Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Summit Trumpa s Kimem 'napíchnutý' štěnicemi? USA se v Singapuru připravují na čínské odposlechy

Svět

  7:00
SINGAPUR/PRAHA - Americké tajné služby se připravují na boj proti čínské špionáži během summitu Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru. Washington se totiž obává, že se Čína pokusí získat důležité tajné informace pomocí svých agentů, skrytých kamer a odposlechů. Televizi NBC to řekli členové americké zpravodajské služby. Podle nich se v Singapuru zrovna teď nachází nejnovější špionážní bojiště.

Hotel Capella v Singapuru, kde se má Donald Trump setkat se severokorejským vůdcem. foto: Reuters

Čínská rozvědka je známá tím, že dokáže napíchnout téměř vše. Od hotelových klíčů, přes kreditní karty, až po dárky pro americké návštěvníky. Podle zdrojů televize NBC mají Číňané v Singapuru rozsáhlou zpravodajskou síť a budou chtít vědět, co se na schůzce Trumpa s Kimem bude dít.

Čínští hackeři ukradli data o americké armádě. Včetně plánů na protilodní střelu

Američtí zpravodajci odhadují, že zrovna tam v příštím týdnu Peking nasadí veškerý svůj špionážní arzenál. Podle nich je velmi pravděpodobné, že se čínští agenti pokusí nasadit štěnice do telefonů a počítačů americké delegace.

„Během summitu může být přítomna čínská rozvědka. Peking v posledních letech upřednostňuje odposlechy a kamerové sledování. Jejich technická zdatnost pokročila,“ řekl pro NBC Jeremy Bash, bývalý personální šéf CIA.

Mezi zpravodajci panují například obavy, že Čína umísťuje své informátory do řad číšníků a dalších zaměstnanců v singapurských barech a restauracích. Ti by měli mít za úkol tajně odposlouchávat americké zákazníky a zjištěné informace poté předávat svým čínským nadřízeným.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in si...

Podle NBC se Bílý dům připravuje také na elektronické odposlechy. V prostorách hotelu Capella, kde se bude summit konat, by totiž čínská rozvědka mohla potají umístit nahrávací zařízení - štěnice.

Američané proto plánují prohledat veškeré místnosti, kde by mohly delegace jednat. Hrozí totiž, že by v nich mohla být nastrčena odposlouchávací technika. Bezpečnostní složky v místnostech také vztyčí stany, aby byly zablokovány i kamery kvůli prohlížení citlivých dokumentů.

Zdroje NBC řekli, že členové americké delegace byli instruováni, aby během důvěrných rozhovorů vyndavali baterie ze svých telefonů. Peking totiž už v minulosti několikrát dokázal proniknout do mobilních zařízení i v době, kdy byly vypnuté.

Trumpův doprovod by měl podle bezpečnostních složek počítat i s tím, že v jejich pokojích mohou být předem nastrčena skrytá nahrávací zařízení a Číňané je budou sledovat.

Bezpečnostní kamera před singapurským hotelem Capella.

Podle zdrojů NBC jsou čínské zpravodajské služby v oblasti špionáže čím dál pokročilejší. „Čína je velmi agresivním hráčem na špionážním poli. K dosažení svých cílů využívá stále více sofistikovaných nástrojů,“ řekl televizi mluvčí americké národní kontrarozvědky Dean Boyd.

Peking prý v dnešní době zvládne, pod záminkou získat tajné informace, napíchnout téměř cokoliv. Číňané své štěnice dokáží instalovat do kreditních karet, klíčenek, šperků a nebo i pozvánek.

V minulosti se například stalo, že jeden z vyšších amerických úředníků měl v Číně opakovaně technické problémy se svou hotelovou kartou. Několikrát ji musel na recepci vyměnit, protože mu nešly otevřít dveře od pokoje. Když poté kartu přivezl do USA, bezpečnost v ní nalezla ukrytý mikrofon a sledovací čip.

Summit s vůdcem KLDR je připraven. Pokud se vydaří, pozvu Kima do USA, řekl Trump

Jindy během mezinárodní konference dali Číňané členům americké delegace připichovací odznáčky do klopů sak. Úředníci je ale nemohli nosit, protože je bezpečnost varovala, že mají pravděpodobně vestavěné štěnice.

Zdroje z řad zpravodajských služeb také NBC řekli, že Číňané využívají špionážní techniky i na americké půdě. Před několika měsíci během jednoho setkání mezi předními představiteli americké armády a čínskou vojenskou delegací měl jeden z čínských generálů vestavěnou kameru ve svých hodinkách.