Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Starostové nechtějí na kandidátku lidovců. Do voleb půjdou samostatně

Česko

  18:04aktualizováno  19:27
PRAHA - Hnutí STAN změní koaliční smlouvu, kterou před několika měsíci uzavřelo s lidovci, na volnější dohodu o spolupráci ve čtvrtek. Předseda hnutí Petr Gazdík v úterý na tiskové konferenci uvedl, že celostátní vedení hnutí odmítlo nabízená místa na kandidátkách KDU-ČSL kvůli své identitě. Po společné sněmovní zkušenosti s TOP 09 už STAN nechce, aby značka hnutí zanikala.

Předseda STAN Petr Gazdík (vlevo) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem na volebním sjezdu. foto: ČTK

Koalice nebude. Vedení KDU-ČSL vyzvalo STAN, ať vstoupí na jejich kandidátky

Pro samostatnou cestu k volbám v úterý až na jeden hlas, který se zdržel, hlasovali všichni členové širšího vedení hnutí. Lidovci zatím na rozhodnutí Starostů nereagovali.

„Je před námi tříměsíční volební kampaň, kdy se naší odvahou budeme snažit vzbudit emoci. Výsledky českých voleb nemusí být na základě průzkumů veřejného mínění,“ uvedl Gazdík k dalšímu plánu hnutí. STAN bude kandidovat ve všech krajích.

První místopředseda hnutí Vít Rakušan doplnil, že STAN půjde do voleb s deseti regionálními uskupeními, která Starosty podporovala i v koaličním projektu. „Zůstávají s námi i ve chvíli tohoto našeho rozhodnutí,“ konstatoval.

STAN reaguje na rozhodnutí lidovců z minulého týdne změnit formu spolupráce. KDU-ČSL chce, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na lidovecké kandidátky.

Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent při zachování společného programu obou uskupení i podoby kandidátních listin, na kterých měli Starostové lídry v šesti krajích a druhá místa v osmi krajích.

„STAN půjde do voleb samostatně. Jsme připraveni na samostatný postup a odmítáme být součástí byznysu s průzkumy veřejného mínění, tak abychom byli osočování, že naše hlasy propadnou a že tím hazardujeme s hlasy voličů a přispíváme k vítězství třeba Andreje Babiše,“ uvedl Gazdík. O postoji hnutí informoval předsedu lidovců Pavla Bělobrádka, s nímž se nad koaliční smlouvou sejde ve čtvrtek.

Starostové společnému projektu s lidovci věřili

Rakušan zdůraznil, že Starostové společnému projektu s lidovci věřili. „Situace, jak se vyvíjela od minulého týdne, není úplně udržitelná a není přijatelná pro drtivou většinu naší členské základny,“ uvedl. Podle Gazdíka je hlavním důvodem odmítavého postoje STAN k nabídce KDU-ČSL vytváření identity.

„Mnoho voličů vlastně dnes neví, že jsou to Starostové a nezávislí, protože my jsme po sedm let byli poslanci TOP 09 a lidé si s námi některé úspěchy, které jsme tady ve Sněmovně prosadili, prostě nespojují. Naše členská základna ani kolegové další starostové ani naše podporující regionální hnutí nejsou připraveni podpořit čistou kandidátku KDU-ČSL, abychom se stali poslanci KDU-ČSL, a tím upřeli vlastní identitu a dále se v průzkumech i veřejném prostoru objevovali minimálně,“ uvedl.

Hnutí má podle Gazdíka ve volbách šanci uspět, jenom k tomu musí mít odvahu. Do poloviny srpna musí hnutí stejně jako ostatní kandidáti do voleb odevzdat kandidátní listiny. Podle vedení hnutí je to krátký, nicméně splnitelný termín. Do voleb hodlá vložit 26 milionů, které mělo připraveno pro kampaň v koalici. Zatím utratilo zhruba 2,5 milionu korun.

Rozhodnutí STAN podle lidovců znamená tříštění sil

Úterní rozhodnutí Starostů a nezávislých (STAN) jít do podzimních parlamentních voleb samostatně znamená podle lidovců zbytečné tříštění sil a přibližuje hrozbu monopolu jedné strany. KDU-ČSL to uvedla v tiskovém prohlášení. Podle něj měla společná kandidátka šanci získat víc hlasů.

Lidovci uvedli, že rozhodnutí Starostů litují, ale respektují ho. „Dnešní výsledek jednání hnutí STAN podle nás znamená zbytečně tříštění sil demokratických stran a přibližuje nás hrozbě monopolu jedné strany,“ uvedlo vedení KDU-ČSL v prohlášení. Podle něj lidovci nepovažují postoj STAN za „konec snah o integraci středových stran“ a věří, že se Starosty budou po volbách spolupracovat. Chtějí pro voliče a voličky představovat „možnost alternativy jedné strany“.

„Je to jejich rozhodnutí, já kdybych byl na jejich místě, tak bych určitě takto nerozhodl. Já jsem nečekal, že takhle rozhodnou, já jsem čekal, že s námi půjdou,“ řekl zlínský hejtman Jiří Čuněk k výsledku úterního zasedání vedení hnutí. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského je krok STAN logický a poškodí KDU-ČSL v Čechách, kde měli v koalici větší slovo Starostové.

Vývoj jednání starostů s lidovci

  • 8. listopadu 2016 - STAN a TOP 09, které doposud úzce spolupracovaly (obě uskupení mají ve Sněmovně i v Senátu společné kluby), se dohodly, že smlouva o spolupráci skončí.
  • Listopad 2016 - STAN zahájilo sérii jednání o možné spolupráci před podzimními volbami do Sněmovny. Hnutí jednalo asi s 20 politickými subjekty, vedle regionálních uskupení také například se SNK ED, Soukromníky a vládní KDU-ČSL.
  • 16. prosince 2016 - Celostátní konference lidovců rozhodla, že strana začne jednat se STAN o možné spolupráci pro volby 2017.
  • 31. ledna 2017 - Celostátní výbor STAN schválil, že hnutí chce jít do podzimních voleb spolu s KDU-ČSL a stejně jako do loňských krajských voleb i se SNK ED a regionálními stranami.
  • 4. února 2017 - Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek oznámil, že strana chce s hnutím STAN vytvořit pro podzimní volby přímou dvojkoalici. Členové KDU-ČSL se na tom shodli na celostátní konferenci s tím, že se STAN budou spolupracovat dlouhodobě. Předseda STAN Petr Gazdík rozhodnutí uvítal a označil je za odvážné. Dvojkoalice potřebuje pro vstup do Sněmovny překročit hranici deset procent.
  • 9. února 2017 - Celostátní sněm STAN rozhodl, že hnutí bude s lidovci jednat o vytvoření koalice pro podzimní sněmovní volby.
  • 17. března 2017 - Představitelé KDU-ČSL a STAN jednali v Lipnici nad Sázavou o vytvoření koalice.
  • 18. března 2017 - Lidovci na celostátní konferenci v Jihlavě rozhodli poměrem hlasů 39 ku 31 o tom, že půjdou do voleb v koalici se STAN. Předsednictvo STAN už předtím schválilo návrh dohody o volební koalici.
  • 25. března 2017 - Sněm STAN rozhodl, že hnutí chce volební koalici s lidovci. Pro bylo 101 ze 116 hlasujících delegátů.
  • 12. dubna 2017 - Lidovci a STAN podepsali koaliční smlouvu o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Šéf hnutí STAN Gazdík označil Bělobrádka za kandidáta na premiéra.
  • 27. května 2017 - Sjezd KDU-ČSL schválil uzavření volební koalice se STAN. Část lidovců měla ke spojenectví výhrady, nakonec ale delegáti dali přednost názoru předsednictva. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice 82 procent delegátů.

  • 4. července 2017 - Hejtman Zlínského kraje, senátor a bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek řekl, že považuje za nejvhodnější projekt koaliční spolupráce ukončit. Podle průzkumů by koalice nezískala 10 procent hlasů a do Sněmovny by se tak nedostala.
  • 18. července 2017 - Širší vedení KDU-ČSL vyzvalo hnutí STAN, aby jeho zástupci vstoupili na kandidátky lidovců. Řešení by mělo nahradit volební koalici. Bělobrádek rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechce riskovat propadnutí velkého množství hlasů a možnou vládu jedné strany po volbách.
  • Gazdík řekl, že o návrhu KDU-ČSL rozhodne STAN příští týden. Gazdík koalici dál věří.
  • 25. července 2017 - Drtivá většina celostátního výboru Starostů, který se sešel v Poslanecké sněmovně, je pro samostatný postup ve sněmovních volbách. Gazdík se tento týden sejde s Bělobrádkem, aby se dohodli na změně koaliční smlouvy.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!