Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stravenky dál bojují o přežití

Česko

Češi letos utratí stravenky za 16 miliard korun a jejich hodnota roste. Odbory jdou do boje o jejich záchranu

PRAHA Už téměř tři roky jednají čeští politici o osudu stravenek. Oblíbená zaměstnanecká výhoda přežila útok Topolánkovy i Fischerovy vlády a na začátku příštího roku bude muset bojovat znovu. Navzdory nejistotě se však zájem zaměstnanců nijak nesnižuje.

Podle údajů Asociace provozovatelů poukázkových systémů by letos mělo přes stravenkové poukázky protéct asi 16 miliard korun, přičemž jejich nominální hodnota se zvyšuje a ani celkový objem nezaznamenal pokles.

Přestože vládní koalice zatím trvá na tom, že letošní statistika bude také tou poslední, obchodníci ani zákazníci s koncem stravenek zatím příliš nepočítají. „Situaci sledujeme, ale v současné době žádné změny nechystáme. Objemy zůstávají stabilní,“ uvedla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová.

Ministerstvo financí přitom už odpočítává poslední měsíce před tím, než se pokusí konec daňového zvýhodnění stravenek znovu a definitivně prosadit.

„Záměr ministra financí zamezit daňové diskriminaci zaměstnanců, kteří nepožívají daňově uznatelné benefity, stále trvá. Diskuse o daňových výjimkách nás čeká na počátku příštího roku v souvislosti s projednáváním nového zákona o daních z příjmů,“ konstatoval mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 se navíc tentokrát může opřít i o koaliční partnery z ODS a Věcí veřejných, kteří podporu tohoto opatření již minulosti potvrdili. Nyní si firmy mohou odečíst až 55 procent nákladů na stravenky, po zrušení nebo omezení této výhody by měl stát ušetřit asi 600 milionů až miliardu korun ročně.

Boj o stravenky ale ještě hodlají svést poskytovatelé stravenek i zástupci zaměstnanců. Odbory ve spolupráci s Asociací provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) rozjely petiční kampaň, která nyní probíhá například ve firmách nebo na internetu.

„Ke dnešnímu dni obsahuje petice asi 25 tisíc podpisů, přičemž jsme asi v polovině plánované doby sběru podpisů. Během listopadu by to mělo být už 50 tisíc podpisů,“ uvedl mluvčí asociace Milan Deutsch. Podle něj bude úsilí o záchranu stravenek vrcholit právě v následujících dvou měsících a už na listopad se chystají další, zatím neupřesněné akce.

Provozovatelé stravenkových systémů hájí stravenky především tím, že miliardová úspora nestojí za mnohem vyšší ztráty pro restaurace a zaměstnance. Například podle průzkumu společnosti GfK by restaurace tratily na obědech přes 7,5 miliardy korun. Stravenky jsou v současnosti nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem, který je zároveň z pohledu firem administrativně nenáročný a flexibilní. V nějaké formě existují stravenky v 17 evropských zemích.

„V současné době nám nepřísluší komentovat návrh, o kterém se teprve jedná. Počkáme, jak ohledně stravenek rozhodne vláda a jaké budou legislativní změny, a podle toho budeme reagovat. Jakékoliv změny týkající se stravenek budeme řešit nejenom jako obchodní řetězec Albert, který stravenky přijímá, ale také jako zaměstnavatel, jehož zaměstnanci mají podle kolektivní smlouvy na stravenky nárok,“ uvedl mluvčí řetězce Albert Lukáš Hora.

***

Stravenky v České republice využívá

1,3 milionu lidí

Akceptuje je asi

25 tisíc

různých obchodů a restaurací

Průměrná hodnota jedné stravenky je

65 korun, přičemž nominální hodnota

postupně roste.

BYZNYS NA ODSTŘEL

Jen letos by mělo přes stravenky protéct

16 miliard korun

Firmy je svým lidem poskytují hlavně kvůli

daňovému zvýhodnění, do nákladů si mohou

zaúčtovat nejvýše

55 procent

ceny stravenky, maximálně pak

51,10 koruny

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...