Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět dojímá falešná fotka dětí ‚z Nepálu‘. Ve skutečnosti vznikla před lety ve Vietnamu

Svět

  16:20
Snímek dvou dětí schoulených v objetí koluje po sociálních sítích jako symbol tragédie v Nepálu. Zatímco svět se dojímá nad zoufalstvím malých obětí živelné katastrofy, autor fotografie se nestačí divit. Fotografie, kterou pořídil před deseti lety ve Vietnamu, už figurovala jako svědectví z Barmy, či dokonce z válkou rozvrácené Sýrie.

Dojemný snímek „z Nepálu“ obletěl svět. foto: TwitterReprofoto

Jednoduchá, ale výstižná ilustrace toho, jak snadno se rodí příběhy. „Dvouletá sestra ochraňovaná čtyřletým bratrem v Nepálu“ - pod tímto popiskem se na sociálních sítích začal šířit snímek dvou maličkých dětí, které se k sobě tisknou v pevném objetí. Starší chlapeček se smutným pohledem ochranitelsky svírá dlouhovlasou dívenku, jež se mu choulí v náručí.  

Stačilo několik dní, aby se dojemná fotografie stala hitem Twitteru a Facebooku. Uživatelé sdílení fotky doprovázeli výzvami k nalezení nešťastných dětí, případně apely ke zorganizování veřejné sbírky na jejich záchranu. 

Jenže snímek ve skutečnosti vznikl již před deseti lety ve Vietnamu, upozornila stanice BBC. A její autor, vietnamský fotograf Na Son Nguyen, se osudu svého díla nestačí divit. Tím spíš, že děti, které svým objektivem zachytil, nijak netrpěly.

Indické faux-pas: vzpomínkový plakát za Mandelu zdobila fotka Freemana

„Ten snímek jsem vyfotil v říjnu 2007 v Can Ty, odlehlé vesnici v (severovietnamské) provincii Ha Giang. Vesničkou jsem jen procházel, ale zastavil jsem se při pohledu na dvě děti, které si hrály před svým domem, zatímco jejich rodiče pracovali na poli. Holčička, asi dva roky stará, se při pohledu na cizího člověka rozplakala, takže chlapec, kterému mohly být asi tři, svou sestřičku objal, aby ji utěšil. Bylo to dojemné a zároveň roztomilé, tak jsem udělal rychlou momentku,“ popsal fotograf BBC.

Opuštění sirotci či oběti války

Snímek tehdy zveřejnil na svém soukromém blogu, takže ho poněkud zaskočilo, když fotografie před třemi lety začala kolovat mezi vietnamskými uživateli Facebooku jako portrét „opuštěných sirotků“. „Někteří lidé dokonce vymýšleli propracované příběhy těch dětí,“ vzpomíná. 

‚Zvrhlá ideologie Islámského státu? Džihádisté se učili od Asada‘

A životem, který jí vdechly sociální sítě, žila fotka dál. Na Son Nguyen ji objevil mimo jiné s popisky „dva barmští sirotci“, nebo dokonce „oběti občanské války v Sýrii“ - bez ohledu na to, že děti jsou očividně Asiaté. Tragické zemětřesení v Nepálu její příběh znovu alternovalo. 

Snaha uvést věci na pravou míru měla zatím pramalý úspěch, dodává vietnamský fotograf. „Je to nejspíš moje nejsdílenější fotka. Bohužel ale ve špatném kontextu.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...