Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Nečekaný konec eurokomisaře

Evropa

  12:09
Před týdnem, v úterý ráno jsem odletěla do Bruselu na seminář s odborníky, kteří mají na starosti humanitární a rozvojovou pomoc EU. Program nabitý od rána do večera, setkání s lidmi z takzvaného ústředí i přímo z terénu – ti byli samozřejmě zajímavější, protože mluvili o konkrétních problémech, které nyní řeší v Africe, Asii i jižní Americe.

EU (ilustrační foto) foto: Reuters

Ve středu v poledne byla v plánu účast na klasické polední tiskové konferenci Evropské komise, aby novinářům, kteří na seminář dorazili z různých zemí – Dánsko, Itálie, Francie, Británie, Německo, či Slovensko – ukázali, jak to asi tak chodí.

Byla jsem na této tiskovce už párkrát dříve, nikdy jsem ale nezažila tak vyhrocené dotazy a zmatenost jako tentokrát. Večer předtím totiž přišla překvapivá tisková zpráva: rezignoval eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli. Všichni měli miliony otázek, nechápali, co se děje, podobný krok unijní historie nepamatuje. Sál zcela zaplněný novináři zajímalo jediné: co se vlastně stalo?

A nutno podotknout, že mluvčí Evropské komise Pia Ahrenkildeová Hansenová nebyla příliš vstřícná. Těžko říct, buď nic podrobnějšího nevěděla (což je ta horší varianta), nebo věděla, ale prostě nemohla nic říct. „V květnu 2012 Komisi dorazila stížnost švédské tabákové firmy, která tvrdila, že se na ně obrátil maltský podnikatel jménem komisaře Dalliho a tvrdili, že tento maltský podnikatel se snažil využít kontaktů s panem komisařem tak, aby ovlivnil budoucí legislativní návrhy týkající se tabákových výrobků.

Podnikatel se s Dallim znal. Jakmile Komisi dorazila tato stížnost, tak se obrátila na Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a ten zahájil šetření. Vyšetřování bylo ukončeno s tím, že 15. října došla finální zpráva OLAFu. OLAF nemá žádné důkazy, že se Dalli účastnil tohoto jednání, ale má důkazy, že o něm věděl. Předseda Evropské komise se s Dallim setkal. Pan komisař Dalli popřel jakékoli nekalé jednání. Poslali jsme to státnímu zástupci na Maltu, je na nich zda podniknou nějaké kroky. Zatím byl požádán pan komisař Šefčovič, aby převzal dočasně portfolio, čekáme, až maltské úřady nominují nového komisaře,“ objasnila na úvod mluvčí základní okolnosti. ¨

Pak ale začala být úsečná, vyhýbavá a neustále se točila téměř na stejné větě. Jeden z dotazů například zněl: Z čeho je vlastně komisař obviňován? Vždyť se všude lobbuje neustále, tak co je to za provinění? Odpověď: Poté, co byla předána zpráva OLAFu se závěry, se pan Dalli rozhodl odstoupit z funkce, aby mohl chránit svou pověst i pověst Evropské komise. Nebo podobná otázka:  Ve světě lobbistů se stává, že se obracejí na klienty a tvrdí, že jsou v kontaktu s komisaři, znamená to, že by měli odstoupit všichni komisaři? „Můžu odpovědět jen obecně. Máme jasná pravidla týkající se kontaktu s komisaři,“ zněla odpověď. Jenže bruselští novináři deníku jako Le Monde, The Guardian či The Daily Telegraph (a nutno podotknout – a vypadá to mnohem líp - že všechny znala mluvčí jménem, což se třeba na tiskové konferenci v Česku stává výjimečně) se nedali.

ČTĚTE TAKÉ:

I vzhledem k tomu, že kolem odchodu komisaře Dalliho z funkce panovala spousta nejasností. Dotaz: Je pravda, že existovaly předpodepsané dopisy s demisí od šéfa Komise Barrosa? Odpověď: Ne, žádné takové dopisy nebyly. Včera se jen rozhodl Dalli rezignovat. Další dotaz: Dalli řekl, že mu bylo řečeno Barrosem, aby rezignoval, co je na tom pravdy? Odpověď: Myslím, že jsme jasně řekli, jaké jsou závěry vyšetřování OLAFu. Z naší strany nemůžeme říct víc. A podobná otázka: Kdyby nerezignoval sám, myslel by si Barroso, že má rezignovat? A odpověď: Komisař Dalli se včera rozhodl k rezignaci, všechno ostatní jsou spekulace a hypotetické scénáře. Vše pak zamotala i otázka: Pan komisař Dalli mi ráno řekl, že nerezignoval, můžete mi ukázat jeho výpověď? A odpověď: Pan komisař rezignoval. Mohu to potvrdit. Pro tuto chvíli oznámil ústně svou demisi předsedovi komise, který ji přijal. Formální požadavek na nějaký dopis neexistuje.

Ty dotazy mohou znít hloupě, ale pravdou je, že se opravdu objevil dopis, ve kterém eurokomisař tvrdil, že nerezignoval a i video na internetu, kde mluvil o tom, že byl požádán šéfem Evropské komise, aby ze své funkce odstoupil. Takže kde je pravda? To nikdo netuší. Tedy možná až na ty zúčastněné, tedy Barrosa a Dalliho. Celá situace tak napomohla vzniku nejrůznějších konspiračních teorií. První z nich je následující: Tabáková lobby zapracovala, celou kauzu na Dalliho navlékla a tak ho odstranila. Komisař měl totiž už brzy představit návrhy, které mají vést ke změně podoby cigaretových krabiček i dalším krokům. A to se někomu nemuselo líbit.

Druhá: Dalli se ničím zásadním neprovinil, ale Barrosovi se situace hodila, protože si s ním příliš nesedl. Takže ho vyzval k rezignaci a zbavil se ho hned. Ani mu nedal 24 hodin na konzultaci s právníkem ani mu nedovolil nahlédnout do zprávy OLAFu (ta poslední dvě tvrzení pocházejí přímo od Dalliho).

No a třetí: Dalli se skutečně zapojoval do nějakých nekalostí a ta zveřejněná byla tou nejmenší. Takže raději rezignoval sám, aby se na něj neprovalilo ještě něco většího, v čem by mohl mít také prsty. Každopádně Malťani už místo Dalliho nominovali právníka a politika Tonia Borga. Těžko říct, zda to byla dobrá volba vzhledem k tomu, že Borg zase proslul svými konzervativními postoji, například odmítáním práva žen na interrupci. Máme se tedy ještě na co těšit…

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!