Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svátek fotbalu děsí lupiči

Česko

Rok před startem mistrovství světa zůstává hlavním problémem vysoká kriminalita

PRAHA Jeho pestrobarevný plášť, vytvořený z okrovo-hnědé mozaiky, dokonale ladí s okolní rezavou půdou na předměstí jihoafrického Johannesburgu.

Fotbalový stadion Soccer City s kapacitou 94 tisíc míst, největší aréna afrického kontinentu, sice ještě není zcela dokončený, ale už teď hrdě hlásí do celého světa: velký svátek fotbalu je za dveřmi.

Právě dnes se začne odpočítávat poslední rok do zahájení mistrovství světa v Jihoafrické republice. Velkolepého turnaje, jehož největším strašákem už nejsou nedostavěné stadiony, ale děsivá kriminalita v pořadatelské zemi.

„Jsme na dobré cestě, abychom splnili všechny naše závazky. Teď jsme připraveni dát světu nejlepší šampionát všech dob,“ prohlásil sebevědomě nový jihoafrický prezident Jacob Zuna.

Ještě nedávno bylo pořádání mistrovství ohroženo, ale dvanáct měsíců před jeho zahájením je dokončeno pět z deseti stadionů. Jako poslední má být příští rok v únoru otevřen stadion v Kapském Městě. „Vidět takový pokrok je úleva a důvod k hrdosti,“ říkal šéf organizačního výboru Danny Jordaan.

Kontroverzní projekt, který svým rozsahem nemá v Africe obdoby, spěje do finále. A první velká generálka je tady. Připravenost pořadatelů má prověřit Pohár FIFA, který se na čtyřech stadionech rozeběhne za tři dny.

Každý den napočítají 57 vražd Pořadatelé se jen musí modlit, aby fanoušci Itálie nebo Brazílie, kteří teď na jih Afriky míří, také ze země odcestovali živí, zdraví a se všemi kreditními kartami v kapse.

Kriminalita v Jihoafrické republice totiž straší fanoušky po celém světě i dvanáct měsíců před vypuknutím šampionátu. V zemi, kde se už nyní odehraje průměrně 57 vražd denně, jsou navíc ozbrojené loupeže na vzestupu.

„Když je někdo chudý, ztratil práci a nemá peníze na to, aby nakrmil své děti, není divu, že ho dráždí boháči v nablýskaných autech,“ řekl agentuře Reuters jihoafrický taxikář Siyabonga Zimu.

Nervozita pořadatelů má zkrátka jasný důvod. Pro to, aby během turnaje do Jihoafrické republiky skutečně dorazilo půl milionu návštěvníků ze zahraničí, jak organizátoři počítají, bude bezpečnost klíčová.

Postarat se o ni proto má 200 tisíc policistů, kteří budou mít k dispozici čtyřicet vrtulníků nebo deset robotů na zneškodňování bomb. „Slibujeme si, že světový šampionát zanechá našim dětem dědictví, ze kterého budou jednou těžit,“ zaháněl obavy Zuna.

Změní turnaj chudou Afriku?

Přesvědčit svět, že byl dobrý nápad utratit v přepočtu 60 miliard korun v zemi, kde miliony lidí žijí v bídě, dá přesto práci. Možná ještě větší než postavit všechny stadiony.

Největší sportovní událost příštího roku však dává v době finanční krize chudé Africe naději na lepší budoucnost. Pořadatelskou zemi by měla změnit k nepoznání.

„Až Nelson Mandela uvidí, jak na stadionu společně fandí černí i bílí, bude mít radost,“ přidal další důvod k optimismu Jordaan.

Plány Afričanů by se ostatně mohly vyplnit. Už teď jsou vyprodány všechny vstupenky na zahajovací utkání, obě semifinále i finále, a to se seznam účastníků definitivně uzavře až v listopadu.

Zda mezi nimi bude i český tým, je však zatím stále krajně nejisté.

***

Větší prémie, nebo bojkot Poháru FIFA Jihoafrický fotbalový svaz má další problém. Hráči národního týmu pořadatelské země světového šampionátu požadují vyšší prémie za zápasy na Poháru FIFA, než jaké jim nabídl svaz. Dokonce hrozí tím, že pokud nebudou jejich podmínky přijaty, budou turnaj bojkotovat. Podle svazu chce každý z hráčů 22 tisíc eur (asi 590 tisíc korun) za účast na turnaji. Tyto sumy jsou podle svazu nepřijatelné.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk
Pronájem bytu 2+kk

Wolkerova, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 4
14 000 Kč/měsíc