11. prosince 2008 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníci budou měřit asi jen na vymezených místech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Strážník měřící rychlost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážník měřící rychlost | foto: Jiří ReichlLidové noviny

PRAHA Strážníci pravděpodobně budou moci od příštího roku dál měřit rychlost jízdy, ale jen ve vymezených úsecích obce. Tato místa by jim měla určit republiková policie. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes schválil Senát.

Normu nyní dostane k podpisu prezident. Norma má současně umožnit řidičům snáze získat informaci o tom, kolik bodů dostali kvůli dopravním prohřeškům. Má také zachovat dosavadní praxi při vyšetřování trestných činů policistů. Novelu navzdory výhradám některých senátorů podpořilo 54 z 63 přítomných členů horní komory.

Novela je reakcí na letní zásah sněmovny do silničního zákona. Poslanci v
rámci reformy policie navrhli úplně zrušit právo obecní policie měřit rychlost jízdy. Argumentovali tím, že mnohé obce toho zneužívají k vylepšení svých příjmů. Senát pak reformu schválil pod podmínkou, že vláda včas navrhne jiné řešení.

Přesto mnozí senátoři nebyli s novelou spokojeni, což prezentovali ve více
než hodinové debatě. Podle nich by místní policie měla raději dbát na dodržování pořádku v obci než perzekvovat řidiče za mírné překročení rychlosti. Kritizovali také uchovávání fotografií radarem zachycených řidičů. Senátor Jiří Dienstbier (za ČSSD) naopak chtěl, aby značky vyznačující úsek měření nebyly přenosné, ale stálé.

Reagoval tak na obsah novely, podle níž má obecní policie měřit rychlost v
úseku, jehož počátek a konec má být označen přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisy "Měření rychlosti" a "Konec měření rychlosti".

Loni strážníci podle předkladatelů měřili rychlost ve 157 obcích a městech.
Tuto činnost tak vykonávala téměř polovina obecních policií. Strážníci
řešili 133.000 případů překročení rychlosti, republiková policie pak
260.000 těchto přestupků. Vláda chce novelou napravit také chybu sněmovny, která nechtěně svěřila od Nového roku vyšetřování trestných činů policistů jen jejich kolegům. Nadále to proto podle novely mají mít na starosti specializovaní státní zástupci. Platit by to mělo jen do přijetí zákona o generální inspekci bezpečnostních sborů, což podle plánů ministerstva vnitra znamená do konce příštího roku.

Řidiči si budou moci podle novely nově zjistit, kolik bodů kvůli dopravním prohřeškům nasbírali, v pobočkách Czech POINT v obecních a krajských úřadech či na některých poštách. Nyní je možné v této síti dostat ověřené výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního a živnostenského rejstříku a z rejstříku trestů. Scvhálením této novely dnešní jednání horní komory skončilo, senátoři se sejdou opět v pátek. 
ČTK
  • 16Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz