třech pozicích mají ČSSD a lidovci.

Do sněmovny jde Fischerová z druhého místa
Fischerová byla starostkou Havlíčkova Brodu zvolena dvakrát. Poprvé se do čela radnice dostala v květnu 2006. Vedení tehdy převzala po Jaroslavu Kruntorádovi (SNK - Broďáci), který kvůli problémům s několika investičními akcemi na funkci rezignoval. Post starostky Fischerová obhájila i po následných komunálních volbách před čtyřmi lety. V letošních volbách do sněmovny zakroužkovalo její jméno 3367 voličů. Fischerová tak postoupila do dolní komory parlamentu z druhého místa za jedničkou občanských demokratů na Vysočině Miroslavou Němcovou.

V havlíčkobrobrodském zastupitelstvu jsou celkem zástupci osmi stran a volebních seskupení. Vedení města tvoří koalice ODS s KDU-ČSL, Stranou zelených, SNK Broďáci a SNK ED, která disponuje 16 hlasy. V opozici je KSČM, ČSSD a SNK Ženy za Brod.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz