Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line o rozpočtu malých obcí

Jana Juřenčáková

UKONČENO

Malé obce dostávají řádově méně peněz na jednoho občana než velkoměsta. Protože by je olympiáda v Praze mohla ochudit o další peníze z jejich rozpočtů, požadují referendum o jejím konání. Otázky jste pokládali 25. září v 11:00 nezávislé senátorce Janě Juřenčákové.

položených otázek: 37 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (21.9.2007 17:11) Lomihnát
Ve snaze o daňovou rovnoprávnost máte mou plnou podporu. Jak vlastně politici zvolení v jiných obvodech než v Praze zastupují své voliče, když nedokáží tolik let tuto diskriminaci odstranit?
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:04)
Pěkný den všem návštěvníkům webu přeji ze Zlína. Já nemohu mluvit o tom, jak ostatní politici zastupují v Praze své voliče, protože zatím mám možnost to sledovat zblízka necelý rok. Vím ale, že i řada mých kolegů v Senátu je buď bývalými nebo i současnými starosty, jak menších měst a obcí, tak i velkých měst nebo jejich částí. Podle současné situace, kdy se menší obce a města dostávají do finančních tísní díky změnám daňových zákonů, to ale vypadá, že pro některé politiky je přednější názor jejich strany, než potřeby voličů.
OTÁZKA (22.9.2007 10:15) anonym
Pražáci si stále myslí, že Praha je pupek světa. Není, nikdy nebyla a nikdy ani nebude. Je to fáma. Význam Prahy coby přerostlé vesnice v rámci střední Evropy je minimální. A jdou mi tímto svým postojem již na nervy. Olympiáda by měla být česká, ne pražská, protože vzhledem k velikosti a významu ČR pochybuji, že by se tu měla ještě někdy konat znovu, takže ať mají šanci zapojit se i jiná města. (byl by ostatně zázrak, kdyby nám to přiklepli) Takže OH české nebo žádné!!!
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:09)
Souhlasím s Vámi, že by pokud by měla být olympiáda, tak tedy česká a ne pražská. Proto jsme panu Bémovi připomněli jeho slova, která pronesl 8. 10. 2006 na ČT1. :"budeme komunikovat s občany, ať už formou místního referenda nebo formou celostátního referenda, já preferuji celostátní."
OTÁZKA (22.9.2007 17:12) Jarošová
Co na tototéma říkají mimopražské obce jako Lipno kde se mají konat některé soutěže a městské části hl Prahy, které budou mít s olympiádou problémy. Jsem obyvatel Prahy a vím, že mi olympiáda nepřinese nic dobrého.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:11)
Toto všechno je o komunikaci, kterou slíbil pan primátor. Děkuji Vám za Váš názor.
OTÁZKA (22.9.2007 17:54) Aleš Kirovski
Paní senátorko, velmi vám fandím. Jak ale souvisí olympiáda se špatným zákonem o rozpočtovém určení daní? Nejsem bezhlavým zastáncem OH, ale třeba je budeme za těch 20 let schopni organizovat.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:18)
V současné době je nejkritičtější situace u malých obcí do 300 obyvatel, které tvoří více jak jednu třetinu všech obcí v ČR a které mají daňový příjem na hlavu jednoho občanů cca 6,5 x menší než v Praze. Došlo k dohodě zástupců starostů a ministerstva financí, že do doby vytvoření nového systémového zákona by platil přechodný stav, kdy by se snížil počet velikostních kategorií a na úkor poklesu zvyšování příjmů Prahy, Ostravy, Plzně a Brna by se 3 mld. rozdělily mezi tyto tyto menší obce. Jak je možné zaznamenat, tak hlavně pan primátor se zasazuje o to, aby se změna zákona vůbec nerealizovala. Takže na jedné straně se nechce vzdát 2 mld. ve prospěch malých obcí, ale na druhé straně chce bez diskuse prosazovat olympiádu, která by se dotkla finančně všech regionů a uvádí se, že náklady na pořádání olympiády v Praze by byly 135 mld. Kč, přičemž v roce 2008 by se mělo rozdělovat mezi obce a města v celé ČR necelých 118 mld. Kč.
OTÁZKA (23.9.2007 9:57) Jura
Paní senátorko, uvědomujete si skutečnost, že služby, které poskytují města, využívají lidé z vesnic velmi intenzivně (MHD, nemocnice, vysoké školy, úřady, kulturní zařízení,...), zatímco lidé z měst využívají služeb vesnic spíše ojediněle?
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:23)
Záleží na tom, kdo tato zařízení financuje. Já mluvím o financování obcí a měst. Např. nemocnice, vysoké školy a v mnoha případech i kulturní zařízení spravuje a financuje kraj. A já nevím, zda lidé z vesnic intenzivně využívají MHD a kulturní zařízení více než občané měst. Oni vůbec mají problém se do těchto měst dostat veřejnou dopravou. Představte si, že se chcete dostat do okresního města večer na divadlo, pokud si nezajistíte vlastní dopravu, nemáte šanci. A pokud myslíte pověřené úřady různých stupňů, tak všichni dostávají v různé míře příspěvky na státní správu, od malých obcí počínaje.
OTÁZKA (23.9.2007 19:38) ALOIS.AMERICAN
DOBRY DEN,PANI SENATORKO,JE NACASE ABY MENSI MESTA CI VESNICE DOSTALY TROCHU VICE PENEZ,POUZIT PRO ZLEPSENI ZIVOTNIHO PROSTREDI.PROTOZE LIDE,SE BOUDOU STEHOVAT Z VELKYCH MEST DO MENSICH,I VY BRZY UVIDITE ,JAK JE TO VE STATECH. MATE TOLIK POLITIKU,PROC NEVYTAHNOU TAKY VICE PENEZ Z EU? PREKVAPIL MNE PRISPEVEK (JURA) ZE LIDE Z VESNIC POUZIVAJI SLUZBY ,KTERE POSKYTUJI MESTA, NEMOCNICE,URADY,ATD.KDYBY TAM LIDE Z VESNIC NECHODILI TAK DOKTORI A UREDNICI MUZOU HRAT FOTBAL CELY TYDEN. HAVE A NICE DAY, AND WISH YOU GOOD LUCK.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:25)
Děkuji Vám za Váš názor a souhlasím s Vámi, že by se měly více využít možnosti financování z EU. Ale to jsme zase na začátku, protože malé obce a města nemají prostředky na dofinancování těchto projektů.
OTÁZKA (23.9.2007 22:18) Pražačka
Paní senátorko, jsem sice z Prahy, ale nesouhlasím s tím co tu prosazuje ta bezohledná ODS aby menší města a vesnice měly 6 a půl krát méně na člověka než má třeba Praha. Jak mohu proti tomu protestovat a peníze co jdou na mě poslat lidem na vesnici? Všude na západ kolem nás vidíte krásné vesnice a příjemný život lidí, jen u nás tam chcíp pes a mnohdy ani nemají kanalizaci.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:27)
I Vám děkuji za Váš názor, protestovat proti tomu můžete zatím pouze touto formou názoru. I my to vidíme a řada starostů to zažívá na vlastní kůži tu bezmoc, když by chtěli budovat základní věci, ale jejich obce na to nemají prostředky.
OTÁZKA (24.9.2007 10:48) anonym
Dobrý den, paní senátorko. Co říkáte na názor, že starostové nechtějí odpovědnost za větší daňové kompetence, že vlastně uvalování a výběr daní nechávají jako špinavou práci na státu, zatímco oni sami pak sklízejí vavříny úspěchu z veřejných výdajů.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:32)
Pokud stát má na tuto práci kompetentní úřady a ani tak není schopen vybrat vyměřené daně, tak je něco špatně. A pokud to neumí ani stát, jak by to mohli umět starostové. Musíte odlišovat samosprávu a státní správu. Starosta je zástupce samosprávy.
OTÁZKA (24.9.2007 11:29) jirka n.
Jen něco "málo" k olympiádě.Bémovy argumenty o ziskovosti ve zlomku procent a ještě dopředu na 10-15 let/!/ a to při zvláštním způsobu řízení jeho úřadu, či pohrdání referedem,a neplnění slibů,to vše jen dokazuje, že p. Bém si dělá co chce. Jsem rád, když jej někdo zkusí alespoň zpomalit! Lépe řečeno je třeba tento typ politika poslat do civilu! Děkuji Vám. Mějte se báječně.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:32)
Děkuji Vám za názor i za přání.
OTÁZKA (24.9.2007 11:30) JK
Nevím jak vy, ale já to vnímám jako diskriminaci určité části občanů. Dokonce bych byl rád, kdyby někdo podal ústavní stížnost proti této diskriminaci(kterou by ovšem posuzovali opět soudci žijící ve velkých městech a tudíž zaujatí) anebo se obrátil na evropský soud. Prostě je to program podpory a obnovy venkova naruby. Pokud by byl příděl peněžních prostředků na hlavu stejný, umožnilo by to obcím více investovat do oprav, zlepšení infrastruktury atd. což by znamenalo více pracovních příležitostí v obcích a tím zlepšování životní úrovně na venkově, ale i vyšší odvedené daně státu. Teď je to tak, že na venkově nnení práce a tak se vylidňuje tím klesají i daňové výnosy obce a vytvoří se začarované kolečko, kde matematicky řečeno počet obyvatel v malých sídlech se limitně blíží k nule. Moje otázky jsou tedy jednoduché: 1.) Jak upřímě je to míněno s obnovou venkova 2.) Je to podle Vás diskriminace? Pokud ano tak jak se proti diskriminaci postavíte.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:38)
Vnímáme to stejně, proto jsme se tak hlasitě ozvali, když se situace díky změnám daňových zákonů začala zhoršovat. Venkov se dá obnovit za podmínky dostatečných finančních zdrojů, které bohužel chybí. V mnoha obcích se snaží, někde již rezignovali a obce míří k útlumu, je otázkou, kdy pod ekonomickým tlakem nebude chtít obce nikdo spravovat a obce se opět stanou součástí větších měst ve svém okolí, což se začíná dít už kolem Prahy. Jako diskriminaci to cítíme a i proto vznikla Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci, která sdružuje již přes 1350 obcí a měst. Jejím cílem je odstranění diskriminace a proto jsme již předložili návrh na změnu financování obcí a měst, která by zatím měla platit přechodně. Je otázkou, zda se jí vláda bude vůbec zabývat, ale již hledám náhradní řešení, aby nějaká změna co nejdříve nastala.
OTÁZKA (24.9.2007 12:11) J.Novak
Pani poslankyne, ve vetsine demokraciich lide plati dvoji dane. Statni dane - a potom dane v obci v ktere bydli. Na veskerou udrzbu. Ty druhe se zpravidla vymeruji z bytu a domku ktere obyvatele v te obci vlastni. Stat prispiva hlavne jen na silnice mezi obcemi. Myslite, ze nas centralisticky, socialisticky system se da vubec upravit aby byl trochu spravedlivy ? Dekuji.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:39)
My jsme přišli s návrhem na změnu zákona o rozpočtovém určení daní s tím, že by měl být systémový. Vzhledem k tomu, že by bylo nutné změnit asi 7 dalších souvisejících zákonů, tak by nový zákon měl vzniknout asi do 2 let.
OTÁZKA (24.9.2007 13:18) DEDEK
VÁŽENÁ PANÍ SENÁTORKO. MÁM JEDNU ,JEDINOU OTÁZKU. SNAD VÁM MÉ JMÉNO NĚCO ŘEKNE,ALE RÁD BYCH VĚDĚL JEDNO. JSTE TADY VY,ZÁKONODÁRCI, PRO NÁS OBČANY,NEBO SI MYSLÍTE, ŽE OBČANÉ JSOU TADY PRO VÁS A VAŠE PREBENDY? DĚKUJI V.DEDEK@CENTRUM.CZ
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:44)
Já jsem šla do politiky s tím, že jsem tady pro občany, což si myslím dávám dostatečně najevo, ač se to některým na druhé straně zase nelíbí. S čím tam šli další, to se musíte zeptat jich. Nejsem závislá na platu senátora a ani jsem nebyla závislá na platu starostky, kdy jsem svou funkci 6,5 roku vykonávala jako neuvolněná.
OTÁZKA (24.9.2007 13:54) Jan Václavek
Co říkáte na ten názor, že obec může spotřebovat pouze tolik prostředků na které si sama vydělá. V současné době se třeba pražský zisk přerozděluje ve prospěch méně majetnějších obcí. Má tedy platit každý nechť se postará sám o sebe? Může si vzít obec, okres nebo kraj úvěr a regulérně zkrachovat s tím, že za zptáty bude ručit zastupitelstvo celým svým majetkem?
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:48)
Vy si myslíte, že pražský zisk vzniká v Praze? Pouze občané Prahy platí za elektřinu, plyn, mobilní telefony, bankovní poplatky? V Praze mají sídla pouze tyto velké firmy, které vykazují zisky a které ale vznikly na celém území republiky. Obec i kraj si může vzít úvěr, ale musí vědět, zda je schopna ho splácet. Existují již obce, které jsou předlužené a ministerstvo vnitra neví co s nimi. Zatím je jich ale pouze malý zlomek.
OTÁZKA (24.9.2007 14:08) Milan
Dobrý den. Co je špatného na požadavku ODS zapracovat do návrhu zákona i zásluhovost obcí ? Běžte se do mnoha z nich podívat špína, nepořádek otlučené domy. Proč by takové obce měly dostávat automaticky více ? Co říkáte návrhu uspořádat obrácené referendum, aby velká města dávala do rozpočtu méně a vesnice tím by i dostali méně? Referenda v takovýchto populistických otázkách je přeci cesta do pekel.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:49)
Souhlasím se zásluhovostí, náš návrh byl brán pouze jako přechodné řešení s tím, že by se mělo ihned začít pracovat na novém zákonu, který by zohlednil i tento prvek. S referendem o olympiádě přišel první pan Bém, ne my.
OTÁZKA (24.9.2007 14:57) Jakub Sasek
Dobry den, pani senatorko. Usporadani Olympijskych her je vec mezinarodniho vyznamu. Byl by uspech, kdyby se olympiada konala prave v Praze. Nemate obavy, ze tento vnitrostatni spor muze poskodit povest Ceske republiky v cizine? Preji Vam hezky den.
ODPOVĚĎ (25.9.2007 11:51)
Souhlasím s panem prezidentem, který řekl, že když olympiáda, tak česká. Takže je to opět o komunikaci a přesvědčení těch nepřesvědčených.