Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Superlaser ELI se zpožďuje, může přijít o 350 milionů korun. Zaplatí je stát?

Na projekt ELI za celkem 6,7 miliardy korun mohou jít peníze z EU jen do roku 2015. Již nyní je pravděpodobné, že se nestihnou vyčerpat.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Madeta

15. 8. 2012 18:31
výmluvy?
To jsou holá fakta. A pokud na MŠMT se mění lidé jak žárovky a ani jeden z nich není schopný, tak pak je to boj s větrnými mlýny. A bonusem jsou pak jsou různé zájmy skupin kolem strukturálních fondů, zde je to kámoš vedle kámoše.... Navíc lidé, kteří tedy mají EU centra mají co měsíc nové pokyny a papíry ke změnám. Tudíž souhlasím s tím, že pokud schopní lidé zasednou na MŠMT, tak pak možná byrokracie ubude a zlepší se i financování atd.
0 0
možnosti
Výmluvy !!!!!
Když se nepřestaneme vymlouvat, těžko se pohneme. Viz můj článek níže.Peníze ze strukturálních fondů byly na takovou stavbu vhodné a při průměrně dobré organizaci se vše dalo lehce stihnout. Dokonce lze říci, že takto přiměřeně dobrá organizace se po zkušenostech z předchozího programovacího období dala očekávat. Programy prvního programovacího období byly ovšem připraveny ješte v době, kdy české vlády pociťovaly jakousi zodpovědnost za osud jimi vedené země. 
0 0
možnosti

Wolfi

8. 8. 2012 15:42
Financování z operačního programu
Je vůbec vhodné zařazení tak unikátního projektu k financování z operačního programu, který je sešněrován mnoha pravidly strukturálních fondů, když je zároveň projekt závislý na legislativních úpravách, rozhodnutích politiků apod.? Chyba se stala samozřejmě již na začátku....  Posílením armády úředníků na MŠMT, kteří neovlivní nic na úrovni projektu a na úrovni "decision makers", která souvisí s podmínkami nastolenými pro realizaci projektu, už vůbec ne.  Diletanství či zase programový pokus prokázat, jak je ČR neschopná?
0 0
možnosti
Něco k tématu...
jsme již psali v tomto článku. Hezký den, rmt
0 0
možnosti

Honzav

8. 8. 2012 11:48
To mě dostalo
Ministerstvo jako řídící orgán se opravdu snaží vytvářet dobré podmínky, posílili jsme i tým projektových a finančních manažerů, kteří mají dohlížet nad projektem.Jak jsem tohle přečetl, tak jsem se málem potrhal smíchy. Ty zpoždění vlastně vznikají proto, že vědci pomalu zkoumají, to je jasné. Vůbec to není tím, že MŠMT je naprosto neschopné co se týče vedení a řízení takových projektů a místo aby odpovědné osoby čerpání usnadňovaly, prostě jen zvýší podíl byrokracie v celém projektu. To by mě zajímalo, jak zvýšení počtu manažerů urychlí například vyhodnocení tendrů na vybavení, do kterých kafrá každá slepice z ministerstva.
0 0
možnosti

Madeta

8. 8. 2012 9:59
EU centra
Bohužel EU centra jsou pro radost, ale především pro velkou starost a velké nervy s čím zase přijde MŠMT za administrativní nedodělek.
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 8. 2012 17:21
Debatuje se o vede
o fyzice, o unikatnim technickem zarizeni. Coz tak rozepsat se o ´prirodnim zakonu'', ktery je v pozadi sankci za zpozdeni vystavby. Predstavme si, ze by NASA musela poradat verejne sbirky na uhradu sankci za zpozdeni pri priprave projektu Apollo .. Absurdni predstava. Coz tak poslat konecne EU-byrokraty spolu s EU-hujery do socialistickeho pekla? Kam zmizi ony neexistujici ''penize'' z EU-pokladnicky, nebude-li projekt dokoncen v terminu? Znamena to, ze rok po terminu uz neni zajem o cely projekt? Vyznam projektu je vazan krucialne na termin dokonceni?
0 0
možnosti
Tím přírodním zákonem myslíte neschopnost se včas dohodnout
na prioritách české vědy a z ní vyplývající absence přípravy projektu?S přípravou programu VaVpI se začalo nejpozději v roce 2006. Výběrová řízení mohla probehnout už v roce 2008. Tedy kdyby v té době ještě neprobíhaly lobyingy různých frakcí u politiků. O personální politice různých vlád ve směru k ministerstvu školství také darmo mluvit. Proč nemáme ministerstvo vědy - no přece proto, že bychom ve vědě nemohli nezávisle demokraticky rozhodovat. Tak, jak jsou karty rozdané, je zřejmé, že na vině jsou především vědci sami.Taky se nemusí nakonec proplatit nic.
0 0
možnosti