Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stát chtěl po dědicích splatit 100 let starou hypotéku

Česko

  11:42
PRAHA - Rodinu sedláka Josefa Zábranského ze středočeské Svrkyně komunisté po roce 1948 rozkulačili. Když režim padl, dostali Zábranští skoro vše zpět - v žalostném stavu. Stát po nich navíc léta ostudně vymáhal zaplacení 160 tisíc korun kvůli staré hypotéce, která na jednom ze zabavených statků vázla.

Syn Miloš Zábranský a vnučka Markéta King před dnešním soudem

Ministerstvo zemědělství přestalo peníze vymáhat teprve loni, když do jeho čela nastoupil Ivan Fuksa (ODS). Ústrky a absurdity ovšem trvají.

VÍCE O PŘÍPADU


Spolumajitelé garáží a chlívků
Zábranského vnučka Markéta King dluhy nedělá, přesto ji nedávno vyděsil dopis od exekutora, ve kterém stálo, že s částí pozemků nesmí nakládat. Na vině je neschopnost státu řádně vrátit komunisty ukradené pozemky. Na části zabavených polí si lidé z nedalekých bytovek za minulého režimu živelně ohradili zahrádky a postavili garáže, kůlny, chlívky a dílny. Tyto pozemky pak úřady po roce 1989 bezúplatně převedly na ně. Později sice úředníci chybu uznali, ovšem dokázali ji napravit jen zpola, a navíc velmi absurdním způsobem - King a její strýc Miloš Zábranský se v březnu 2003 stali hrdými spoluvlastníky více než desítky z jejich hlediska naprosto nevyužitelných bud a domků.

Exekutor se na King obrátil kvůli spoluvlastníkovi dvou garáží a přilehlého pozemku Jaroslavu Behrovi, který se dostal do dluhů. "Opravdu nevím, proč jsem jenom spolumajitelkou toho, co mé rodině patřilo, a už vůbec nechápu, proč mi mají chodit dopisy od exekutora, když s dluhem nemám nic společného. Kdo za to může, za kým s tím mám jít?" ptá se žena.

Hypotéka z dob císaře
Josef Zábranský byl nejšikovnějším a největším sedlákem ve Svrkyni. Dařilo se mu, a tak se po válce rozhodl odkoupit od zadluženého notáře Aloise Franzla další statek a převzal jej i se třemi nesplacenými hypotékami - dvě z nich přitom pocházely z roku 1909. Hned v roce 1950 komunisti Zábranskému vše sebrali a on skončil na rok v uranových dolech.

V roce 1966 soud Zábranskému nařídil, aby hypotéky (i s úroky 150 tisíc korun) zaplatil. Až do roku 1970 ho pak úřady hypotékami vydíraly, pak Zábranský nátlaku podlehl a dodatečně podepsal, že své statky daroval dobrovolně. Teprve pak stát hypotéky milostivě zaplatil.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Ústrky a absurdity. Tak žijí kulaci

Po roce 1989 stát Zábranským většinu pozemků vrátil, ovšem nezapomněl ani na dávné hypotéky, a pozemkový úřad tak v roce 2001 rozhodl, že Zábranského dědicové dluží státu 160 tisíc korun, a ministerstvo zemědělství toto rozhodnutí o tři roky později potvrdilo. Selský rozum by na něco takového nepřišel - stát rodině bránil přes 40 let užívat její majetek, a navíc jej vrátil v dezolátním stavu - úředníci se ovšem oháněli tvrzením, že vymáhat peníze pro stát jim ukládá zákon.

Spor o hypotéky dospěl k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 a ten dal loni v dubnu dědicům za pravdu -ovšem z čistě formálních důvodů, a ministerstvo zemědělství slibovalo, že se odvolá a starý dluh pro stát vymůže.

"Naprosto jsme žili v tom, že se odvolají, měli jsme i takové informace," vzpomíná King. Do čela ministerstva se ale po volbách dostal Fuksa, který se případem zabýval už dřív, když byl náměstkem ministerstva financí, a už tehdy navrhoval, aby byl dluh prominut. Ministerstvo se pod jeho vedením neodvolalo. Tím věc skončila.