Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Statisícové vyznání Oscara Wilda

Česko

Po 125 letech se na veřejnost dostanou milostné dopisy Oscara Wilda. Pětice listů plných návrhů irského dramatika mladšímu příteli bude koncem září dražena v Británii.

LONDÝN/PRAHA Bezmála tři sta tisíc korun - takové výše dosahuje v přepočtu částka, již předpokládají londýnští aukcionáři utržit v dražbě milostných dopisů Oscara Wilda. Soubor pěti listů z pera proslulého irského básníka, prozaika a dramatika byl zpřístupněn zrakům veřejnosti po jednom a čtvrt století. Potenciálním kupcům jej nabídli potomci Wildova někdejšího přítele Alsagera Viana, jemuž jsou dopisy adresovány.

„Jde o velmi zajímavé dopisy, které mají zásadní význam, chcemeli poskládat mozaiku Wildova neuchopitelného životního příběhu,“ uvedl pro The Dialy Telegraph Alan Judd z aukční síně Bamfords o listech plných skrytých milostných návrhů, jež Wilde psal jinému muži v době, kdy byla homosexualita podle zákonů viktoriánské Anglie trestná. Několik let počínaje rokem 1885 psal provokativní a nekonvenční umělec dopisy svému o deset let mladšímu příteli Vianovi, kterého poznal jako editora ve vydavatelství Society Magazines, do nějž sám autorsky i redakčně přispíval.

„Tohle celé je špatně, že ano?“ Dopisy povětšinou začínal vyzváním ke společné konzultaci článků, rozvíjel je kupříkladu pozváním k večeru „s doutníky a italským vínem,“ načež je uzavřel svým podpisem a slovy „věrně Tvůj“. V jednom z dopisů také patrně vyjádřil svůj neustálý vnitřní boj s homosexuální orientací, když se Viana v závěru řečnicky zeptal: „Tohle celé je špatně, že ano?“

Wildovo blízké přátelství s Vianem skončilo roku 1889, kdy se mladík oženil a spisovatel ukončil spolupráci s vydavatelstvím. Náklonnost ke krásným, talentovaným a mladším mužům jej však neopustila. Ba naopak - přivedla uznávaného vzdělance a literáta až k odsouzení ke dvěma letům nucených prací, zatracení vlastní rodinou, manželkou Constance i dvěma syny, a smrti v bídě a nemoci mimo svůj domov.

Do Anglie se už nikdy nevrátil Poté co byl v květnu roku 1897 propuštěn z výkonu trestu, opustil Wilde Anglii a už se nikdy nevrátil. Pod pseudonymem Sebastian Melmoth žil na různých místech Evropy, po většinu času v Paříži.

Jeho poslední známou adresou byl Hotel d’Alsace, v jednom z jehož pokojů zemřel roku 1900 na meningitidu. Dožil se šestačtyřiceti let.

Dnes jsou na pařížském hřbitově Pere Lachaise hrobka i socha autora divadelní hry Jak důležité je míti Filipa, prózy Obraz Doriana Graye či sbírky příběhů Šťastný princ a jiné pohádky, stále zasypány vrstvou květin.

***

WILDE PÍŠE MILENCI

Můj milý Viane, mám ti věnovat článek nazvaný „Dětský filozof“? Bude pojednávat o skvělém a zábavném archivu odpovědí dětí z americké internátní školy, který sestavil Mark Twain. Některé z nich jsou skvělé; jako například odpověď na otázku, co jsou to republikáni? - „hříšníci zmínění v bibli“, nebo na otázku, co je to demokrat? - „loď obvykle plná piva“. Přijď, povečeříme spolu v pátek u Paganiho na Portland Street v 7.30. Žádné šaty - jen my a lahev italského vína. Potom vykouříme pár cigaret a popovídáme si o novinařině a pak bychom mohli zajít do Tvého pokoje - bože, už se nemůžu dočkat... Nechávám to samozřejmě na Tobě. Buď prosím taky od té lásky a pošli mi znovu svou adresu, neboť jsem ji ztratil. Věrně tvůj Oscar Wilde

Autor: