Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Švédsko: Vzdělávání dětí směřuje k totální státní kontrole

Severský model sociálního státu vyznávající antiteze evropských duchovních hodnot není v lepším stavu než sociální krizí zmítaný jih Evropy.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Thomas Von Schulze

20. 8. 2012 9:36
Stále nevím kam s panem Semínem...
     Je jasné, že bez opozice není diskuze, a bez diskuze není vývoj, ať už se diskutuje o čemkoliv. Mimo jiné i proto musí člověk, jako článek vyvíjející se společnosti, respektovat různorodost názorů a hodnot různorodých zájmových skupin...     I když ze sebe ždímu i ty poslední kapky tolerance, stále můj rozum nedokáže přesvědčit mé předsudky, a i když se na to dívám zprava i zleva, příjde mi pan Semín jako Blb (velké B je schválně). V české společnosti však blbů je požehnaně, a tak je mi jasné, že pokud mají autoři i dopisovatelé (jakkoliv si jich vážím) zastávat opravdu českou pozici, musí i blb dostat prostor k rozšiřování svých poselství.... (Ostatně i proto je zde diskuze). Hezký den
0 0
možnosti

Smaug

25. 8. 2012 13:36
Jste ubožák. Neuvedl jste
Jste ubožák. Neuvedl jste žádné argumenty, proč to, co říká, by mělo být špatně a namísto toho sprostě útočíte na jeho osobu.
0 0
možnosti

Egonsson

17. 8. 2012 16:21
semín, seversko či švédsko, vzdělávání, důsledky totality na sev
Pan Semín píše o vzdělávání a totalitě  - tu severské, tu švédské. O naprosté státní a ideologické kontrole.... forem a obsahu vzdělávání. Země (v tomto případě zřejmě Švédsko) je podle autora  na cestě "zpravidla" totalitních států.Už formulace autora dokazují, že o předmětu který popisuje toho tolik neví. Rád nás ovšem autoritářsky poučuje, například o naprosté státní a ideologické kontrole ...   ...forem a obsahu vzdělávání. Píše o kolektivizačním důrazu vzdělávání, daným "hustou sítí jeslí" (až 40% švédských dětí...!). No, to zas až tak hustá síť není, ale co by za takovou mnohý český rodič dal?Cestu k totalitarismu podle p. Semína údajně nastavila zřejmě levicová, před rokem schválená nová školní reforma. Autor zřejmě neví, že v zemi už několik let vládne pravice (jež tedy podle něj schválila totalitaristickou, levicovou školní reformu !).Tvrdí také že jakési Alandy (správně  vyslovené  Ólandy) jsou ve finské jurisdikcí. Nevím co má na mysli, ale ve skutečnosti jde o ostrovy, jež jsou pevnou součástí Finska, byť obyvatelé jsou většinou švédsky ale samozřejmě také finsky hovořící. Píše o  PRAVÝCH FINECH a o jejich (zřejmě politických úspěších. No, měl by skutečné Finy poučit ti o oněch úspěších neví.Vrcholem je pak autorovo tvrzení o levicovém severském ráji, plodícím šílené Breiviky. To už jsme v Norsku a pan  Semín si pravicového fanatika přemaloval na levičácký produkt. Pan Semín o Severu Evropy, či Švédsku nic neví, drze si vymýšlí a své výmysly autoritářsky prodává jako jedinou pravdu. Ani už nebudu pokračovat, tento  nevzdělanec, vydávající se za jakéhosi antitotalitáře, je údajně vystudovaným pedagogem. Díky ani nevím čemu, aspoň české děti neučí. Oblbuje, snad většinou marně, pouze jejich rodiče.e.t. lánský, Čechoslovák,  a Švéd.
0 0
možnosti

Jozef Gáfrik

9. 8. 2012 10:17
Tohle je nic. Na BBC psali,
Tohle je nic. Na BBC psali, ze byly zalozeny svedske skoly, ve kterych je zakazano pouzivat slova, ktera maji jakkoli pohlavni zabarveni - aby se zabranilo rozdilum v pohlavich, aby nedochazelo k tomu, ze zeny budou matkami, a muzi budou treba fotbalisty - musi to byt samozrejme naopak! Damy a panove, to je uz jako pribeh z Bible. Z te zpravy mi bylo fyzicky spatne. Jsme jen krok od vytvoreni napr. dalsich pohlavi (krome muze a zeny)... Přimysleno:A po nejnovější eskapade svedskeho imperialismu s propagandovymi medvidky shozenymi na uzemi Beloruska, muzeme uzavrit, ze Svedsko je jeden z nejhorsich rezimu. Kdyz si k tomu pripocteme silu svedske armady (200 Gripenu!!!, atd), vyjde nam nedobry vysledek.
0 0
možnosti

30. 7. 2012 15:26
Někdo by to už měl těm chudákům Švédům vysvětlit
Tolik let jim říkáme ,  že žijí v totalitě a ekonomickém marasmu a oni to ne a ne pochopit. Prostě zaslepení ubožáci. A přitom by se snadno mohli mít tak dobře jako my...
0 0
možnosti
Co kdybyste nás oblažil popisem,
jak a co a kdy a kde a proč vám došlo a k čemu to bylo? Takhle to vypadá, že byste byl rád, kdyby vám něco došlo, ale to je asi tak všechno. No, alespoň jste byl stručný, když už jste se musel projevit. Vlastně ano, "řekl bych" znamená, že byste řekl, kdyby ... kdyby bylo co.
0 0
možnosti
Procento gramotnosti
blízkovýchodních národů (a nejen jich) bude tuším větší, než je tomu v Evropě. Židovská ústní tradice - a důvodně se domnívám, že islámská ústní tradice se od ní metodicky nebude lišit - rozvíjí rozumové schopnosti chlapců (v těch vyspělejších muslimských a židovských komunitách už i dívek) od útlého věku. A je jistě pro život mnohem prospěšnější si lámat hlavu s tím, co řekly generace starých moudrých a co jim na to řekly další generace starých moudrých, než si nechat uši, oči i mozkovnu krmit intelektuálními výpotky "celebrit", z nichž se mi většinou chce ...
0 0
možnosti

Pocono

29. 7. 2012 13:37
Účel světí prostředky
Zvláštní je, že to naše tak hrozné a státem usurpované školství produkuje nejméně negramotných z celé Evropy. Není to náhodou účel? Čím méně vzdělané obyvatelstvo, tím ho jde lépe oblbovat v televizi a politicky okrádat.
0 0
možnosti

29. 7. 2012 11:52
Prvotní otázkou by mělo být,
zda je totální státní kontrola nad školstvím prospěšná nebo škodlivá.V případě Švédska je nezbytná - a je pravděpodobně státu vnucena enormním množstvím nepřizpůsobivých přistěhovalců, jejichž vzdělávání je nutnu udržet pod kontrolou.Kontrola švédského státu nad církevními školami je za daného stavu obzvláště nezbytná - aby se tak zabránilo vzniku nejrůznějších madrás, které např. Británii zrovna nepomohly.Domnívám se, že Švédsko těmito kroky reaguje zejména na zkušenosti Němců s nepoužitelnými tureckými přistěhovalci, zkušenosti Francouzů, Britů či Švýcarů jsou rovněž výmluvné. (Pouze Norové si i nadále sami řežou větev, na níž sedí...) 
0 0
možnosti
To je velmi dobrý úhel pohledu!
Nadto nemluvíme o obsahu osnov, které mohou i při totálním jejich uplatnění poskytovat velmi dostatečnou volnost, nikoliv však svévolnost a extremismus.
0 0
možnosti
Selhání ?
Přes tuto takzvanou totalitu se ve Švédském školství ocitnou jedinci, kteří ještě v 6. třídě neumějí psát. Zcela nekorektně prozradím, že jsou to muži a pocházejí z muslimských komunit . No - právě jejich fungování musí ten tlak na gender equality zatraceně narušovat. Pokud se něco má uplatňovat na všechny, vždycky to nebude někomu vyhovovat. Švédi pro své outliery Alandy z nichž se po vychování dětí zas můžou bez problémů vrátit domů. To je možnost pro ty, kdo dávají přednost výchově dětí před profesí - už to je ve Švédsku mimořádně mimo mainstreamové chování. Jistě, je to reflexe staré luteránské kultury, která dala Švédsku vzniknout a mělo by se  děkovat Bohu za tuto možnost. Dá se čekat, že ve Finsku domácí vzdělávání vydrží, kvůli velkým vzdálenostem a nízké hustotě obyvatel."Kontinentální" Švédsko má jiné problémy. 30% (možná více) imigrantů a jejich potomků, které je třeba v zájmu zachování státu integrovat. Takže je třeba jim na jedné straně vycházet vstříc (= respektování jejich kultury) a na druhé straně po nich vyžadovat dodržování pravidel, zejména zákonů (= gender equality). Všimli jste si, jak tyto dva požadavky jsou v důsledku proti sobě? PS: Škoda, že nikde nejsou nějaké takové české Alandy. 
0 0
možnosti
Myslím, že to bylo ještě nad pás.
Soudím, pane Tišere, že Vaše interpretace Semína je příliš laskavá. Podle mého mínění se on prostě jen snaží odvysvětlit jev, spáchaný kýmsi, kdo říkal něco podobného, co on sám, a snaží se ho připsat straně ideově protivné. Neříkám, že přesně to, co říká Semín, vede k té hrůze - ale zločincovy pohnutky měly prostě blíž k těm Semínem propagovaným idejím, než k těm "ryze švédským" - militantní kritika "multikulti" ať je příkladem za všechny (dodávám, že naprosto scestná kritika, zaměřená na cosi, co s kulturou, nota bene kulturami, nemá nic společného, kritika pouze nahrávající xenofobii - ale to je na dlouhé debaty).V těch švédských školách, jakkoliv zglajchšaltovaných, jistě nenajdete nikde žádný návod na podobné řešení sporů masakrováním nezúčastněných osob. Spíše opak - až kritizovatelně velkou, programovou toleranci. To, že to někoho štve, a začne střílet, opravdu nejde připsat těm toleranci propagujícím osnovám a postojům.Otázkou je, co myslíte tím "žít přirozeně". Zeptám se jinak: oni ti Švédové žijí nepřirozeně? (Já mám za to, že žijí až moc přirozeně.)
0 0
možnosti

29. 7. 2012 19:19
Snažíte se hodně, ale řek bych, že jste trochu mimo.
Řek bych, že Semín má pravdu, ale to Vám dojde (jestli vůbec), až bude pozdě.
0 0
možnosti