Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svědectví po čtyřiceti letech

Česko

Mottem velké fotografické výstavy a obsáhlé jubilejní publikace, jež ji doprovází, je citát Jana Palacha: „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. “ PRAHA V ambitu kláštera bratří františkánů na Jungmannově náměstí v Praze se v těchto dnech dokončuje instalace rozsáhlé výstavy fotografií, která připomene, že uplynulo už čtyřicet let od chvíle, kdy se student filozofie Jan Palach upálil nedaleko sochy svatého Václava. Expozice, kterou pořádá Pražský dům fotografie, bude otevřena ve čtvrtek a potrvá do 28. února.

Kurátorkou projektu, který zahrnuje výstavu a publikaci (s textem historika Jiřího Suka vydává nakladatelství KANT ), je Dana Kyndrová. „Hlavním záměrem je při příležitosti výročí Palachova tragického činu představit veřejnosti vůbec poprvé tak rozsáhlý soubor fotografií předních českých autorů z bouřlivých událostí, které následovaly v Praze po smrti Jana Palacha. Tedy hlavně ve dnech od 16. až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho mohutný manifestační pohřeb,“ říká Dana Kyndrová a dodává, že epilog projektu tvoří fotografie z 26. ledna, kdy bezpečnost zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí, a z 28. ledna. To byla provedena tzv. sadová úprava pomníku sv. Václava, jež měla lidem zamezit v přístupu k pomníku. „Unikátní je soubor fotografií Miroslava Hucka z pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově, který se konal 3. března,“ doplňuje Kyndrová.

Celkem 130 černobílých fotografií na výstavě a 150 v publikaci představí soubory či jednotlivé snímky sedmadvaceti autorů. V mnoha případech budou zveřejněny vůbec poprvé. Jak pořadatelé vysvětlují, vybrané fotografie nejsou dobové zvětšeniny. Všechny snímky byly pro výstavu vyrobeny nově – ze skenů z negativů či pozitivů byly poté vyrobeny tisky.

Koláže z dokumentů StB Dana Kyndrová upozorňuje, že vedle dnes již obecně známých fotografií Miloně Novotného, Dagmar Hochové, Pavla Diase, Miroslava Hucka, Jiřího Všetečky, Vladimíra Lammera či Pavla Štechy bude možné zhlédnout také mnoho skvělých snímků dalších fotografů. „Měli je schovány ve svých archivech a nikdy je ani nezvětšili.“

Součástí výstavy jsou také koláže z dokumentů StB, vztahující se k dramatické historii náhrobku Jana Palacha, vytvořeného sochařem Olbramem Zoubkem. Palachův hrob na pražských Olšanských hřbitovech byl, jak známo, z moci úřední zrušen a až po letech opět symbolicky obnoven. Koláže vytvořil Jiří Sozanský, který zde zároveň vystavuje svoji figurální plastiku nazvanou Devětašedesátý. Palachovský projekt tematicky navazuje na výstavu 1945 Osvobození… 1968 Okupace s podtitulem Sovětská vojska v Československu, která se – provázena velkým zájmem návštěvníků – uskutečnila v srpnu a v září 2008 v Mánesu.

***

Smrt Jana Palacha

Výstava a publikace uvádějí známé i dosud nezveřejněné snímky sedmadvaceti autorů: Jan Bartůšek, Tibor Borský (slovenský fotograf zachytil atmosféru Bratislavy), Jovan Dezort, Pavel Dias, Bohumil Dobrovolský, Emil Fafek, Ivo Gil, Přemysl Hněvkovský, Josef Hník, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Jiří Chocholáč, Karel Kalivoda, Miroslav Khol, Jaroslav Kučera, Jaroslav Kučera st., Vladimír Lammer, Markéta Luskačová, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Jan Pikous, Jan Reich, Daniela Sýkorová, Pavel Štecha, Pavel Vácha, Jiří Všetečka a Miroslav Zajíc.

Epilog tvoří fotografie z 26. ledna, kdy bezpečnost zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí, a z 28. ledna. To byla provedena tzv. sadová úprava pomníku sv. Václava, jež měla k němu zamezit přístup.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...