25. června 2012 23:00, aktualizováno 26. 6 7:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Stingova show začala přesně. A šlapala jako hodinky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sting si užívá pražského aplausu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sting si užívá pražského aplausu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pouhé čtyři měsíce uplynuly od posledního koncertu Stinga v Praze, přesto britský muzikant a zpěvák přilákal na své pondělní vystoupení 13 000 diváků. Koncert se konal ve vysočanské O2 areně a Sting fanouškům nabídl dvě desítky skladeb jak ze své sólové kariéry, tak z dřívějšího působení v kapele The Police.

Sting vynechal manýry rockových hvězd, nastoupil přesně ve 20:00 a divákům, kteří vesměs pamatují celou jeho kariéru, připravil jako hodinky šlapající dvouhodinovku nabitou svými největšími hity. Posluchači na ploše pod pódiem příliš netančili, spíše se věnovali pořizování záznamů svého oblíbence na mobilní telefony. Refrény Stingových hitů ale zpívali spolu s ním.

Sting na turné v Praze

V únoru se Sting v Praze zastavil v rámci téměř půlročního turné Back To Bass, jež připomínalo čtvrtstoletí od jeho vstupu na sólovou dráhu. Lístky do Kongresového centra se tehdy rychle vyprodaly, pořadatelé dohodli ještě pondělní termín. Teď zpěvák do Prahy přijel během svého letního turné, které kromě výročí připomíná také aktuálně vydaný soubor rekapitulující celou Stingovu sólovou kariéru v podobě tří CD a jednoho DVD.

Turné téměř totožné s tím minulým

Skladba písní je na současném turné téměř totožná s tím předchozím. Doplněn je hned jako třetí v pořadí Englishman in New York, který posluchačům v únoru chyběl a teď ho přivítali s nadšením. Úvod ale patřil shodně klasickým hitům All This Time a Every Little Thing She Does Is Magic. Jsou nově aranžované, Sting i na současné šňůře vystupuje s baskytarou (Back to Bass), nástrojem, který ho jako člena The Police proslavil. Písně jeho někdejší kapely tvoří polovinu koncertu.

PŘEČTĚTE SI:


Na letním turné se Stingem vystupuje jen malá kapela - vedle jeho baskytary zní bicí známého Vinnieho Colaiuty, který nahrával s umělci od Franka Zappy po Andreu Bocelliho. Kytary obsluhuje dvojice Dominic Miller a David Sancious, prostor dostávají i výrazná doprovodná vokalistka Jo Lawryová a houslista Peter Tickell.

Éra černožlutého svetru je už pryč

Letos jedenašedesátiletý Sting, který se jmenuje Gordon Matthew Sumner, používá ve své kariéře přezdívku z dob studentského hraní v různých kapelách - vystupoval v černožlutém svetru, proto "sting" (žihadlo). Za pětatřicetiletou hudební kariéru prošel mnoha hudebními styly, jeho starší tvorba byla ovlivněna jazzem, na pozdějších albech si pohrával i s prvky world music.

V roce 1977 spoluzaložil skupinu The Police a kapela, hrající v té době směs rocku a reggae, se brzy vyšvihla na přední příčky hitparád. V roce 1986 se na vrcholu slávy rozpadla. Mezi kapelami britské nové vlny vynikala kvalitními texty a instrumentalistickou zdatností všech členů tria.

Opět spolu. The Police jsou dnes už nesourodá parta muzikantů. V pozadí bubeník Stewart Copeland, vpředu Sting, vpravo Andy Summers.

Opět spolu. The Police jsou dnes už nesourodá parta muzikantů. V pozadí bubeník Stewart Copeland, vpředu Sting, vpravo Andy Summers.

Jako sólista pak ze všech tří sklidil největší úspěchy Sting. Kromě kytary hraje na piano, harmoniku, flétnu, saxofon či loutnu, má kontě dvě desítky desek, ale i pár hereckých rolí a filmových soundtracků. Českým fanouškům Sting dosud oficiálně včetně dnešního koncertu zazpíval osmkrát.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz