10. prosince 2008 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stávka v postelích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Handicapovaní před sídlem ministerstva práce a sociálních věcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Handicapovaní před sídlem ministerstva práce a sociálních věcí | foto: ČTK

PRAHA Od rána v Praze před budovou ministerstva práce a sociálních věcí demonstrovali pracovníci neziskových pečovatelských organizací. Chtěli upozornit na to, že k nim podle jejich názoru úřady přistupují nesystémově a úředníci s nimi o jejich potížích nejsou ochotni jednat. Happeningu "Stávka v postelích" se zúčastnily asi tři desítky lidí a více než stovka lidí ho podpořila na internetu.

Za protestujícími přišel mluvčí ministerstva Jiří Sezemský a nabídl jim možnost o jejich požadavcích jednat.

Oproti běžným demonstracím nespokojení pracovníci neziskových organizací zvolili netradiční kulisy; před budovu ministerstva postavili postel, v níž se postupně střídali. Někteří z nich se stylově vybavili pyžamy a župany.

Nechyběly ovšem ani běžné transparenty s texty "Nejsme důležití, dokud nás nepotřebujete" a "Jde nám o kvalitu a stabilitu sociálních služeb".

"My nechceme hrát na city, ale chybí nám systémová řešení," řekl jeden z organizátorů akce Jiří Kučera. Mluvčí ministerstva uvedl, že se neustále zvyšuje množství peněz, které stát posílá do sociální oblasti, a že ministr Petr Nečas (ODS) pravidelně se zástupci sociálních pracovníků jedná.Stávka před sídlem ministerstva práce a sociálních věcí

Například na území hlavního města šlo letos na financování sociálních služeb včetně příspěvků na péči celkem 1,67 miliardy korun, což bylo o 720 milionů více než v roce 2006. Znamenalo to nárůst za dva roky o 76 procent.

Podle protestujících není problém v množství peněz, ale v jeho netransparentním přerozdělování.

Akci přišel podpořit také prezident České rady humanitárních organizací Pavel Dušek, který je jedním z vyjednavačů sociálních pracovníků při debatách s ministrem. Ani Dušek nepovažuje současný stav za uspokojivý.

Kučera uvedl, že zaměstnancům neziskových organizací chybí zpětná vazba od ministerstva, jeho úředníci jim prý pouze sdělují strohá rozhodnutí. Jako příklad dobré spolupráce naopak uvedl přístup Evropské unie, která jí financované projekty prý obvykle důkladně vyhodnotí.

Organizátorům protestu vadí současná verze zákona o sociálních službách.

Podle nich zákon udržuje stav, kdy se zvýhodňují větší ústavy na úkor neziskových organizací. Zákon zavedl příspěvky za péči, které dostávají zdravotně postižení, kteří jimi platí sociální služby podle svého výběru.

Problém ale je, že v některých lokalitách nemají lidé přístup ke službám a peníze si nechají na přilepšenou. Navíc k menším zařízením sociální péče se příspěvky nedostanou často třeba proto, že jejich klienti na ně nemají nárok. Jde například o psychiatricky nemocné pacienty. Dnešním protestujícím jde ale především o netransparentní rozdělování dotací a podle nich nedostatečnou komunikaci s ministerstvem.

Protestní akci pořadatelé uspořádali dnes, neboť na dnešní den připadá mezinárodní den lidských práv. Akce "Stávka v postelích" se koná také v jiných městech České republiky. Připojily se k ní například neziskové organizace Pardubického kraje. Jiná zařízení naopak akci odmítají jako nevhodný nátlak na politiky. 

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz