Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stop „odtahové šikaně“, nařídil soud

Česko

Je to průlomový verdikt: pokud vám silničáři odtáhli auto kvůli čištění vozovky, musí ho po konci práce hned vrátit zpět. Rozhodl tak Nejvyšší soud.

BRNO/PRAHA Své staré auto, z něhož se za léta stal nepojízdný vrak, nechával Josef z Prahy stát na periferii hlavního města. Ani si tak nevšiml, když mu v září zmizelo neznámo kam.

„Zjistil jsem to až po době, když mi domů přišla složenka na čtyřicet tisíc korun za stání na odtahovém parkovišti,“ vzpomíná třicátník Josef, který se s majiteli parkoviště raději dohodl na splátkovém kalendáři.

Nyní mu však svitla naděje, že by místo pětimístného penále mohl platit jen částku za odtah. Může za to prosincový verdikt Nejvyššího soudu, na který upozornil server Aktuálně.cz.

Senát pod vedením předsedy Mojmíra Putny v něm došel k závěru, že „je-li vlastníkem místní komunikace odstraněno silniční vozidlo, musí po opadnutí veřejného zájmu vrátit vozidlo na místo, odkud bylo odtaženo“. „Pokud ještě není v dané věci rozhodnuto, měly by soudy přihlížet a rozhodovat podle aktuálního doporučení,“ připustil pro LN mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig možnost, že se nyní mohou objevit spory, které budou chtít zneplatnit desetitisícová penále za stání na odtahových parkovištích. Špatné parkování či překážení v provozu? To je něco jiného Soud se konkrétně zabýval případem ženy, které před šesti roky odtáhli nepojízdný vůz na střežené parkoviště v pražských Jinonicích.

Vrak tam našel azyl na bezmála dva roky. Správa služeb hlavního města Prahy si proto na ženě nárokovala více než 130 tisíc korun.

A prvoinstanční Okresní soud v České Lípě úředníkům vyhověl. Jenže odvolací soud už částku výrazně snížil – a to na 7450 korun. Jako jeden z hlavních důvodů uvedl senát krajského soudu fakt, že předchozí rozhodnutí by bylo v rozporu s dobrými mravy.

Spor po odvolání pražských správců služeb dospěl až k Nejvyššímu soudu. A ten úředníkům nařídil, že mají nově povinnost odtažená vozidla ihned po údržbě vrátit na původní místo.

Rozhodnutí se netýká odtahů kvůli špatnému parkování či případů, kdy vůz překáží v provozu. „Jde o situace, kdy dochází například k blokovému čištění či jiným stavebním úpravám, kdy je dočasně omezeno parkování na komunikaci a je to řádně označeno dopravními značkami,“ popsal Knötig.

Právo zadržet vozidlo se podle soudu vztahuje pouze na období, kdy podle silničního správního úřadu existuje zájem na přeparkování aut a uvolnění komunikace. „Dříve ani později není vlastník komunikace oprávněn vozidlo odstranit,“ uvedl soudní senát. Nejvyšší soud zároveň v rozhodnutí zdůraznil, že pokud šlo o vrak automobilu, má vlastník pozemní komunikace právo okamžitě vůz zlikvidovat.

Vedení pražských správců služeb nyní zvažuje další postup. „Seznamujeme se s verdiktem, připravujeme právní analýzu a uvažujeme o podání ústavní stížnosti,“ uvedla mluvčí úřadu, který má v metropoli na starosti odtah vozů, Petra Janatová.

Autor: