9. prosince 2008 10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stíhačka se zřítila na obytnou čtvrť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Kouř stoupá z místa, kde havarovala stíhačka F-18. Letoun se zřítil na čtvrť San Diega, která leží poblíž rušné dálnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouř stoupá z místa, kde havarovala stíhačka F-18. Letoun se zřítil na čtvrť San Diega, která leží poblíž rušné dálnice. | foto: ČTK

SAN DIEGO Nejméně tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli, když se v pondělí na jejich dům v americkém San Diegu zřítila stíhačka F-18. Pilot stroje, který byl na cvičném letu, se dokázal před havárií katapultovat a utrpěl při nehodě jen lehká zranění.

Nejméně tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli, když se v pondělí na jejich dům v americkém San Diegu zřítila stíhačka F-18.

Stíhačka odstartovala z letadlové lodi v Tichém oceánu a mířila na základnu Miramar nedaleko San Diega, když z dosud neznámých příčin začala ztrácet výšku. Pilot se podle armádních představitelů pokusil dostat letoun nad kaňon za městem, aby se při dopadu vyhnul hustě zalidněné oblasti, to se mu ale nepodařilo.

Pilot se stačil katapultovat
Pilot se stačil před pádem stroje katapultovat.

Stroj se zřítil do rezidenční čtvrti poblíž dálnice, asi tři kilometry od základny Miramar. Stíhačka při dopadu podpálila tři budovy, které zcela shořely. V troskách jednoho z domů našli záchranáři těla tří lidí ze čtyř, kteří podle svědků byli v době neštěstí uvnitř. Po posledním členovi domácnosti stále pátrají.


Části padajícího stroje také zničily několik zaparkovaných aut. Letoun nicméně minul místní školu a žádný z žáků nebyl zraněn jeho troskami. Po dopadu stíhačky zahalil místo havárie hustý dým.

Nejméně tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli, když se v pondělí na jejich dům v americkém San Diegu zřítila stíhačka F-18.

Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli z domu a zavřeli okna, protože kouř obsahuje jedovaté látky. Asi 20 domů bylo evakuováno. Ulice ucpaly ambulance a hasičské vozy.

Záchranáři pátrali v troskách po obětech neštěstí a po troskách stíhačky, které by jim umožnily odhalit příčinu neštěstí. Z vojenské základny na místo dorazil i pyrotechnický tým, který má odstranit zbývající palivo z letounu, jež po dopadu neshořelo.

Letos je to už několikátá havárie amerického vojenského letadla. Naposledy v červenci zemřelo šest lidí na palubě bombardéru B-52, který se s nimi zřítil do moře u ostrova Guam.

Lidovky.cz
  • 33Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.