16. prosince 2008 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studenti narušili vysílání televize

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Nejen studenti už protestují jedenáct dní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejen studenti už protestují jedenáct dní. | foto: ČTK

ATÉNY Skupina asi dvaceti řeckých studentů dnes obsadila na několik minut veřejnoprávní televizi a přerušila vysílání zpravodajské relace. Protest souvisí s vlnou nepokojů, které už jedenáctý den sužují Řecko jako následek smrti patnáctiletého chlapce, jehož při výtržnostech zasáhla střela z policejní zbraně.

"Přišli klidně. K žádnému násilí nedošlo a požádali nás, aby mohli přes vysílání protestovat v souvislosti se smrtí patnáctiletého chlapce," řekl nejmenovaný představitel televize.

Stanice krátce odvysílala záběry účastníků protestu, jak mlčky drží
transparent s výzvou Přestaňte se dívat, vyjděte do ulic! Pak byly záběry náhle přerušeny reklamními šoty a vzápětí přenosem z parlamentu, kde konzervativní premiér Kostas Karamanlis jednal s poslanci své strany.

O 45 minut později předstoupil před kamery ředitel stanice Christos
Panagopulos, aby akci studentů veřejně odsoudil. "Takový akt násilí
překračuje hranice demokracie," prohlásil ředitel a dodal, že se za
incident řeckému lidu omlouvá. Posluchačům objasnil, že "skupinka mladých lidí obsadila na několik minut vysílací studio, což jim umožnilo na chvíli rozvinout transparent". Pak studenti v klidu studio opustili, dodal.

Nepokoje, k nimž dala podnět chlapcova smrt, postupně dostaly podobu demonstrací se sociálním obsahem namířeným proti reformám, které připravuje Karamanlisova pravicová vláda. V podstatě klidné protesty ale doprovází četné každodenní násilnosti a střety s policejními silami. Navíc studenti okupují řadu vysokých škol, na jejichž půdu nesmí policie podle řeckých zákonů vstoupit.

Jen v Aténách přesáhly škody na zničeném městském mobiliáři, na zapálených automobilech a na rozbitých výlohách obchodů 200 milionů eur, v celé zemi se škody odhadují na další stamiliony. Policii se podařilo dopadnout jen kolem padesátky výtržníků.

Řecká veřejnost stejně jako opozice vytýkají vládě, že nedokázala nepokoje zvládnout a předák opozičních socialistů Jorgos Papandreu vyzval premiéra i jeho kabinet, aby odstoupili a otevřeli tak cestu k novým parlamentním volbám. Pokud uspěje, pak zdolal nejvyšší vrcholy všech kontinentů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 34Diskuse