2. dubna 2015 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Létající materiál. Studentům vadí rekonstrukce Strahova

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Kvůli silnému větru odlétá materiál určený na izolaci koleje Strahov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli silnému větru odlétá materiál určený na izolaci koleje Strahov. | foto: Petr Novák, Youtube.comReprofoto

PRAHA Na pražské koleji Strahov poletující materiál rozbil okno a dvě auta. Podle studentů tím jenom vyvrcholila série problémů při zateplování budov v areálu. Firma Průmstav, stojící za rekonstrukcí si podle nich počíná chaoticky. I vedení koleje přiznává, že čekalo hladší průběh.

Firma Průmstav opravuje vysokoškolské koleje na Strahově. Provádí zateplení budov a vyměňuje okna. Akce „Zateplení kolejí Strahov“ je spolufinancována penězi z Evropské unie.

Studenti nicméně firmě vyčítají řadu prohřešků. „Dělníci si myjí nářadí ve sprchách.“ „Kouří na pokojích.“ „Na bloku 2 chodí dělníci bez ostrahy a otevírají dveře pokojů.“ „Otevřený zadní vchod do budovy nikdo nehlídá.“ To je jen drobný výčet problémů, které zanesli ubytovaní studenti do veřejného online dokumentu mapujícího problémy.

Podle Průmstavu se stížnosti studentů řeší. „Ano, výtky jsou řešeny na kontrolních dnech stavby a průběžně během stavebních prací,“ odepsala z firmy asistentka výrobního ředitele Dana Baránková. Ke kritizovanému harmonogramu rekonstrukce se však vyjádřila jen obecně. „Je zpracován harmonogram, který je předkládán na kontrolním dni,“ míní.

Vedení koleje přiznává, že vše neběží podle plánu. „Upřímně řečeno s ohledem na dobu přípravy jsme měli představu o hladším průběhu první etapy prací,“ popsal vedoucí organizačního oddělení kolejí Strahov Jiří Hrdý. Upozorňuje však, že tak velký projekt se v areálu ještě nerealizoval a komplikace prostě mohou nastat.

A ty skutečně nastaly. „Rekonstrukce probíhá podle ubytovaných otřesně. Ze strany firmy je to prý v pořádku a tvrdí, že existují i horší projekty,“ řekl student Jakub, který si nepřál zveřejnit celé jméno (server Lidovky.cz jeho identitu zná). „Firma Průmstav nedodržuje harmonogram. Odbyla podle nás přípravy a podcenila prostředí,“ dodává.

Výměna oken na koleji Strahov.

Výměna oken na koleji Strahov.

Studenti před rekonstrukcí vytvořili na Facebooku skupinu Rekonstrukce Strahova 2015. Ta měla původně sloužit k publikování všeobecných informací o postupu prací. V posledních týdnech se ale diskuze spíše zaměřuje na kritiku Průmstavu. Například na nedostatečné označení dělníků, kteří chodí bez varování na pokoje studentů.

Podle stavební firmy je majetek nájemníků v bezpečí. „Každá stavební firma a subdodavatelé jsou označeni reflexní vestou a jmenovkou na viditelném místě pracovního oděvu. Pro kontrolu pracovníků a zabezpečení jednotlivých pater, kde probíhá výměna oken, je zajištěna ostraha,“ tvrdí Baránková. Studentský klub Silicon Hill, který se snažím nájemníky informovat o postupu prací, neví o případu, že by se něco někomu ztratilo.

Zatím největším a nejviditelnějším problémem se stal v pondělí. Silný vítr rozfoukal po celém areálu koleje polystyrenové desky sloužící k zateplení budov. Nikomu se sice nic nestalo, smršť stavebního materiálu ale rozbila okno a poškodila dvě auta. „I když se jedná o desky, které mají nízkou hmotnost, k lehkému zranění může dojít,“ přiznala Baránková.

Poletující materiál totiž váží 20 kilogramů na metr krychlový. Nyní jsou polystyrenové desky na střeše zatíženy, staženy horolezeckými lany a zajištěny stahovacími popruhy ke střešním kotvám. „Materiál před tím zabezpečený byl, jednalo se o extrémní klimatické podmínky a extrémně silný vítr,“ připomněla Baránková. V noci z úterý na středu se už podobný incident neopakoval.

Studenti však kritizují, že při pondělním incidentu firma neudělala dost. „Materiál byl před tím zabezpečený lajdácky. Firma byla v deset ráno upozorněna, že její materiál minulou noc devastoval okolí. Řekli, že už materiál zabezpečili. O pár hodin byla poletujícím materiálem vymlácená okna pokojů a poškozená auta,“ tvrdí student, který opět nechtěl zveřejnit své jméno.

Výměna oken na koleji Strahov.

Výměna oken na koleji Strahov.

Škoda zatím není vyčíslena. Podle Průmstavu má být v řádu desítek tisíc korun. „Náklady ponese v plné výši zhotovitel,“ řekl Hrdý ze správy koleje. Na Facebookové skupině jeden z nájemníků koleje psal, že chtěl podal trestní oznámení pro obecné ohrožení. Policie ho ale prý nepřijala. Doteď příslušníci zákona žádné oznámení v souvislosti s pondělní událostí neevidují.

jzlJakub Zelenka
  • 5Diskuse