19. listopadu 2008 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát asi podpoří otcovskou dovolenou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Rodina s dětmi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina s dětmi - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda dnes jednomyslně schválila takzvaný prorodinný balíček. Z návrhu vyplývá například to, že stát by v budoucnu měl otcům platit týden dovolené s novorozeným dítětem. Podle nových předpisů by stát měl podpořit i částečné pracovní úvazky a firemní školky. Návrh musí posoudit parlament.

K tomu, aby mohl být návrh schválen, bude zapotřebí změnit celou řadu stávajících zákonů. Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá zavést týdenní otcovskou dovolenou. Otcům by se týden pobytu s novorozeným dítětem hradil z nemocenské podobně jako se ženám hradí mateřská dovolená.

Skloubit péči o rodinu s prací má rodičům pomoci podpora flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, lidi nad 50 let, rodiče dětí do deseti let a lidi pečující o nemohoucí osoby, by mohl uplatnit slevu na sociálním pojištění.

Novinkou je také plán na zavedení takzvané vzájemné rodičovské výpomoci. Rodiče by totiž nově měli mít možnost uzavřít smlouvu například se sousedem nebo sousedkou, kteří budou za úplatu hlídat jejich děti. Alternativou k přeplněným jeslím a školkám by se měly stát i takzvané firemní školky.

Firmy by měly být motivovány k zřizování firemních školek nebo k proplácení opatrování. Česko patří v Evropské unii k zemím s nejmenším podílem práce na částečný úvazek. Zatímco v sedmadvacítce tak v průměru pracuje téměř třetina žen a každý dvanáctý muž, v ČR je to devět procent žen a pouze každý padesátý muž.

Přehled hlavních bodů takzvaného prorodinného balíčku, který dnes schválila vláda:

*
 vzájemná rodičovská výpomoc (rodiče by měli mít možnost uzavřít smlouvu například se sousedem nebo sousedkou, kteří budou za úplatu hlídat jejich děti)

* nové možnosti péče o děti v prostředí podobnému rodinnému, péče o děti poskytovaná na nekomerčním základě (miniškolky)

* daňové výhody pro zaměstnavatele poskytující svým zaměstnancům péči o děti

* slevy na pojistném na sociální zabezpečení

* zavedení týdenní otcovské dovolené hrazené z nemocenského pojištění, kterou by si otec mohl vybrat v prvních šesti týdnech života dítěte

větší podpora pěstounů nezletilých dětí

* podpora flexibilní pracovní doby

* podpora zaměstnávání lidí předdůchodového věku


Změny v oblasti rodinné politiky přinesla již 1. etapa její reformy platná od letošního ledna. Zavedla zejména třírychlostní rodičovskou
dovolenou - rodiče si mohou zvolit, zda s dítětem zůstanou doma dva, tři nebo čtyři roky. Při nejkratší rodičovské dovolené měsíčně pobírají 11.400 korun, při tříleté 7600 a při čtyřleté 3800 korun. Většina rodičů volí tříletou variantu. O rodičovský příspěvek žádají
převážně ženy.

  • 11Diskuse
Najdete na Lidovky.cz