Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Švédsko: Vzdělávání dětí směřuje k totální státní kontrole

Severský model sociálního státu vyznávající antiteze evropských duchovních hodnot není v lepším stavu než sociální krizí zmítaný jih Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Smaug

Jste ubožák. Neuvedl jste
Jste ubožák. Neuvedl jste žádné argumenty, proč to, co říká, by mělo být špatně a namísto toho sprostě útočíte na jeho osobu.
0/0
25.8.2012 13:36
Foto

Thomas Von Schulze

Stále nevím kam s panem Semínem...
     Je jasné, že bez opozice není diskuze, a bez diskuze není vývoj, ať už se diskutuje o čemkoliv. Mimo jiné i proto musí člověk, jako článek vyvíjející se společnosti, respektovat různorodost názorů a hodnot různorodých zájmových skupin...     I když ze sebe ždímu i ty poslední kapky tolerance, stále můj rozum nedokáže přesvědčit mé předsudky, a i když se na to dívám zprava i zleva, příjde mi pan Semín jako Blb (velké B je schválně). V české společnosti však blbů je požehnaně, a tak je mi jasné, že pokud mají autoři i dopisovatelé (jakkoliv si jich vážím) zastávat opravdu českou pozici, musí i blb dostat prostor k rozšiřování svých poselství.... (Ostatně i proto je zde diskuze). Hezký den
0/0
20.8.2012 9:36
Foto

Egonsson

semín, seversko či švédsko, vzdělávání, důsledky totality na sev
Pan Semín píše o vzdělávání a totalitě  - tu severské, tu švédské. O naprosté státní a ideologické kontrole.... forem a obsahu vzdělávání. Země (v tomto případě zřejmě Švédsko) je podle autora  na cestě "zpravidla" totalitních států.Už formulace autora dokazují, že o předmětu který popisuje toho tolik neví. Rád nás ovšem autoritářsky poučuje, například o naprosté státní a ideologické kontrole ...   ...forem a obsahu vzdělávání. Píše o kolektivizačním důrazu vzdělávání, daným "hustou sítí jeslí" (až 40% švédských dětí...!). No, to zas až tak hustá síť není, ale co by za takovou mnohý český rodič dal?Cestu k totalitarismu podle p. Semína údajně nastavila zřejmě levicová, před rokem schválená nová školní reforma. Autor zřejmě neví, že v zemi už několik let vládne pravice (jež tedy podle něj schválila totalitaristickou, levicovou školní reformu !).Tvrdí také že jakési Alandy (správně  vyslovené  Ólandy) jsou ve finské jurisdikcí. Nevím co má na mysli, ale ve skutečnosti jde o ostrovy, jež jsou pevnou součástí Finska, byť obyvatelé jsou většinou švédsky ale samozřejmě také finsky hovořící. Píše o  PRAVÝCH FINECH a o jejich (zřejmě politických úspěších. No, měl by skutečné Finy poučit ti o oněch úspěších neví.Vrcholem je pak autorovo tvrzení o levicovém severském ráji, plodícím šílené Breiviky. To už jsme v Norsku a pan  Semín si pravicového fanatika přemaloval na levičácký produkt. Pan Semín o Severu Evropy, či Švédsku nic neví, drze si vymýšlí a své výmysly autoritářsky prodává jako jedinou pravdu. Ani už nebudu pokračovat, tento  nevzdělanec, vydávající se za jakéhosi antitotalitáře, je údajně vystudovaným pedagogem. Díky ani nevím čemu, aspoň české děti neučí. Oblbuje, snad většinou marně, pouze jejich rodiče.e.t. lánský, Čechoslovák,  a Švéd.
0/0
17.8.2012 16:21
Foto

Jozef Gáfrik

Tohle je nic. Na BBC psali,
Tohle je nic. Na BBC psali, ze byly zalozeny svedske skoly, ve kterych je zakazano pouzivat slova, ktera maji jakkoli pohlavni zabarveni - aby se zabranilo rozdilum v pohlavich, aby nedochazelo k tomu, ze zeny budou matkami, a muzi budou treba fotbalisty - musi to byt samozrejme naopak! Damy a panove, to je uz jako pribeh z Bible. Z te zpravy mi bylo fyzicky spatne. Jsme jen krok od vytvoreni napr. dalsich pohlavi (krome muze a zeny)... Přimysleno:A po nejnovější eskapade svedskeho imperialismu s propagandovymi medvidky shozenymi na uzemi Beloruska, muzeme uzavrit, ze Svedsko je jeden z nejhorsich rezimu. Kdyz si k tomu pripocteme silu svedske armady (200 Gripenu!!!, atd), vyjde nam nedobry vysledek.
0/0
9.8.2012 10:17
Foto

J72a98n 88S64c82h83n11e68i95d24e59r 3934488896286

Já se cítím dotčen!
Má to cenu něco psát, když zcela v rozporu s psaným si dovolíte napsat, že já každého kritika ... stavím na roveň uvažování a postojům (přeneseně i činům) onoho šílence - ?Takže, vážený, ještě jednou, ale naposledy. Napsal jsem toto:"Něco tu nesedí. Buď má Semín nabiflovanou celou litanii, aniž rozumí slovům, anebo má nabiflovaný onen breivikovský zkrat, aniž rozumí logice. Vždyť onen šílenec kritizoval podobné věci, jako Semín, zejména in puncto "multikulti", a obhajoval také svého (a semínovského) druhu "evropské duchovní a civilizační hodnoty a zvyklosti", jež ve Švédsku - podobně jako Semín - ''postrádal''."Rozumíme si? Stejně jako není možno stavět levici na roveň extrémní levici (ale pravičáci nikdy neopomenou připomenout, že ony postoje jsou v něčem podobné), tak ani nestavím pravici na roveň extrémní pravici, nicméně pokládám za důsledné učinit stejné upozornění ohledně podobnosti postojů.Pointou je, že za zločiny onoho šílence se Semín snaží činit odpovědnou levici, přičemž onen šílenec vyjadřoval postoje podobné Semínovi. Proto jsem psal, že tu něco nesedí - a velice se ohrazuji, abyste za mě cokoliv dotahoval. Napište si třeba, že můj text chápete tak a tak, že mu rozumíte tím či oním způsobem, aby nezaujatý čtenář hned viděl, kdo je zmatený. Prostě pište za sebe, nic mi nepodsouvejte.
0/0
6.8.2012 13:51
Foto

Lukaserben

Je tedy každý kdo má úctu k tradičním hodnotám jako Breivik?
Pane Schneider, myslím že pan Semín nám nabídl opravdu poněkud extrémní pohled na Švédský vzdělávácí systém. Nicméně osobně se cítím dotčen vaším postojem, který jej (a vlastně kohokoliv), kdo nesouhlasí s politikou multikulturalismu a politicky korektním marginalizováním tradičních hodnot západní civilizace vzešlé z křesťanství a snahou o eliminování tradičních silných společenských vazeb typu rodina a obec (což mimochodem dnes předvádí nejen levice ale i značná část "pravého středu"), staví na roveň uvažování a postojům (a přeneseně vlastně i činům) Aderse Breivika.
0/0
6.8.2012 13:00
Foto

Někdo by to už měl těm chudákům Švédům vysvětlit
Tolik let jim říkáme ,  že žijí v totalitě a ekonomickém marasmu a oni to ne a ne pochopit. Prostě zaslepení ubožáci. A přitom by se snadno mohli mít tak dobře jako my...
0/0
30.7.2012 15:26
Foto

J10a31n 31S31c11h16n73e15i76d46e36r 3284228286686

Co kdybyste nás oblažil popisem,
jak a co a kdy a kde a proč vám došlo a k čemu to bylo? Takhle to vypadá, že byste byl rád, kdyby vám něco došlo, ale to je asi tak všechno. No, alespoň jste byl stručný, když už jste se musel projevit. Vlastně ano, "řekl bych" znamená, že byste řekl, kdyby ... kdyby bylo co.
0/0
29.7.2012 20:24
Foto

Snažíte se hodně, ale řek bych, že jste trochu mimo.
Řek bych, že Semín má pravdu, ale to Vám dojde (jestli vůbec), až bude pozdě.
0/0
29.7.2012 19:19
Foto

J80a96n 76S48c67h73n75e71i98d51e91r 3884278896296

Procento gramotnosti
blízkovýchodních národů (a nejen jich) bude tuším větší, než je tomu v Evropě. Židovská ústní tradice - a důvodně se domnívám, že islámská ústní tradice se od ní metodicky nebude lišit - rozvíjí rozumové schopnosti chlapců (v těch vyspělejších muslimských a židovských komunitách už i dívek) od útlého věku. A je jistě pro život mnohem prospěšnější si lámat hlavu s tím, co řekly generace starých moudrých a co jim na to řekly další generace starých moudrých, než si nechat uši, oči i mozkovnu krmit intelektuálními výpotky "celebrit", z nichž se mi většinou chce ...
0/0
29.7.2012 16:26
Foto

J39a52n 24S32c83h60n82e79i83d68e97r 3924218276566

To je velmi dobrý úhel pohledu!
Nadto nemluvíme o obsahu osnov, které mohou i při totálním jejich uplatnění poskytovat velmi dostatečnou volnost, nikoliv však svévolnost a extremismus.
0/0
29.7.2012 16:18
Foto

Pocono

Účel světí prostředky
Zvláštní je, že to naše tak hrozné a státem usurpované školství produkuje nejméně negramotných z celé Evropy. Není to náhodou účel? Čím méně vzdělané obyvatelstvo, tím ho jde lépe oblbovat v televizi a politicky okrádat.
0/0
29.7.2012 13:37
Foto

Prvotní otázkou by mělo být,
zda je totální státní kontrola nad školstvím prospěšná nebo škodlivá.V případě Švédska je nezbytná - a je pravděpodobně státu vnucena enormním množstvím nepřizpůsobivých přistěhovalců, jejichž vzdělávání je nutnu udržet pod kontrolou.Kontrola švédského státu nad církevními školami je za daného stavu obzvláště nezbytná - aby se tak zabránilo vzniku nejrůznějších madrás, které např. Británii zrovna nepomohly.Domnívám se, že Švédsko těmito kroky reaguje zejména na zkušenosti Němců s nepoužitelnými tureckými přistěhovalci, zkušenosti Francouzů, Britů či Švýcarů jsou rovněž výmluvné. (Pouze Norové si i nadále sami řežou větev, na níž sedí...) 
0/0
29.7.2012 11:52
Foto

J65a88n 50S36c43h61n27e98i32d53e33r 3584328786196

Zamlčel jste, co máte společného s "produktem modernity".
A ovšem - evropská levice nevyznává absenci výchovy a rozvody, to je opět zkrat. Snad tomu feminismu nahrává svým někdy až přehnaným důrazem na důstojnější roli žen - což katolicismus "řeší" mariánským kultem ...Graffiti a hip-hop jsou stejné fenomény, jako církevní umění: jsou mezi nimi vrcholy i šmíra. Problémy s mezilidskými vztahy, zejména se ženami, řešené únikem "jinam" - to opravdu nelze připisovat "modernitě evropské levice", pokud byste nepřipustil, že tu byla od počátku věků. Světová literatura je těchto problémů plná a tvrdit něco jiného, to by teprve zavánělo zanedbaným vzděláním.Odchod mimo velkou společnost, na venkov, nebo dokonce do poustevny, to je opravdu věc stará jak svět, žádná "modernita"; to je opět lichý argument.A že by masakrování lidí bylo známkou modernity? Přiznáte ji třeba křížovým výpravám, které najaly podobné týpky, jen nasměrovaly jejich masakrující pudy jinam? Ostatně, co se násilí týče, musel byste se nejprve vyrovnat s novozákonním výrokem „Nedomnívejte se, že bych přišel pokoj dáti na zemi. Nepřišel jsem, abych pokoj uvedl, ale meč“ (Matouš 10,34), přičemž v textu použitý řecký výraz „machaira“ neznamená nic jiného než „meč, šavle, obětní nůž“. Že byl onen šílenec, jehož jméno je hanbou, vytržen ze společnosti, je pravda. Nelze to ovšem připisovat Vašim ideovým protivníkům, takovýto faul velmi zásadně podkopává vše, co zastáváte. Zcela jste opominul, že onen vyvrženec opravdu vyjadřoval ideje podobné Vašim, a to není intelektuálně poctivé. Tím smlčeným hodnotovým souzněním s "produktem modernity" se ale k němu zdáte mít blíž, než je podle mého mínění pravdou.
0/0
29.7.2012 10:28
Foto

M. Semín

Breivik byl produktem modenity
Mylel jsem to asi takto, milý kolego Schneideře: Breivik byl, pokud mohu soudit, typický z přirozených pout a tradic vytržený produkt té modernity, kterou vyznává evropská levice. Absence řádné rodinné výchovy, opakované rozvody rodičů, matka vyhraněná feministka. "Kultura" graffiti a hip-hopu. Breivik nebyl schopen navázat žádné normální mezilidské vztahy, žil před TV a počítačovou obrazovkou a pokud je vůbec pravda, že měl něco se ženami, tak jen promiskuitně. Že se mu asi celý tento způsobil života podvědomě hnusil, je zábleskem normality. Tento svůj vnitřní rozpor však už opět řešil "moderně" - odchodem z města na venkov, aniž by s ním byl jakkoli myšlenkově a existenciálně spjat. Nebyl schopen si vypěstovat ani tu blbou kapustu, stejně si všechno nakupoval v hypermarketech.  Nakonec i ta jeho šílená střelba není nic jiného než plod modernity. Poslední záblesk čehosi přirozeného bylo tehdy, když pro sebe žádal trest smrti. Lze si vůbec vážit společnosti, která vrahům jeho kalibru není schopna udělit víc než jen 21 let (nejvyšší možný trest, který lze v Norsku udělit)?
0/0
29.7.2012 6:19
Foto

D26a56l24i57b17o83r 13S88t43y18s 3970270911781

Selhání ?
Přes tuto takzvanou totalitu se ve Švédském školství ocitnou jedinci, kteří ještě v 6. třídě neumějí psát. Zcela nekorektně prozradím, že jsou to muži a pocházejí z muslimských komunit . No - právě jejich fungování musí ten tlak na gender equality zatraceně narušovat. Pokud se něco má uplatňovat na všechny, vždycky to nebude někomu vyhovovat. Švédi pro své outliery Alandy z nichž se po vychování dětí zas můžou bez problémů vrátit domů. To je možnost pro ty, kdo dávají přednost výchově dětí před profesí - už to je ve Švédsku mimořádně mimo mainstreamové chování. Jistě, je to reflexe staré luteránské kultury, která dala Švédsku vzniknout a mělo by se  děkovat Bohu za tuto možnost. Dá se čekat, že ve Finsku domácí vzdělávání vydrží, kvůli velkým vzdálenostem a nízké hustotě obyvatel."Kontinentální" Švédsko má jiné problémy. 30% (možná více) imigrantů a jejich potomků, které je třeba v zájmu zachování státu integrovat. Takže je třeba jim na jedné straně vycházet vstříc (= respektování jejich kultury) a na druhé straně po nich vyžadovat dodržování pravidel, zejména zákonů (= gender equality). Všimli jste si, jak tyto dva požadavky jsou v důsledku proti sobě? PS: Škoda, že nikde nejsou nějaké takové české Alandy. 
0/0
29.7.2012 4:52
Foto

J69a79n 64S53c52h85n13e48i90d56e66r 3224528916776

Myslím, že to bylo ještě nad pás.
Soudím, pane Tišere, že Vaše interpretace Semína je příliš laskavá. Podle mého mínění se on prostě jen snaží odvysvětlit jev, spáchaný kýmsi, kdo říkal něco podobného, co on sám, a snaží se ho připsat straně ideově protivné. Neříkám, že přesně to, co říká Semín, vede k té hrůze - ale zločincovy pohnutky měly prostě blíž k těm Semínem propagovaným idejím, než k těm "ryze švédským" - militantní kritika "multikulti" ať je příkladem za všechny (dodávám, že naprosto scestná kritika, zaměřená na cosi, co s kulturou, nota bene kulturami, nemá nic společného, kritika pouze nahrávající xenofobii - ale to je na dlouhé debaty).V těch švédských školách, jakkoliv zglajchšaltovaných, jistě nenajdete nikde žádný návod na podobné řešení sporů masakrováním nezúčastněných osob. Spíše opak - až kritizovatelně velkou, programovou toleranci. To, že to někoho štve, a začne střílet, opravdu nejde připsat těm toleranci propagujícím osnovám a postojům.Otázkou je, co myslíte tím "žít přirozeně". Zeptám se jinak: oni ti Švédové žijí nepřirozeně? (Já mám za to, že žijí až moc přirozeně.)
0/0
28.7.2012 18:19
Foto

Geralt

Trochu nefair
Pane Schneidere, to je kapku podpásová poznámka. Autor chtěl zřejmě říci, že kdyby Švédové žili přirozeně, žádný Breivik ny nikdy nepovstal. Ono to tak v historii bývá. Z nefunkčnosti laizze-faire se také zrodil či posílil opak: socialistické myšlenky a činny. Nic méně taková zkratka v tomto případě byla od pana Semína nekřesťansky nekorektní, demagogická. V tom souhlasím.Přemysl Tišer
0/0
28.7.2012 17:04
Foto

Ufonek

Tak co čekáte od země, kde
Tak co čekáte od země, kde (mimo jiné) mají DNA databázi všech lidí pod 38 let. Mělo to být jen a jen pro vědecký výzkum. Co by se asi tak mohlo stát špatného???
0/0
28.7.2012 13:05
Foto

J60a11n 59S10c74h52n51e78i63d20e72r 3624988166276

Něco tu nesedí.
Buď má Semín nabiflovanou celou litanii, aniž rozumí slovům, anebo má nabiflovaný onen breivikovský zkrat, aniž rozumí logice. Vždyť onen šílenec kritizoval podobné věci, jako Semín, zejména in puncto "multikulti", a obhajoval také svého (a semínovského) druhu "evropské duchovní a civilizační hodnoty a zvyklosti", jež ve Švédsku - podobně jako Semín - "postrádal".
0/0
28.7.2012 11:42