Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Štěnice okupují nejen zaneřáděné byty. Vyhubit se je nedaří

Česko

  6:00
PRAHA - „Bydlíme v pátém patře a sousedé nad námi mají doma štěnice. Jejich dcera je poštípaná. Teď ty bestie nalezly i k nám do bytu. V domě s tím zatím nikdo nic nedělal,“ svěřila se nedávno v diskusním příspěvku paní Barbora.
Štěnice - ilustrační foto.

Štěnice - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Nejen v tomto karlovarském činžovním domě čelí v poslední době nájezdu štěnic. Deratizátoři mají týdně desítky poptávek na likvidaci tohoto rychle se množícího hmyzu, který lidem bez nadsázky pije krev.

Populace štěnic je celosvětově na vzestupu, říká parazitolog

„Díky tomu, že skutečně nejde o ojedinělý problém a lidé se tohoto škůdce chtějí rychle zbavit, nestydí se již tolik a volají nám o pomoc,“ říká Michal David z deratizační společnosti Adera.

Ministerstvo zdravotnictví i hygienické stanice o problému přemnožených štěnic vědí. Mnoho s ním ale dělat nemohou.

Výskyt štěnic nepodléhá ohlašovací povinnosti

„Podle platné legislativy totiž jejich výskyt nepodléhá ohlašovací povinnosti vůči orgánu ochrany veřejného zdraví. Obecně je známo, že výskyt tohoto druhu hmyzu je rozšířen po celém světě,“ vysvětluje Zdeněk Boublík, mluvčí pražské hygieny.

Mylně se mezi lidmi traduje, že se tento noční hmyz objevuje hlavně v zaneřáděných domácnostech. Lidé si ho totiž mohou přinést z obchodu s novým nábytkem nebo z městské hromadné dopravy.

Štěnicím se daří hned z několika důvodů. „Lidé hodně cestují a není výjimkou, že si je přivezou i z čtyřhvězdičkového hotelu. Potíž je i v tom, že momentálně neexistuje látka, která by pořádně účinkovala. Proti některým jsou již rezistentní,“ řekl Miloš Růžička, majitel deratizační firmy.

Zásadní je zaměřit se na matrace a povlečení

Deratizátoři narážejí na zákaz DDT neboli organochloridového insekticidu, který se v 50. a 60. letech minulého století hojně používal na likvidaci vší, komárů a právě štěnic.

Vystrnadit parazita z bytu tak není vůbec snadné. Podle profesionálů je důležité vystříkat místo dvakrát. Zásadní je zaměřit se na matrace a povlečení. Ne nadarmo se totiž tento hmyz označuje jako štěnice postelní, přitahuje jej totiž lidské teplo. Cena za postřik se pohybuje okolo čtyř tisíc korun. Kdo chce ušetřit a vsadí na dostupné přípravky z drogerií, si podle hygieniků štěnice jen roznese po bytě.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...