8. prosince 2008 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Stavby inspirované přírodou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dřevěný dům v arboretu. Tým architektů Sporadical (realizace 2004–2007). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dřevěný dům v arboretu. Tým architektů Sporadical (realizace 2004–2007). | foto: Repro LN.

Dům obložený bloky lisované slámy, hospoda, kterou tvoří buňky umístěné v korunách stromů, nebo hotely pro hráče golfu jako „mrakodrápky“, stojící na nožičkách na hraně hřiště. Ekologická architektura ve Fragnerově galerii zaujme nejen nápaditostí, ale i citlivostí k prostředí, což je dnes zvlášť potřebné.

Tvůrce zúčastněné v expozici Zelená architektura bezvýhradně spojuje respekt k přírodnímu, historickému i sociálnímu prostředí. Snaží se přihlédnout k místním tradicím a přitom vytvořit něco nového. Navíc jim jde o co největší účelnost, co nejvýraznější úsporu energií a nejvhodnější využití daného prostoru za zachování nejvyšších estetických hodnot.

Výstavě v pražské Galerii Jaroslava Fragnera dominují ukázky nápaditých projektů rodinných domů, z nichž mnohé velmi citlivě zapadají do krajiny a přitom do ní vnášejí nové prvky. Některé stavby navazují tvůrčím způsobem na odkaz funkcionalismu, ale prolínají se v nich i další vlivy, jiné vycházejí z odkazu minulosti a zároveň jsou obohaceny o nejnovější technická řešení.

Do mnohých projektů vstupuje postmoderní svoboda v užití prvků, s nimiž si někteří autoři hrají. Zároveň však neporušují základní poslání architektury, totiž její užitný smysl. Část expozice představuje i bytové domy či obytné celky, rekreační a sportovní střediska, nízkoenergetické stavby moderních bazénů, projekty horských chat a věží a monumentálních administrativních budov.

Hospoda na mýtince, rodinný dům ve starém lomu
Projekty zaujmou buď vytříbeností, nebo zvláštností řešení. Určitou bizarností, ale přitom účelností okouzlí dům obložený bloky lisované slámy a zastřešený deštníkem (architekt Petr Suske – SEA). K podobnému nápadu autor sáhl také v projektu „hospody na mýtince“, kde se chystá využít hlavně místní materiály. Jíst se bude v buňkách umístěných v korunách stromů a připomínajících posedy. Stejný architekt vymyslel jako ubytování hráčů golfu půvabné „mrakodrápky“, stojící na nožičkách na hraně hřiště. V jejich návrhu si pohrává s rytmem barev a tvarů.

Za zmínku jistě stojí Poštovna postavená na vrcholu Sněžky, kterou projektovali architekti Martin Rajniš, Patrik Hoffman a Jan Mach. Jde o působivou dřevěnou stavbu s věží, jejíž pozoruhodná strohá konstrukce přirozeně souzní s krajinou. Autoři museli přihlížet k mimořádně náročným povětrnostním podmínkám.

Poštovna Sněžka. Tým architektů e-MRAK (realizace 2006–2007).V „sekci“ rodinných domů upoutá stavba v bývalém arboretu od Josefa Kociana a Veroniky Sávové, jejíž přízemí je celé prosklené a skýtá krásný výhled, navozuje atmosféru dokonalého spojení s krajinou. Rovněž respektuje prostředí – muselo se počítat se zachováním vzrostlých stromů v blízkém okolí. Velmi efektní je stavení na místě bývalého lomu, kde autor jednak počítá s propojením několika částí objektu a jednak s jeho přesahy nad kráter lomu. Vzniká tak imponující celek. Ekonomicky úsporný, po všech stránkách účelný a přitom ve své jednoduchosti krásný je dřevěný dům od Milana Raka, Ivety Rakové, Libora Rydla a Alexandra Skalického (Archteam). Využívá tradiční prvky a zároveň přináší volnou architektonickou koncepci, aby tak přirozeně zapadl do prostředí Českého krasu.

Markéta Cajthamlová, Šárka Šochová a Alena Bukovská zvolily při stavbě chalupy-rodinného domu jednoduchý koncept dřevěné stavby, který nepopírá tradiční charakter venkovské architektury a přitom splňuje požadavky moderního způsobu bydlení.

Z rozsáhlejších staveb je třeba zmínit například Penzion pro seniory Hvězda, který působí svým vnějším i vnitřním, barevným i tvarovým řešením velmi příjemně. Navíc je zasazen v příjemném prostředí blízko pražského parku Hvězda. S přírodou je citlivě propojená moderní administrativní budova ústředí ČSOB, kterou navrhl Josef Pleskot. Struktura několika propojených celků musí splňovat požadavky na kvalitu pracovního prostředí, prosklené stěny přinášejí optický kontakt s okolní přírodou.

Výstava přináší zajímavý přehled naší současné špičkové architektonické tvorby mnoha oblastí. Může se stát skvělou inspirací pro budoucí stavebníky. Doufejme, že se budou stále víc obracet na skutečně renomované architekty a zapomenou na nesmyslné nabídky developerů, jejichž katalogy do značné míry plní nejpokleslejší nevkus často spojený i s neúčelně využitým místem a prostorem.
Jiří Machalický, Lidové noviny
  • 1Diskuse




Najdete na Lidovky.cz