Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Účastníci piety na Újezdě varovali před možným návratem totality. Za účasti Drahoše či Hermana

Česko

  12:34
PRAHA - Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním společnosti varovali v sobotu řečníci při vzpomínkové akci na oběti komunismu. Konala se na pražském Újezdě v předvečer 70. výročí převzetí moci komunisty v někdejším Československu. Desítky příchozích u pomníku obětem komunismu uctily položením kytice a zapálením svíčky památku tisíců lidí, kteří za komunistické diktatury přišli o život nebo byli jinak postiženi. Shromáždění se konalo pošestnácté.

S nápadem pojmenovat stromořadí Alejí obětí totality přišla šéfka výboru pro kulturu pražského zastupitelstva Eliška Kaplický Fuchsová. foto: ČTK

Místo, kam si lidé oběti komunismu chodí připomínat, od soboty nese název Alej obětí totality. Prostranství před památníkem obětem komunismu od sochaře Olbrama Zoubka má připomínat ty, kteří za své názory přišli o svobodu či o život. Místo v sobotu na pietním aktu k připomínce 70. výročí nástupu komunistického režimu k moci a jeho obětí pojmenovali zástupci hlavního města.

Historik a předseda rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík v té souvislosti zmínil i potřebu vzpomínat na ty, kteří se totalitě vzepřeli. „Byla by to Alej bojovníků proti totalitě,“ konstatoval s tím, že na 1500 lidí obdrželo za účast v odboji a odporu proti komunismu osvědčení, které začalo ministerstvo obrany vydávat před sedmi lety.

Při únorovém převratu 1948, komunisty nazývaném Vítězný únor, převzala moc komunistická strana po vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se na jednačtyřicet let dostalo do područí Sovětského svazu. Nestalo se tak ze dne na den, předcházely tomu drobné kroky, drobná omezení, připomenul Stehlík a varoval před přehlížením obdobných posunů v současnosti.

Místo v sobotu na pietním aktu k připomínce 70. výročí nástupu komunistického...
Stromořadí na pražském Újezdě nese od soboty název Alej obětí totality.

Spolu se Stehlíkem vystoupil na pietě děkan Katolické teologické Karlovy univerzity Vojtěch Novotný. Stejně jako loni se akce účastnili také exministr kultury Daniel Herman a kandidát na prezidenta Jiří Drahoš.

Desítky lidí si v Praze připomněly oběti komunistického režimu

Vzpomínková akce se v sobotu konala také na Staroměstském náměstí a dalších místech republiky.

Za komunistické éry bylo v někdejším Československu popraveno 250 lidí, různých rozsudků však padlo přes 200 tisíc a dalších několik tisíc lidí zemřelo ve věznicích. Řada lidí také zahynula, když se pokoušela uprchnout přes státní hranice.

Takzvané mukly, tedy muže určené k likvidaci, připomíná na Újezdě památníkem obětem komunismu od sochaře Olbrama Zoubka. Nové pojmenovaní prostranství kolem má význam místa podtrhnout. Nápad architekta Ivana Margolia pojmenovat stromořadí Alejí obětí totality prosazovala na magistrátu šéfka výboru pro kulturu pražského zastupitelstva Eliška Kaplický Fuchsová.

Autor: