2. prosince 2008 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Státníci v době krize

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Jiří Paroubek a Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Mirek Topolánek | foto: Krumphanzl Michal ČTK

Každý den se množí důkazy o tom, že současný hospodářský propad bude hluboký a výrazně se dotkne i Česka. Nejnověji z dat o růstu mezd můžeme vyčíst, že lidé budou nuceni omezit spotřebu, což povede k dalšímu ochlazení ekonomiky.

Mnozí zaměstnavatelé navíc v očekávání horších časů plánují zmrazení mezd, přičemž ani to je nezachrání před snižováním stavu zaměstnanců.

 Možná si ještě ani nedovedeme představit, co nás na jaře postihne. Může se dokonce stát, že ve světle ekonomické krize a jejích důsledků pro nás nebude existovat žádné jiné téma. Ani teď tolik propírané evropské předsednictví, ani Lisabonská smlouva, ani všechny nové partaje Václava Klause.

 Ekonomická krize může také významně zamíchat politické karty. Na scéně by se mohlo objevit třeba nové silné duo, jaké v roce 1998 vytvořil Miloš Zeman s Václavem Klausem. Tehdy k tomu také došlo v důsledku nevybíravého útoku prezidenta republiky, který se snažil rozložit Občanskou demokratickou stranu.

A stejně jako tehdy by šéfové ODS a ČSSD mohli dojít k závěru, že je v jejich dlouhodobém zájmu spojit síly. Z případné dohody by si jistě víc ovoce odnesl Paroubek, ale ani pro Topolánka by případná dohoda nebyla nevýhodná. Minimálně by se v první fázi zbavil Klause a jeho zástupných protievropských ataků.

 Jestli na nás krize dopadne tvrdě, nebude přijatelné, aby ji řešila současná vládní koalice se slabou podporou v parlamentu. Musela by vzniknout buď velká, anebo dokonce duhová koalice, která bude k hašení ekonomického požáru používat stejné recepty jako jiné země v této situaci od USA až po Rusko – bude lít do ekonomiky veřejné peníze.

 To je sice proti Topolánkovu dosavadnímu přesvědčení, ale stejně jako pod tlakem „vládní odpovědnosti“ změnil názor na proces evropské integrace, jistě by se dokázal přizpůsobit i v této otázce. Odpověď na krizi budou totiž politici hledat o pár pater výš, než jsou teď jejich rozdílné ekonomické programy, a v „zájmu vlasti“ by se jistě dokázali shodnout na lecčems.

 A navíc: Paroubek i Topolánek by ze sebe rádi udělali státníky. Ekonomická krize jim v tom paradoxně může pomoci.

  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!