Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stát chce omezit sluneční byznys

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Státní společnost ČEPS, která se v Česku stará o stabilitu energetické sítě, vyzvala distributory elektřiny, aby přestali kladně vyřizovat žádosti o připojení nových slunečních elektráren. Oficiálním důvodem má být obava, aby sluneční kolektory, jejichž počet kvůli masivní státní podpoře strmě roste, neohrozily bezpečnost energetické soustavy. Podle některých, dobře informovaných energetiků se ale za výzvou ČEPS směrem k distributorům skrývá spíše snaha státu omezit letošní očekávaný „boom“ fotovovoltaiky. Na příští rok se totiž připravuje novela zákona, která by měla podporu slunečních zdrojů výrazně omezit. A investoři mají tak letos zřejmě poslední možnost, jak na fotovoltaice vydělat velké peníze. Pokud se stát očekávanému náporu jejich žádostí o připojení nedokáže účinně bránit, budou muset Češi v příštích letech platit na podpoře fotovoltaiky stovky miliard korun.

„Jestliže se ke kapacitě už postavených slunečních elekráren přidá kapacita těch nasmlouvaných, opravdu mohou čekat energetickou soustavu velké problémy,“ řekla LN mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. Podle zdrojů Energetického regulačního úřadu byly jen v loňském roce uvedeny do provozu sluneční elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 470 megawatt, přičemž letos se očekává další razantní nárůst až na 1000 megawatt. Pokud by však investoři dokončili všechny projekty slunečních elektráren, jejichž připojení už si předem nechali schválit od distributorů, mohl by celkový instalovaný výkon fotovoltaiky údajně vzrůst až na 2300 megawatt, což by předčilo maximální výkon jaderné elektrárny Temelín.

I když sluneční panely samozřejmě nakonec vyrábějí v závislosti na přírodních podmínkách jen zlomek svého možného maxima, ČEPS se ve svém katastrofickém scénáři obává až zhroucení sítě. „Fotovoltaika představuje stejně jako třeba větrné elektrárny nestabilní zdroj. Množství elektřiny, které vyrobí, se nedá nikdy dopředu odhadnout,“ uvedla Jabůrková. Pokud by všechny současné i nasmlouvané kolektory najednou „zaplavily“ soustavu elektřinou, mohlo by se stát, že elektřina prostě nebude mít kam „odtéct“. Podobnou hrozbu takzvaného „blackoutu“ vyvolávají dnes například tisíce větrných elektráren v severním Německu. ČEPS proto v údajné obavě ze stability sítě obeslal distribuční firmy v Česku, aby až do odvolání přestaly povolovat investorům připojení kolektorů. „V mezidobí bychom měli najít způsob, jak sluneční elektrárny v případě potřeby zregulovat,“ uvedla Jabůrková. Dnes totiž platí, že stát musí odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně a v množství, které dokáží vyrobit. „Museli bychom pak samozřejmě vyřešit otázku, jak a za jakých podmínek bude možné sluneční zdroj dočasně odstavit,“ tvrdí Jabůrková.

Podle energetika, který si přeje zůstat v anonymitě, však hrozba „blackoutu“ kvůli slunečním kolektorům není zdaleka tak naléhavá, jak tvrdí ČEPS. „Ve skutečnosti jde o to, jak zastavit šílenství, které masivní podpora fotovoltaiky v Česku vyvolala,“ řekl LN energetik. Kvůli štedré státní podpoře sluneční energie, v jejímž rámci stát vykupuje elektřinu ze solárních panelů za ceny až pětkrát vyšší než z klasických elektráren, platí každý odběratel elektřiny na svém účtu zhruba o pět procent navíc. To sice představuje například pro domácnost, která spotřebuje každý měsíc elektřiny za 400 korun, jen dvacetikorunovou položku, pro podniky se ale už jedná o milionové částky.

***

Energetika Větrné a fotovoltaické elektrárny Na konci roku 2009 bylo do elektrizační soustavy ČR připojeno více než 600 megawattů výkonu větrných a fotovoltaických elektráren. Kladná stanoviska žádostem o připojení těchto zdrojů v rámci celé ČR dosahují dalších 3500 megawattů výkonu. Pramen: ČEPS

Autor: