Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Štrasburský soud zjišťuje škody za regulaci nájmů

Česko

PRAHA Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku už začíná zjišťovat u tuzemských majitelů domů, o kolik peněz je připravila regulace nájemného.

Požádal právní zástupkyně českých stěžovatelů, aby vyčíslily škody. Přesná kalkulace zatím hotová není, může ale jít až o miliardy korun, uvedla mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v Česku Aneta Červenková.

„Celá kauza trvá už pět let, očekáváme, že soud by mohl rozhodnout příští rok,“ uvedla mluvčí.

Ve Štrasburku se odškodnění za regulaci nájmů domáhá kolem pěti tisíc majitelů domů z Česka.

Před pěti lety vyčíslili odborníci sdružení škody způsobené regulací nájemného přibližně na jednadvacet miliard korun. Od té doby se nájmy kvůli postupnému uvolňování činží zvýšily, takže se každým rokem podle Červenkové výše škod snižuje. Přesto se prý může výše odškodného vyšplhat ještě vysoko.

„Očekáváme, že vláda si bude vědoma tohoto nebezpečí a bude se vstřícnějším postojem vůči pronajímatelům snažit minimalizovat škody, které bude povinna zaplatit,“ dodala zástupkyně sdružení.

Nájemné v regulovaných bytech se v roce 2011 zvýší podle již dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj v průměru o šestnáct procent. Tam, kde již regulace nájmů skončila, by lidé za bydlení měli příští rok zaplatit pravděpodobně stejně jako letos.

Průměrný letošní růst nájmů v regulovaných bytech se pohyboval kolem sedmnácti procent, v roce 2009 to bylo třicet procent. Celkově se regulované nájemné týkalo asi tři čtvrtě milionu domácností.

Postupnou deregulaci schválili poslanci v roce 2006. Kvůli silnějšímu růstu nájmů, než se původně předpokládalo, byla deregulace loni v některých městech prodloužena o tři roky, tedy do konce roku 2012. Jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie patří také města nad deset tisíc obyvatel ve Středočeském kraji.

Podobný spor o nájemné již soud ve Štrasburku v minulosti rozhodl. Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská vyhrála spor s polským státem, když Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že Polsko porušilo její právo na vlastnictví. Soud uložil Polsku, aby zaplatilo odškodné v celkové výši přes padesát tisíc euro. Podle soudu stát poškodil její práva tím, že jí neumožnil zvyšovat nájemné nad úroveň, kterou stanovil stát.

Autor: