15. července 2009 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švédové potvrdili, že o vízech věděli dopředu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Švédský premiér Frederik Reinfeldt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský premiér Frederik Reinfeldt | foto: AFP

ŠTRASBURK Kanadská diplomacie si předem zajistila klid ze strany evropských zemí ve věci víz pro Čechy. Podle dostupných informací Ottawa oznámila svůj záměr spojencům za oceánem zhruba ve stejné době, kdy padlo rozhodnutí kanadské vlády víza zavést a­kdy verdikt sdělila Praze.

Informaci předala Kanada ostatním prostřednictvím svých ambasád v Evropě koncem června. "Víme o vízech pro Česko někdy od čtvrtého týdne v červnu (informaci jsme dostali přes ambasádu kanadskou ve Stockholmu-pozn.red)," řekl LN mluvčí švédského předsednictví.

Kanadský velvyslanec v Praze sdělil, že české vládě bylo vše řečeno 29. června. "Kanaďani vysvětlili své důvody a my jsme to vzali na vědomí, nic nestandardního se neodehrálo. Předpokládám, že stejným způsobem obeslali ostatní země," dodal mluvčí.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, který včera ve Štrasburku představoval priority země na následující půlrok, řekl, že přímo s jeho vládou Kanada česká víza neprobírala. "Ne, alespoň o tom nevím," odpověděl na dotaz LN.

Fakt, že informace o vízech se pravděpodobně nedostala výš než na ambasádní úroveň svědčí o špatném českém lobbingu nebo o jeho úplné absenci u evropských spojenců - ti evidentně nedostali instrukce, aby zprávu nepřijali jako běžné byrokratické oznámení.

Premiér Jan Fischer se proti takové interpretaci ohrazuje. "Udělali jsme naprosté maximum na expertní i nejvyšší politické úrovni," řekl ve Štrasburku; mlčení evropských partnerů si vykládá právě "nečekaností" kanadského tahu.

Že nečekanost nebyla tak úplně nečekaná, potvrdil ale i francouzský diplomat z­ Bruselu. "Víme o vízech už nějakou dobu," sdělil LN zástupce Francie, který nechtěl být jmenován.Na podporu Česka včera přispěchalo několik lidí - například lídr lidovců v­europarlamentu Joseph Daul a José Barroso, šéf Evropské komise, přislíbil verdikt ke kroku Kanady v září.

Švédský ministr pro otázky přistěhovalectví Tobias Billström dokonce řekl, že "jakožto země předsedající EU se kloníme k reciprocitě," což znamená uvalení víz na Kanaďany. Reinfeldt a také ministr zahraničí Švédska Carl Bildt jeho prohlášení mírnili, když řekli, že teď je na tahu Evropská komise s návrhem reakce a "podle toho se uvidí, jak budeme pokračovat dál."

Další informace o kauze zavedení víz do Kanady se dočtete ve čtvrtečních LN.