Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svatba v šesti letech? Dětských nevěst jsou miliony

Svět

  15:30aktualizováno  15:39
Než propukne svatba naplno, čtyřicetiletý ženich se svou jedenáctiletou nevěstou zapózuje fotografům. Dívenka se ale neusmívá, kvůli svatbě se musela vzdát školy a svého snu stát se učitelkou. Malá Afghánka je jednou z 51 milionů dětských nevěst na světě.

Afghánská veselka: čtyřicetiletý ženich, jedenáctiletá nevěsta. foto: CNN

Fotografka Stephanie Sinclairová procestovala svět, aby fenomén dětských sňatků zdokumentovala. Na projektu pracuje bezmála deset let. "Tento krutý zvyk je v některých kulturách tak hluboce zakořeněn, že rodiny své děti neochraňují, tak jak by měly," tvrdí Sinclarová, kterou si do své talk-show na stanici CNN pozvala americká novinářka Christiane Amanpour.

Zarážející je velmi mladý věk některých nevěst. I když mnoho Afghánců tvrdí, že manželé se sexem čekají, až jejich nevěsta dosáhne dospělosti, ženy se fotografce mezi čtyřma očima svěřily, že praxe je jiná.

Prohlédněte si snímky dětských nevěst

Jeden ze snímků zachycuje mladou Jemenku, která ani o svatebním dnu nevěděla, že se vdává. To pochopila až o svatební noci. Bylo jí šest let. „Stačilo se něj jen podívat a už jsem se utíkala schovat. Nenáviděla jsem ho,“ vzpomínala malá Jemenka na první dny svého manželství s pětadvacetiletým vojákem.   

Rozzářená tvář Jemenky na další fotografii je vzácným dokladem toho, že i v konzervativní zemi mohou někdy události nabrat nečekaný směr. Holčička jménem Nudžúd Ali září štěstím, v deseti letech se jí totiž podařilo nevídané: nechat se rozvést.  Několik měsíců po svatbě Nudžúd Ali kontaktovala jednu právničku a požádala ji o pomoc. A v procesu  překvapivě uspěla. "Je to určitě zcela výjimečné. Nudžúd se stala jakýmsi mezinárodním symbolem dětských nevěst. Myslím, že inspirovala mnoho dalších dívek a organizací," komentuje fotografii Sinclairová.

Podívejte se na rozhovor s fotografkou

Fotografka praxi dětských sňatků zdokumentovala i v křesťanské komunitě v Etiopii. Obrázek čtrnáctileté Lejualem na první pohled připomíná spíš únos než svatbu. Nevěsta se zavázanýma očima na mule odjíždí pouští kamsi do neznáma. Důvod proč na cestu nevidí je prostý: kdyby chtěla utéct, nenajde cestu zpět.

Skupinová svatba šetří výdaje
Další ze zemí, kde Snclairová fenomén dětských svateb zdokumentovala, jsou Indie a Nepál. Pětiletá Rádžní se vdávala pod rouškou noci. Doslova. Svatba se odehrávala ve čtyři hodiny ráno a spolu s ní se vdávaly i její dvě starší sestry. Skupinové svatby chudým rodinám šetří vysoké výdaje, které si hinduistický sňatek žádá. Nejmladší Rádžní zůstane u své původní rodiny několik dalších let, její sestry ji opustí. 

Svým projektem chce fotografka na fenomén dětských sňatků upozornit nejen na Západě, ale zároveň ukázat, že v oblastech, kde ženy nuceně stráví život péčí o domácnost, trpí nejvíce tamní komunity. “Je to krutá tradice, která se pomalu mění. Chceme ji vidět mizet rychleji," uzavřela Sinclairová.

Autor: