1. února 2010 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stavba věžáků v pražských Stodůlkách se odkládá, veřejnost má výhrady

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Projekt Rezidence Nové Stodůlky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Rezidence Nové Stodůlky | foto: Stodůlky s.r.o.

PRAHA Developerská společnost Quinlan Private Golub (QPG) posunula termín zahájení výstavby pěti bytových věžáků v Praze-Stodůlkách. Do posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) se totiž zapojí také veřejnost. K projektu má výhrady například občanské sdružení Zelené Lužiny.

Quinlan původně odhadoval, že ve Stodůlkách začne stavět ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku. Aktuální předpokládaný termín zahájení stavby ale posunul na rok 2011. Investice do projektu má činit 1,5 až dvě miliardy korun. V domech mělo podle původního plánu vzniknout 382 bytů, bydlet v nich mělo až 1000 lidí.

"QPG si přeje projekt projednávat absolutně transparentně a posouzení projektu v rámci velké EIA zajistí, že aspekty investičního záměru budou v maximálním detailu prověřeny a veřejnost bude mít možnost se k projektu během veřejného projednávání vyjádřit," uvedla mediální zástupkyně investora Tereza Procházková.

Lidé se proti stavbě mrakodrapů bouří
Sdružení Zelené Lužiny má výhrady například ke vzdálenosti plánovaných domů od stávající zástavby. "Aktuální problém spočívá v tom, že developer chce domy postavit ke stávající zástavbě blížeji než umožňuje vyhláška," uvedlo sdružení na svém webu. Investor proto podle stránek Městské části Praha 13 požádal kvůli menším rozestupům mezi domy o udělení výjimky.

Více čtěte:

Občanskému sdružení vadí také například zásah do prostředí dosavadního sídliště, které prý umožňuje nekrytý výhled do zeleně. Plánovaný projekt se nachází nedaleko parku kolem Prokopského potoka.

Může dojít až k doporučení projekt nerealizovat
Výsledkem procesu posuzování vlivů stavby na životní prostředí je podle sdružení Arnika nejčastěji stanovení souboru omezujících podmínek, které by měly zajistit ekologickou přiměřenost nové výstavby. "V případě, že si posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) vyžádá, respektive doporučí, úpravy projektu, pak tyto úpravy budou řádně implementovány do revize projektu," uvedla mediální zástupkyně developera. Na konci procesu EIA ale může být také doporučení projekt nerealizovat.

Quinlan Private působí ve střední a východní Evropě od konce 90. let, na český trh firma vstoupila v roce 2000. V hlavním městě postavila například kancelářské budovy v Nových Butovicích, další tam plánuje. V Praze firma vystavěla také obchodní a kancelářské centrum na Karlově náměstí. Mezi aktuální projekty developera patří také výstavba 600 bytů v Modřanech.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz