Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Studium filozofie jako teroristický čin

Na fungování bytových seminářů za bývalého režimu a na jejich přesunu do demokratické společnosti lze studovat témata jako vědění a pravda.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Nikoliv nesvoboda, ale rozklad univerzit ,
tlačil na obnovení osobního intimního prostředí učitele a žáka. Seminář nebyla jen komunikace termínů a definic, byla to i společná polévka, společná fronta na záchod. V jedné akci jsem pro tíseň místa ležel pod postelí, ještě že panelák tu váhu unesl. Po letech jsem využil nějaké přednášky zadarmo a navštívil "demokratickou" univerzitu, cítil jsem se jako v márnici. Konečně diskusní vstupy "demokraticky" vychovávaných učenců na internetu jsou dostupné i bez cest do metropole. Zatímco proffesores se perou o granty, posluchač se věnuje svým hobby. Se studenty ani mediciny se nikdo moc nebaví, je jich moc, a kromě slovníkových informací už všechno slyšeli. Podzemní vzdělání je ovšem předanými a získanými kompetencemi slabé , to by byli vzdělaní i křováci. Tak i mediální produkce s kořeny v amaterismu disentu. Ale ten moment jedné lodi je cenný, třeba se k němu někdo vrátí.
0 0
možnosti

Ivo.Kodovic

8. 8. 2013 14:56
žádná jedlička do nebe neroste
"Vidím-li totiž filosofii u mladého jinocha, radostně to schvaluji a zdá se mi, že mu to sluší, a pokládám toho člověka za zvláště hodna svobodného rodu ... kdykoli však uvidím staršího člověka, že se ještě zabývá filosofií a neodchází od ní, tento muž podle mého zdání zasluhuje už bití."
0 0
možnosti

Jedlička

8. 8. 2013 7:39
Moc slova
Teprve na konci 20. století se podařilo dobře formulovat vývojové psychologii jednu zásadní myšlenku, která se táhne dějinami filosofie jako červená nit: "Slovo vzniklo (podle vývojové teorie) v přírodě ke lhaní!"Moc slova je především dána schopností člověka podléhat sugesci a hypnoze, která je v dějinách dobře institucionalizována. Filosofie tak balancuje zároveň na několika hranách a "pravda pro každého zvlášť tančí".Sám jsem se aktivně (z mladické nerozvážnosti aktivně účastnil bytových seminářů, jeden jsem vlastně s jinými založil), ale to co jsem se později o těchto seminářích dočetl po letech, jsem nebyl schopen dočíst do konce. Až mě to trochu rozesmívalo, jaká je vlastně moc slova a jaký nedostatek sebereflexe je možno u filosofujících naleznout.
0 0
možnosti