Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stropnický připustil, že svaz bojovníků za svobodu může přijít o peníze od ministerstva

Česko

  14:43aktualizováno  18:58
PRAHA - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připustil, že jeho ministerstvo přestane podporovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Kolem jeho činnosti a výroků jeho představitelů se v poslední době vede živá debata. Podle ministra některá vyjádření již byla za hranou. Stropnický to řekl při jednání výboru pro obranu.

Martin Stropnický foto: MAFRA

Ministr podle svých slov požádal své podřízené o důkladnou informaci, co se ve svazu děje. „Protože ty informace, které se dostávají na veřejnost jsou docela alarmující, když odtamtud odchází lidé s lidickou minulostí nebo když odtamtud odchází jeden z našich nejstarších a nejúctyhodnějších veteránů, tak to nemůžu a nechci přehlížet,“ řekl novinářům.

Urážka demokracie, návrat do normalizace, říká o rozhodnutí bojovníků za svobodu Čermínová

Během jednání výboru řekl, že ze strany svazu dochází „k překračování morálního kodexu, který pak vrhá na podobné organizace špatné světlo“. Zároveň se podivil nad tím, že měl Svaz bojovníků za svobodu pro oslavu 28. října k dispozici velký sál v památníku na Vítkově. Při jejich oslavě měl projev bývalý prezident Václav Klaus.

Pro předsedu ČSBS Jaroslava Vodičku byla tato informace nová. K prohlášení ministra obrany se tak odmítl vyjadřovat. „Dokud se s panem ministrem nesetkám, nebudu to více komentovat,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Jsou to estébáci a komunisti, řekla poslankyně Černochová

Ministerstvo v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s podporou spolku ve výši 200 000 korun. Stropnický připustil, že peníze svaz dostat nemusí. „Já to vůbec nevylučuji,“ řekl s tím, že se na celou záležitost podívá.

Ministr kritikou ČSBS reagoval na dotaz opoziční poslankyně Jany Černochové (ODS), která poukázala na to, že 200 000 dostal svaz i letos. „Myslíte si, že opravdu tu armádu reprezentují dobře? Estébáci, komunisti? Já myslím, že ne,“ poznamenala.

ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky. Patřili k nim válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová.

Vranský také v březnu rezignoval na funkci místopředsedy. Sdružení jako důvod uvedlo jeho věk, Vranskému bylo 95 let. Proti tomu se ale veterán ostře ohradil. Rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Svaz se poté musel omluvit.

Opustili je pamětníci

Loni opustily lidickou organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela lidické organizace.

Předseda hnutí Jaroslav Vodička čelil kritice za svůj projev při terezínské tryzně, proti kterému se ohradily židovské obce. Kvůli jeho výrokům o uprchlících ho označily za xenofobní.

Naposledy ČSBS svolal tiskovou konferenci, aby se vyjádřilo k obvinění, že místopředseda Milan Andres před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě. Uvedla to Česká televize. Andres obvinění odmítl.

Autoři: ,