8. března 2010 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní maturity může dělat i škola, jejíž kantoři nebudou mít potřebný kurz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Maturita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ostravské Gymnázium Matiční bude moci pořádat státní maturity, i když se jeho kantoři na protest neúčastní nezbytných školení k nové zkoušce. Ředitel školy totiž může "nakoupit" hodnotitele testů odjinud.

Potvrdil ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený. Učitelé z ostravského gymnázia také kvůli nesouhlasu s novými maturitami zorganizovali petici, dosud se pod ni podepsalo přes 130 škol z celé republiky.

Škola může "nakoupit" hodnotitele jinde
Z výpisu z registru vyplývá, že se maturitních školení účastní pouze jeden člověk z celkem 11 nominovaných kantorů z Gymnázia Matiční. "Státní maturitu nelze zajistit bez příslušným způsobem proškolených hodnotitelů. Zřizovatel, rodiče a žáci uvedeného gymnázia by se tedy měli zajímat o to, zda jsou ředitelem zajištěny všechny podmínky pro zdárné ukončení studia," upozornil přitom Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Zelený však uvedl, že ředitel školy může "nakoupit" hodnotitele testů i z jiných škol. Pokud si totiž pedagog udělá školení a získá certifikát, může pracovat na dohodu o provedení práce i pro jinou školu. Za jeden test dostane 100 korun, přičemž po zapracování prý trvá oprava jednoho testu maximálně 25 minut. Všichni studenti v republice sice budou psát testy zároveň, hodnotitelé však mají na opravu několik dnů. Podle Zeleného tedy záleží na nich, kolik toho stihnou a kolik si budou chtít vydělat.

Učitelům se nelíbí, že nedostanou školení zaplaceno
Zatím neschválená novela navíc počítá s tím, že by mohli testy opravovat i nepedagogičtí pracovníci, tedy například učitelé v důchodu nebo odborníci z praxe.

Učitelům se však nelíbí, že nedostanou zaplaceno také za účast na školeních. Část školení je sice formou e-learningu, na prezenčních školeních však třeba hodnotitelé ústní části maturit musejí být sedm hodin.

Vznikají petice
Navíc prý musejí znovu absolvovat semináře, kterých se účastnili už před dvěma lety.

Ostravští kantoři v petici označili mnohaletou přípravu jednotných zkoušek za šlendrián a tunel, postup ministerstva školství je prý mrháním peněz už tak podfinancovaného školství. Další petice vznikla v Českých Budějovicích.

Vyučující si v ní stěžují na klasifikaci nových zkoušek. Učitele by v případných protestech podpořily i školské odbory.

Maturity měly původně začít právě v roce 2008, poté letos. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy až na příští rok. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun.

Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů.

ČTK, Lidovky.cz
Advantage Consulting, s.r.o.
MZDOVÁ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz