13. srpna 2015 0:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

O kvalitní zubní lékaře je nouze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V dubnu bylo v Bílovci otevřeno nové integrované výjezdové centrum, v němž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dubnu bylo v Bílovci otevřeno nové integrované výjezdové centrum, v němž... | foto: Archiv Bílovce

BÍLOVEC (Moravskoslezský kraj) O zdraví občanů v Bílovci a okolí pečují čtyři praktičtí lékaři pro dospělé a dva pro děti a dorost, ambulantní péče je zde tedy dostatečně zajištěna. A to nejen v ordinacích praktických lékařů.

Centrum lékařské péče ve městě je soustředěno ve dvou subjektech – v poliklinice a nemocnici. Tu máme v Bílovci už od roku 1897, má tedy svou více než stoletou historii a ke městu neodmyslitelně patří. V současnosti je zde kromě lůžkového oddělení chirurgie a interny také oddělení doléčovací péče. Za tu jsem velmi rád, poskytuje specializované služby dlouhodobě nemocným i pacientům vyžadujícím doléčení po závažnějších operacích. V poslední době se tu počet lůžek navýšil na osmdesát. Nejen jako starosta, ale i jako občan Bílovce vítám, že máme v nemocnici zajištěnou také péči pro občany s onemocněním ledvin, včetně dialyzačního programu, jenž funguje spádově pro celé okolí. Vnímám jako obrovské pozitivum, že nemocní, kteří potřebují zmíněnou pomoc, nemusejí několikrát týdně dojíždět na dialýzu daleko od svého domova. 

Ambulantní část je centralizována v poliklinice, kde jsou soustředěny odborné ambulance specializovaných lékařů – gynekologa, kardiologa, neurologa, očního lékaře, psychiatra a dalších specialistů. Služby jsou zde vysoce profesionální, stejně jako služby ambulance pro choroby plicní a ambulance revmatologické, které jsou mimo areál polikliniky. V Bílovci má malý úvazek neurolog, naším cílem je v dohledné době tento úvazek navýšit a rozšířit činnosti s neurologií spojené mimo jiné EEG a EMG. V plánu máme zajistit ve městě ambulanci endokrinologa.

Své stálé místo má v Bílovci i stomatologická péče, a to v půvabném funkcionalistickém objektu ve Smetanově ulici, který mají bílovečtí občané spojen právě se specifickou vůní a atmosférou ordinací a čekáren zubních lékařů. Ordinaci zde totiž má pět zubních lékařů, kapacita jejich ordinací je ovšem mnohdy značně přetížena. Proto se snažíme objem stomatologických služeb rozšířit a sháníme nové odborníky. V souvislosti s tím se však potýkáme – jako mnohá jiná města – s často diskutovaným problém současnosti: o kvalitní zubní lékaře je nouze. Přesto věřím, že se nám v budoucnu podaří v objektu zřídit komplexní centrum zubní hygieny včetně ambulance dentální hygieny. V současnosti totiž musejí obyvatelé našeho města dojíždět do Nového Jičína a Kopřivnice a na ošetření si musejí počkat zhruba čtvrt roku. S dlouhými čekacími lhůtami musejí bohužel počítat i ti, kteří potřebují rehabilitační péči. Přestože v Bílovci máme dvě rehabilitační střediska, stále je to málo, takže s rozšířením péče a služeb počítáme i v tomto případě. Plánů na zvýšení komfortu v oblasti léčebné péče v našem městě tedy máme dost. Myslím, že Bílovec je schopen kvalifikovaným odborníkům nabídnout dobré podmínky pro jejich práci i osobní život.

Pavel Mrva, starosta Bílovce, nezávislý

Pavel Mrva, starosta Bílovce, nezávislý

PAVEL MRVA, starosta Bílovce, nezávislý
  • 0Diskuse