Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Summit za jedna. Svět to nespasí

Česko

Schůzka prezidentů Václava Klause a Baracka Obamy včera uzavřela třídenní maraton diplomatických jednání.

Česko si ze summitu odnáší uznání za bezproblémové zajištění akce či jméno nového amerického velvyslance.

PRAHA Slabou půlhodinku trval poslední oficiální bod programu „pražského summitu“, na němž byla podepsána nová odzbrojovací smlouva mezi USA a Ruskem. Tečku za třídenním maratonem diplomatických jednání napsala schůzka prezidentů Česka a USA Václava Klause a Baracka Obamy.

Obě hlavy států spolu včera na Hradě stihly během necelých třiceti minut probrat celou řadu témat. Hovořilo se například o dostavbě jaderné elektrárny, o niž mají zájem americké i ruské firmy, o možném posílení české armádní mise v Afghánistánu či o budoucnosti systému protiraketové obrany v Evropě.

Na přetřes přišla i otázka chybějícího velvyslance USA. Devět hodin nato podali zástupci zámořské diplomacie oficiální návrh na jmenování nového ambasadora pro Česko. Zřejmě by jím měl být stávající Obamův poradce pro oblast etiky a vládní reformy Norman Eisen. „Nemohu to potvrdit ani vyvrátit,“ mlžil ministr zahraničí Jan Kohout.

Český velvyslanec v USA Petr Kolář si nicméně volbu pochvaloval. „Ten člověk byl vytypovaný už dopředu. Na základě úspěšného summitu si ale americká strana zřejmě vyhodnotila, že mají-li tendenci nás veřejně chválit, musí to také dokázat činy,“ vysvětlil LN Kolář. Chvalozpěvy na summit Po jednání s Klausem se na závěr ještě jednou sešly vládní delegace. Českou stranu reprezentovali na Hradě ministerský předseda Jan Fischer, vicepremiéři a diplomaté. Ihned po skončení jednání s Klausem pospíchal Obama na ruzyňské letiště.

A už v 10.31 se jeho vojenský speciál Air Force One odlepil od plochy ruzyňského letiště. Třídenní summit k podepsání nové odzbrojovací dohody mezi USA a Ruskem byl v tu chvíli minulostí.

Nastal čas na bilancování: vyznění dějinné události, její průběh i míru zabezpečení vyzdvihl prezident Klaus. „Byly to úspěšné dny,“ komentoval akci.

Stejně kladné hodnocení dorazilo i z tábora hlavních aktérů summitu, výprav USA a Ruska. Obama poděkoval za hostitelskou roli a zdůraznil přitom, že vnímá Česko jako blízkého spojence a přítele Spojených států.

Medveděv zase ocenil krásy Prahy i pěkné počasí, které orámovalo podpis nové smlouvy a symbolicky podle něj provázelo i „oteplení“ v rusko-amerických vztazích.

A pýchou se dmou i čeští organizátoři. „Potvrdilo se, že Česká republika dokáže tyto summity dělat velice profesionálně, všechno dohromady vyznělo jako dokonalý příběh,“ liboval si po skončení akce velvyslanec Kolář.

Havel: Je to dobrá cesta Smlouvu ocenil i exprezident Václav Havel, ačkoliv dodal, že dokument zeměkouli stejně nezachrání. „Nicméně je to cesta dobrým směrem,“ nechal se slyšet Havel.

Odborníci na mezinárodní vztahy naproti tomu upozorňují, že summit byl významný z hlediska propagace země. „Co se týká Česka nebo jeho bezpečnostní situace, nemá návštěva velký význam. Jde skutečně jen o symbolický aspekt a image Prahy, nikoliv o nějakou změnu ve smyslu strategickém či bezpečnostním,“ uvedl Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Experti si všímají rovněž detailu, že obě návštěvy Obamy v Praze se odehrály v době, kdy země nemá plnohodnotnou politickou vládu.

Autor: