Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sto let staré záběry jako nové. Režisér Pána prstenů vytvořil unikátní dokument z první světové války

Kultura

  16:30
LOS ANGELES - Novozélandský režisér Peter Jackson vyčistil, vybarvil a přizvučil více než sto hodin autentických záběrů z první světové války. Ohromujícím výsledkem je celovečerní dokument nazvaný Není jim dopřáno zestárnout (They Shall not Grow Old). Snímek má světovou premiéru 16. října na filmovém festivalu v Londýně.

Záběr z dokumentárního filmu They Shall not Grow Old (2018). Režie: Peter Jackson. foto: Youtube

Petera Jacksona má filmový divák zafixovaného jako režiséra trilogií Pán Prstenů a Hobit. Větší „fajnšmekři“ si například vzpomenou například i na kultovní hororovou komedii Braindead - Živí mrtví z roku 1983. Nyní se Jackson pokusil o něco jiného. Spolu se svými pracovníky se dostali do archivů Britského válečného muzea (Imperial War Museum), přímo ke sto let starým záběrům válečné atmosféry a vřavy.

„První světovou válku si lidé představují hlavně díky dobovým záběrům, které jsou ale dnes z pochopitelných důvodů velmi špatné a nekvalitní. Roli v tom hrály četné technické limitace, ale i sto let někde v archivech, při kterých film bledne a scvrkává se. Myslím si, že nejlepší dar, který nyní mohu divákům dát, stejně jako tento film, je přinést opravené záběry,“ sdělil Peter Jackson v rozhovoru pro web ITV News.

Osm neděl v éře páry. Na životě v 19. století byla nejhorší práce, říká dokumentaristka

Dokumentární snímek obsahuje zhruba 90 minut materiálu. Největší práci Jacksonův štáb strávil vybarvováním. Barvy musely být co nejrealističtější a jako reference posloužila štábu třeba rozsáhlá kolekce uniforem. Dokument je doplněn autentickým vyprávěním veteránů první světové války. Aby toho Jackson docílil, tak použil zvukové záznamy z archivu z roku 1964, kdy veteráni k výročí počátku války na své zážitky vzpomínali.

„Chtěl jsem se natáhnout přes tu mlhu, ty muže vzít a přenést je do moderního světa. To proto, aby znovu nabyli lidství. Nechtěl jsem, aby skončili jako „chaplinovská“ figurka na starých záběrech někde v archivu. Díky moderním technologiím jsme byli schopni zcela odstranit sto let staré technické limitace a můžeme nyní vidět válku tak, jak ji viděli přímo její účastníci,“ dodal Jackson v rozhovoru pro filmový web BFI.  

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...