29. března 2010 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět odsoudil teroristické útoky v Moskvě: je to neomluvitelné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Květiny ve stanici moskevského metra Lubjanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květiny ve stanici moskevského metra Lubjanka | foto: Reuters

Přední světoví politici důrazně odsoudili teroristické atentáty, které si dnes ráno vyžádaly desítky civilních obětí.

Reakce vrcholných politiků na krvavé atentáty v Moskvě

Ruský prezident Dmitrij Medveděv:
"Budeme pokračovat v boji proti terorismu. Bez váhání a až do konce."

Ruský premiér Vladimir Putin:
"Dnešní zločin se strašnými důsledky přirozeně ohavnými,
byl spáchán proti mírumilovným moskevským občanům...
Jsem přesvědčen, že pořádkové služby udělají všechno proto, aby našly a potrestaly tyto zločince. Teroristé budou zneškodněni."

Americký prezident Barack Obama:
"Zasílám svou nejhlubší soustrast ruským obyvatelům po hrozné ztrátě lidských životů a zraněních, která mají na svědomí bombové útoky v moskevském metru.
Američané stojí při ruském lidu. A v opozici vůči násilnému extremismu a ohavných teroristických útocích, které představují neúctu k lidskému životu, odsuzujeme tyto odporné činy.
Mé myšlenky a modlitby směřují ke všem, kdo ztratili své milované a všem, co utrpěli nějaká zranění, přeji brzké uzdravení."

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun:
Generální tajemník důrazně odsuzuje dvojitý sebevražedný atentát, který se udál dnes ráno v moskevském metru a způsobil tak tragické ztráty mnoha nevinných životů a poranil mnoho lidí.
Generální tajemník je přesvědčen, že ruské úřady postaví před soud pachatele tohoto odporného útoku.

Britský premiér Gordon Brown:
"Podobné činy nebudou nikdy ospravedlněny. Ráno jsem prezidentovi Medveděvovi zaslal naši kondolenci všem obětem a jejich rodinám. Vzdávám hold ruské záchranné službě a obyvatelům Moskvy za to, jak na tento otřesný útok zareagovali."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy:
Ruské úřady si mohou být jisty naprostou solidaritou ze strany Francie v tom, jak se postaví k tomuto zbabělému a otřesnému činu.

Německá kancléřka Angela Merkelová:
"Jménem Spolkové republiky Německo bych k tomuto hroznému zločinu chtěla vyjádřit upřímnou soustrast. Vše se ještě musí vyjasnit, ale my budeme podporovat Rusko jak jen to půjde.
Tento druh násilí, který je namířen proti civilistům, je naprosto nepřijatelný a my truchlíme společně s ruským lidem."

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen:
"Jménem NATO důrazně odsuzuji dnešní teroristické útoky v Moskvě. Takovýto útok na nevinné civilisty nemůže být nikdy ospravedlněn. NATO bude i nadále spolupracovat s Ruskem v boji proti mezinárodnímu terorismu."

'Prezident' Evropské unie Herman von Rompuy:
"Jsem hluboce šokován teroristickými útoky, které byly spáchány dnes ráno v moskevském metru a byly při nich zabity desítky nevinných lidí a mnoho dalších bylo zraněno." 

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz