Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stížnost? Gesto pro Čechy

Česko

  19:35
PRAHA - Prezident by si neměl stěžovat v cizí zemi na katastrofický zahraniční film, byť s jeho obsahem nesouhlasí. Tak hodnotí někteří čeští politologové nedávný telefonát Václava Klause jeho rakouskému protějšku Heinzi Fischerovi kvůli filmu „První den“. Snímek odvysílala minulý čtvrtek rakouská veřejnoprávní televize ÖRF.

Záběr z rakouského snímku První den, kde nechali Rakušané bouchnout českou jadernou elektrárnu Dukovany foto: ORF

.Trailer k filmu Der Erste Tag rakouské televize
video: ORF

Snímek režiséra Andrease Prochasky, o kterém jako první informovaly v Česku LN, popisuje následky fiktivní jaderné havárie české atomové elektrárny Dukovany pro Rakousko. Klaus si Heinzi Fischerovi mimo jiné postěžoval, že podobné věci nepřispívají k budování důvěry obou zemí, a odvysílání snímku o Dukovanech ve veřejnoprávní televizi označil za nešťastné.

Záběr z rakouského snímku První den, kde nechali Rakušané bouchnout českou jadernou elektrárnu Dukovany„Na jedné straně pohnutky pana prezidenta chápu. Jeho telefonát do Rakouska byl spíše signálem do české veřejnosti než poselstvím Rakušanům,“ říká politolog Jan Bureš.

„Klaus jako by říkal, že když se neozveme, tak oni mají pravdu,“ říká Bureš. Na druhou stranu ale podle něj ÖRF neodvysílala zpravodajský pořad, který podléhá určitým kritériím objektivity, ale hraný film založený na fiktivním katastrofickém ději. A takové filmy mají nezávislá média právo vysílat.

„V Americe se točí třeba filmy o tornádech, v nichž selhává státní správa, a řada dalších podobně zaměřených katastrofických snímků. To by se pak Američané museli ustěžovat.“ Nikdo podle něj Klausovi neubírá možnost komentáře či hodnocení jakéhokoliv filmu třeba v českých médiích, jeho oficiální telefonát rakouskému prezidentovi však zbytečně udělal z celé věci politickou kauzu.

Mávnutím rukou přešel rakouský film o Dukovanech ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Není na ministrovi zahraničí, aby vymyšlené historky v cizích televizích jakkoliv komentoval,“ řekla už minulý pátek LN mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

„Jde o vážné téma, ale příběh je vymyšlený“

My nezpochybňujeme bezpečnost českých jaderných elektráren, říká ředitel sekce hraných filmů televize ORF Heinrich Mis.

LN Očekával jste tak kritické reakce z české strany?
Ne. Předpokládal jsem, že přijde poněkud klidnější reakce. Ten film totiž nijak neprovokuje, ani to nebylo jeho cílem. Myslím, že tady někdo reaguje přecitlivěle.

LN Proč ale ve filmu hraje ústřední roli česká atomová elektrárna Dukovany, proč ne třeba rakouský Zwentendorf (ten po odmítnutí v referendu v roce 1978 nebyl spuštěn)?
Zwentendorf nefunguje, nebyl spuštěn. Možná jsme mohli zvolit třeba (slovenskou jadernou elektrárnu - pozn. red.) Mochovce... Ale my jsme to všechno prostudovali, a přestože jde o fikci, tak jsme chtěli, aby byla zápletka důvěryhodná. A podle typu konstrukce a modelu jsme zvolili Dukovany. Tak, aby divák uvěřil, že by tam mohlo dojít k nehodě.

LN Česká strana ale tvrdí, že Dukovany jsou velmi bezpečnou elektrárnou.
Ale jistě, my vůbec nezpochybňujeme bezpečnost českých jaderných elektráren. Tady jde o fikci, přesto jsme ale museli popsat konkrétní místa. Chtěli jsme točit nedaleko Vídně, a tak jsme vybrali nejbližší důvěryhodnou jadernou elektrárnu.

LN Českým představitelům možná také vadí skutečnost, že váš film byl promítnut v rámci tematického večera ke 30. výročí odmítnutí Zwentendorfu.
Za to se chci omluvit. Rozhodně jsme nechtěli vytvářet souvislost mezi vymyšleným příběhem a skutečností. Náš film pojednává o vážném tématu, ale je to vymyšlený příběh.

Šárka Daňková LN

 Také v evropských jaderných kruzích se údajně počin rakouské státní televize nesetkal s žádnou bouřlivou odezvou. „Byla jsem právě na jednání v Bruselu a o filmu se tam vůbec nemluvilo,“ řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Na druhé straně se ale podle ní ještě nikdy nestalo, aby jakákoliv televize odvysílala hraný film o fiktivním výbuchu na konkrétní elektrárně v sousední zemi. Mluvčí společnosti ČEZ proto označil jednání ORF za „těžko pochopitelný úlet“.

Rakouská televize odvysílala film v rámci pásma o jaderné energetice. To bylo věnováno 30. výročí referenda, ve kterém se Rakušané rozhodli, že nespustí svou jadernou elektrárnu Zwentendorf.

Dokonce i některým rakouským novinám bylo divné, proč si Prochaska vybral jako místo fiktivní katastrofy právě Dukovany, když se v dvousetkilometrovém pásmu kolem Rakouska nachází 200 dalších jaderných reaktorů. „Nehoda se může stát kdekoliv,“ odpověděl na tyto výtky režisér Prochaska.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...